Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak zamożnym miastem jest Praga?

 

  • Ile wynosi inflacja w Czechach?
  • Co zrobi ze stopami CNB?
  • Jak wygląda gospodarka Czech?
  • Jak zamożnym miastem jest Praga?

 

Inflacja w Czechach w lutym 2024 wyniosła rok do roku 2%, podczas gdy spodziewano się 2,2%. W styczniu sięgała 2,3%. Widać więc wyraźny trend spadku inflacji.

W ujęciu miesiąc do miesiąca, inflacja w Czechach wyniosła 0,3%, a prognoza zakładała 0,4%. W styczniu wskaźnik ten sięgał 1,5%.

Reklama

 

Zobacz również: Inflacja w Europie znów rośnie, kurs euro reaguje

 

Inflacja w Czechach w celu CNB pierwszy raz od grudnia 2018

Wielka radość w Czechach!  „CNB może otwierać szampany” – mówi FXMAG Maciej Zdrolik, analityk mBanku.

Inflacja rok do roku w Czechach spadła bardziej od oczekiwań rynkowych i po raz pierwszy od grudnia 2018 r. osiągnęła cel CNB na poziomie 2%. Inflacja miesiąc do miesiąca na poziomie 0,3% jest tylko nieznacznie powyżej poziomu długoterminowej średniej z czerwca z lat 2010-2020 (0,2%) – zwrócił uwagę na portalu X analityk czeskiego związku banków komercyjnych Jakub Seidler.

 

 

„Inflacja za luty jest idealnie w celu inflacyjnym czeskiego banku, a przyszłość - rysowana projekcjami CNB - nie wskazuje, by miała się ona w najbliższym czasie znacząco wychylić z dopuszczalnego pasma odchyleń od celu” – uważa Zdrolik.

Dzisiejsze dane są kolejną pozytywną niespodzianką z rzędu, bo konsensus analityków zakładał inflację o 0,2 pp. wyższą.

Reklama

„Prognozy CNB zakładały jeszcze wyższą inflację (o 0,8 pp.), choć trzeba pamiętać, że te drugie formułowane były jeszcze przed danymi za styczeń. Dla CNB to kolejny sygnał, że nie ma co opierać się przed szybkimi obniżkami stóp” – uważa Zdrolik.

 

Zobacz również: Bezrobocie w Wielkiej Brytanii - mamy najnowsze dane. Jak reaguje kurs funta

 

Co dalej ze stopami procentowymi w Czechach

W opinii analityków mBanku, marcowe posiedzenie CNB przyniesie kolejną obniżkę o 50 pb., choć dzisiejsze dane będą stanowiły argument za jeszcze silniejszymi cięciami.

„Kolejny kwartał to w naszej ocenie kolejne 2 obniżki po 50 pb. każda. Na koniec roku można spodziewać się głównej stopy w okolicach 3,75%. Za powrotem stóp w bardziej naturalne okolice przemawia nie tylko ustabilizowanie inflacji, ale też słabe perspektywy dla wzrostu PKB, który duszony jest zarówno przez czynniki zewnętrzne, czyli spowolnienie w strefie euro, jak i wewnętrzne, a więc głównie słabość krajowego popytu” – wyjaśnia Zdrolik.

Reklama

 

Fitch: Czechy to stabilny kraj

Przypomnijmy, że gospodarka Czech jest najwolniej ożywającą po pandemii wśród krajów członkowskich UE. Jednak ostatnio pojawia się coraz więcej optymistycznych sygnałów.

Niedawno amerykańska agencja ratingowa Fitch Ratings ogłosiła znaczącą zmianę perspektywy ratingu Czech, podnosząc ją z negatywnej do stabilnej. Decyzja utrzymała rating kredytowy Czech na poziomie AA-, podkreślając odporność kraju na pandemię i gwałtowny wzrost cen energii.

Agencja Fitch stwierdziła, że Czechy posiadają zdolność do radzenia sobie z kryzysami bez trwałych skutków makroekonomicznych. Przypisała to warunkom politycznym promującym stabilność.

"Republika Czeska poradziła sobie z kolejnymi wstrząsami dobrze, pomimo słabszego wzrostu PKB w krótkim okresie" - czytamy w raporcie Fitch Ratings. "Podwyższona niepewność ustąpiła w następstwie działań politycznych ukierunkowanych na stabilność. Szok inflacyjny nie doprowadził do trwałego obniżenia oczekiwań inflacyjnych, a wiarygodna polityka pieniężna przyczyniła się do gwałtownego spadku inflacji, która naszym zdaniem pozostanie w docelowym przedziale do 2025 r." – uważają analitycy Fitch.

Reklama

Czeskie Ministerstwo Finansów podkreśliło niedawno, że trwa konsolidacja finansów publicznych, która zmniejszy deficyt o maksymalnie 150,7 mld CZK do końca 2025 r., czyli do około 1% PKB. Poprawa perspektywy czeskiego ratingu oznacza wyższą wiarygodność dłużnika, potencjalnie tańsze pożyczki.

 

Zobacz również: Co dalej z kursem korony czeskiej (CZK)? Gospodarka naszych sąsiadów wpadła w kłopoty

 

Praga jednym z najbogatszych regionów UE

Co ciekawe, Czechy mimo problemów w ostatnich latach są zamożnym krajem. Według danych Eurostatu, Praga wyprzedziła Brukselę, Paryż i Berlin, stając się jednym z najlepszych regionów w UE pod względem PKB na mieszkańca według standardów siły nabywczej. Stolica Czech jest czwartym najbogatszym regionem w UE!

Według Eurostatu, liczba międzynarodowych firm z siedzibą w Pradze znacząco przyczyniła się do imponującego rozwoju gospodarczego miasta, w wyniku czego PKB na mieszkańca jest ponad dwukrotnie wyższy od średniej krajowej.

Reklama

„Wysoki PKB na mieszkańca miasta często wynika z solidnej i zróżnicowanej bazy gospodarczej napędzanej przez technologie, finanse i przemysł wytwórczy. Co więcej, dobrze wykształcona i wykwalifikowana siła robocza przyczynia się do wyższej produktywności i innowacyjności, dodatkowo zwiększając wyniki gospodarcze miasta” – twierdzą analitycy Eurostatu.

 

 

Reklama

Zobacz również: Uważaj na swoje pieniądze! Inflacja w Europie będzie wysoka na długo na tle kulejącej gospodarki

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jak zamożnym miastem jest Praga?