Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak zamknac rachunek walutowy pko

Coraz więcej osób decyduje się na założenie rachunku walutowego, większość instytucji nie pobiera za to żadnych opłat, a posiadanie konta samego w sobie okazuj się często bardzo przydatne. Rachunek walutowy, jest kontem osobistym, działa na podobnych zasadach jednak jak już nazwa wskazuje jest prowadzony w innej, wybranej przez klienta walucie obcej. W życiu codziennym zdarza się wiele sytuacji, w których posiadanie konta w walucie obcej może okazać się użyteczne, nawet gdy nie planujesz wyjechać za granicę! Wiele sklepów internetowych oferujących konkurencyjne ceny realizuje płatności jedynie w walutach obcych, a aby cena pozostałą korzystną i konkurencyjną konieczne będzie uiszczenie jej bez dodatkowych prowizji i po korzystnym kursie!

 

Przytoczony przykład to jedna z wielu sytuacji jakie mogą na się przydarzyć w rozwiązywaniu spraw dnia codziennego. Można pokusić się o stwierdzenie, iż korzystanie z usług kantorów stacjonarnych przestaje być każdego roku coraz bardziej popularne.. Mało kto w życiu codziennym płaci gotówką, dlaczego miały się tym martwić na wakacjach, czy wyjeździe służbowym? W dzisiejszym artykule skupimy się na ofertach rynkowych kont walutowych, na tym czym ona tak naprawdę jest oraz jak działa.

W dalszej części zobaczysz jakie oferty my wybraliśmy dla Was na grudzień 2022. W rankingu znajdziesz najkorzystniejsze według nas propozycje rachunków walutowych oraz wyjaśnienie jakimi kwestiami sugerowaliśmy się zestawiając ze sobą oferty instytucji bankowych.

Reklama

 

Czym jest konto walutowe? Co to jest rachunek walutowy?

Konto walutowe to nic innego jak rodzaj rachunku bankowego (rozliczeniowego lub oszczędnościowego), który umożliwia gromadzenie pieniędzy w obcej walucie. Konto umożliwia również dokonywanie przelewów bankowych lub innych transakcji, takich jak opłacenie zakupów internetowych zrobionych w zagranicznym sklepie, bez ponoszenia opłat za przewalutowanie, jak ma to miejsce podczas gdy płatności np w euro dokonujesz z konta złotówkowego.

 

Jakie są funkcje konta walutowego? Po co mi konto walutowe?

Do podstawowych transakcji, jakie możesz dokonywać, posiadając rachunek walutowy należą:

  • posiadanie i korzystanie z karty walutowej,
  • dokonywanie wpłat i wypłat gotówki w bankomatach, wpłatomatach i oddziale banku w Polsce i za granicą
  • dokonywanie przelewów krajowych,
  • dokonywanie przelewów zagranicznych SEPA i SWIFT

Rachunki walutowe są prowadzone głównie w euro, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich lub funtach brytyjskich. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego konta ROR, wybierając konto walutowe, możesz otrzymać kartę, dzięki której możesz taniej wypłacić zgromadzone pieniądze, lub dokonywać płatności przy jej użyciu w sklepach czy innych punktach usługowo handlowych. Większośc banków oferuje jednak założenie karty do konta całkiem za darmo gdy nie posiadasz jej fizycznej wersji np jako wirtualna karta w smartfonie. Jest to spore udogodnienie, gdyż możesz po prostu płacić telefonem, dzięki czemu nie musisz nosić przy sobie karty.

Reklama

Wielu klientów decyduje się również na otwarcie rachunku walutowego, aby móc płacić mniejsze raty kredytu, które nie są realizowane w polskich złotych.

Przed założeniem rachunku walutowego klient musi dokonać wyboru w jakiej walucie chce założyć, a następnie prowadzić swoje konto. Zasady funkcjonowania takiego konta są bardzo zbliżone do obsługi klasycznego konta rozliczeniowego, dlatego nie powinno to sprawiać problemu nikomu z nas.

Znaczna część instytucji finansowych oferuje usługę taką całkiem za darmo, jeśli potrzebujesz więc konta w więcej niż jednej walucie, prawdopodobnie bez ponoszenie dodatkowych kosztów możesz tego dokonać nawet z poziomu aplikacji bankowej. Wszystko zależne jest jednak od usługodawcy, dlatego przed wybraniem odpowiedniej oferty warto dokładnie przeanalizować rynkowe oferty. W poniższych tabelach zostawiliśmy ze sobą wiele różnych aspektów i wybraliśmy naszym zdaniem najkorzystniejsze oferty w grudniu 2022 roku.

 

 

Czym jest spread walutowy? Czy muszę wyliczać spread?

Reklama

Zakładając rachunek walutowy, wymieniając waluty czy po prostu dokonując płatności w walucie obcej powinieneś znać pojęcie spreadu walutowego. Sam fakt istnienia czegoś takiego jak spread jest Ci z pewnością znany, być może nie wiedziałeś iż tak się właśnie ta wartość nazywa. Mianowicie spreadem walutowym nazywamy różnicę między kursem zakupu danej walut a ceną jej sprzedaży. Podczas, gdy kupujemy w kantorze, czy przez pośrednictwo banku określoną ilość waluty obcej widzimy kurs po jakim dokonujemy transakcji, ale obok widzimy także drugą często niższą wartość - jest to kurs po jakim możesz sprzedać walutę.

Różnica jaką widzimy między tymi dwoma wartościami to właśnie spread, zestawiając ze sobą oferty kantorów czy kantorów walutowych warto umieć wyliczyć średni spread. To że w danym momencie różnicą pomiędzy jedną a drugą wartością jest znacząca, wcale nie oznacza że ten kantor czy punkt usług zawsze ma niekorzystne oferty.

Jeśli decydujesz się jednak na wymianę waluty osobiście w stacjonarnym punkcie wymiany walut, zwróć uwagę na to iż punkty zlokalizowane w turystycznych miejscach jak dworce, lotniska, czy centra dużych miast zwykle mają mniej korzystne oferty niż pozostałe.

 

 

Na co zwróciliśmy uwagę podczas tworzenia rankingu?

Reklama

Przede wszystkim wzięliśmy pod uwagę ewentualne koszty jak opłata za posiadanie i prowadzenie konta, opłata za wydanie, posiadanie i korzystanie z karty płatniczej oraz koszt wpłat i wypłat gotówkowych za granicą. Część z instytucji oferuje możliwość uniknięcia opłat częściowo lub całkowicie, wzięliśmy pod uwagę również to co należy zrobić aby uniknąć opłat. Kolajnym aspektem z pewnością była liczb dostępnych walut w jakich można otwaorzyć rachunek, większośc banków oferuję tę usługę jedynie w 4 podstawowych, głównych walutach takich jak euro EUR, dolara amerykański USD, frank szwajcarski CHF oraz funt brytyjski GBP, niektóre z nich rozszerzyły jednak ofertę o inne, egzotyczne waluty.

Podczas analizy ofert wzięliśmy pod uwagę także zadowolenie klientów, opinie i oceny usługodawców i usługi, dostęp do obsługi klienta, wysokość spreadów, dostępność dla klientów firmowych, dostępność usługi wielowalutowej oraz możliwe bonusy czy premie.

 

Ranking kont walutowych grudzień 2022 - liczba walut w ofercie

 

Nazwa Banku

Dostępne waluty

Alior Bank

22 waluty

mBank

10 walut

Millennium

4 waluty

ING

3 waluty

Santander

4 waluty

Nest Bank

3 waluty

PKO BP

4 waluty

Ranking kont walutowych grudzień 2022 - liczba walut w ofercie

Reklama

 

Na pierwszym miejscu rankingu kont walutowych na grudzień 2022 znajduje się oferta Alior Bank, który oferuje możliwość założenia rachunku w aż 22 walutach obcych i są to euro EUR, dolar amerykański USD, frank szwajcarski CHF, funta brytyjski GBP, dolar australijski AUD, dolar kanadyjski CAD, korona czeska CZK, korona duńska DKK, forint węgierski HUF, jen japoński JPY, korona norweska NOK, korona szwedzka SEK, lew bułgarski BGN, peso meksykańskie MXN, lej rumuński RON, rand południowoafrykański ZAR, bat tajlandzki THB, szekel izraelski ILS, dolar hongkongu HKD, kuna chorwacka HRK czy lira turecka TRY. Na drugim miejscu mamy mBank, który w swojej ofercie proponuje otwarcie rachunku w 10 różnych waluta, a na kolejny bank Millennium, gdzie rachunek dostępny jest 2 4 głównych walutach: euro, dolarze, franku i funcie.

 

 

Ranking kont walutowych grudzień 2022 - Opłata za posiadanie konta

 

Nazwa Banku

Opłata za posiadanie konta

Alior Bank

0 PLN

mBank

0 PLN

Millennium

1 EUR

ING

0 PLN

Santander

0/10 PLN

Nest Bank

0 PLN

PKO BP

0/6,9 PLN

Ranking kont walutowych grudzień 2022 - Opłata za posiadanie konta

 

Powyższa tabela prezentuje jak wyglądają opłaty za posiadanie i korzystanie z rachunku w poszczególnych instytucjach. Na miejscu pierwszym mamy Alior Bank, gdzie opłata za konto wynosi 0 PLn, podobnie jak w mBanku, ING oraz Nest Banku. W banku Millennium zapłacimy 1 EUR, a w Santander oraz PKO BP opłata może wynieść 0 PLN jeśli spełnione zostaną określone warunki oferty.

 

Ranking kont walutowych grudzień 2022 - Opłata za korzystanie z karty

Reklama

 

Nazwa Banku

Opłata za korzystanie z karty

Alior Bank

0 PLN

mBank

0/7 PLN

Millennium

1 EUR

ING

1,50/7 PLN

Santander

0/8 PLN

Nest Bank

0 PLN/5 EUR

PKO BP

0/8 PLN

Ranking kont walutowych grudzień 2022 - Opłata za korzystanie z karty

 

Powyższa tabela pokazuje jak prezentują się koszty związane z posiadaniem i korzystaniem z karty przypisanej do rachunku. W Alior Banku koszt ten wynosi 0 PLN, w mBanku może to być od 0 do 7 PLN, w banku Millennium podobnie jak z kosztem prowadzenia rachunku opłata liczona jest na równowartość 1 EUR. W ING zapłacimy 1,5 PLN do 7 PLN.

Reklama

 

Ranking kont walutowych grudzień 2022 - Korzystanie z bankomatów

 

Nazwa Banku

Korzystanie z bankomatów

Alior Bank

0/9 PLN

mBank

0 PLN

Millennium

1,5/2 EUR

ING

0/5 PLN

Santander

0/10 PLN

Nest Bank

1,2 EUR

PKO BP

0/3%

Ranking kont walutowych grudzień 2022 - Korzystanie z bankomatów

 

Reklama

 

Ostatnia tabela pokazuje jak prezentują się koszty związane z korzystaniem z bankomatów i realizowaniem wypłat gotówkowych za granicą. W Alior Banku koszt takiej operacji wynosi od 0 do 9 PLN, w mBank jest to darmowe, o ile wypłata dokonywana jest w waluta rozliczeniowa. Na kolejnej pozycji widzimy Millennium gdzie koszt taki to od 1,2 EUR do 2 EUR od transakcji, kolejne miejsce ING - 0/5 PLN.

Jeśli uważasz, że w powyższym rankingu powinna znaleźć się oferta, która się tutaj nie znajduje koniecznie daj nam znać zostawiając komentarz pod artykułem lub pisząc do nas na support@fxmag.pl!

 

Czytaj więcej