Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak założyć pue zus

O coraz gorszej sytuacji ZUS i o tym, że już niedługo nie będzie z czego wypłacać świadczeń słyszy się od lat. Warto jednak skonfrontować to z twardymi danymi. Najnowsze z nich to sprawozdanie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za pierwsze półrocze, które pokazuje zupełny inny obraz kondycji ZUS-u. Wydatki Funduszu były pokryte bieżącymi wpływami ze składek w prawie 85%, czyli najwyżej w historii danych.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

FUS trzyma się mocno

Reklama

ZUS opublikował w czwartek sprawozdanie finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za pierwsze półrocze 2023 roku. Wynika z tego, że wydatki FUS były pokryte wpływami ze składek w niemal 85%, co jest stosunkowo dobrym wynikiem - jak dotąd najlepszym w historii publikowanych danych za pierwszy kwartał.

Dla porównania, w pierwszym półroczu zeszłego roku wskaźnik ten wyniósł 84,6%, natomiast dekadę temu (w 2013 roku) było to zaledwie 67%. Wskaźnik pokrycia wydatków FUS wpływami ze składek i ich pochodnych jest o tyle istotny, że pozwala w najprostszy sposób ocenić zdolność funduszu do wypłaty bieżących świadczeń.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Największe wpływy Fundusz Ubezpieczeń Społecznych uzyskał ze składek na ubezpieczenia społeczne, które w samym pierwszym kwartale wyniosły łącznie 151,4 mld złotych, co jest kwotą o ponad 16% wyższą niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Wzrosła również liczba ubezpieczonych, która na koniec czerwca wyniosła 16,228 mln osób (wzrost o 35 tys. r/r), z czego 71,5% to pracownicy etatowi.

Wzrost wpływów ze składek wynika m.in. z sytuacji na rynku pracy: przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 12,7% r/r, bezrobocie na koniec czerwca wyniosło 5% (o 0,2 pp. mniej niż rok temu). Z kolei przeciętne zatrudnienie (w sektorze przedsiębiorstw) wzrosło o 0,7%. rok do roku.

Zobacz także: To szok dla rynków, które teraz nie do końca wiedzą co mają z tym fantem zrobić – twierdzi znany analityk

Reklama

 

 

Koszty FUS w pierwszym półroczu wyniosły 175,5 mld złotych, co oznacza wzrost o 25,7 mld PLN w porównaniu do poprzedniego roku.

Największą pozycją były transfery na rzecz ludności wynoszące 171 mld PLN, obejmujące emerytury, renty i pozostałe świadczenia. Wydatki na emerytury i renty finansowane z FUS wyniosły 155 mld złotych, czyli o 17,5% więcej niż przed rokiem.

Sama wysokość przeciętnego świadczenia również wzrosła - średnia emerytura i renta w pierwszym półroczu wyniosła 3181,43 PLN, co oznacza ponad 16% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku.

 

Reklama

Interesujące są również statystyki dotyczące cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS - w pierwszym kwartale 6,7% osób miało inne obywatelstwo. Aż 59,6% cudzoziemców było pracownikami etatowymi, 3,7% – prowadziło działalność gospodarczą, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia.

 

Obywatele Ukrainy stanowili ponad 68% wszystkich ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców, co odpowiada 4,6% wszystkich ubezpieczonych.

Liczba zarejestrowanych w ZUS obywateli Ukrainy wzrosła o ponad 11% w skali roku.

Zobacz także: Spółka z GPW spada o ponad 10%! Duży akcjonariusz sprzedał akcje za ponad ćwierć miliarda złotych

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak założyć pue zus