Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak uzyskać obywatelstwo w danii

Duńskie obywatelstwo nie jest wymagane, do stałego pobytu w tym kraju. Obywatel kraju należącego do Unii Europejskiej może przebywać i pracować na terenie Danii bez ograniczeń, po załatwieniu odpowiednich formalności. Część Polaków przebywających w tym kraju decyduje się na naturalizacje. Niesie to ze sobą szereg przywilejów. Posiadając duński paszport możemy korzystać z jego dobrodziejstw i podróżować do krajów, które nie wymagają wizy (lista tych państw jest o wiele dłuższa niż w przypadku polskiego paszportu), możemy brać czynny udział we wszystkich głosowaniach i referendach, możemy reprezentować Danię jako sportowcy, czy artyści na międzynarodowej arenie, a w czasie pobytu poza granicami królestw jesteśmy objęci opieką duńskich placówek dyplomatycznych. Jakiś czas temu w Danii zniesiono zakaz posiadania dwóch obywatelstw i możliwa jest przynależność do dwóch narodów, o ile nasz pierwotny paszport tego nie wyklucza.

 

KTO MOŻE OTRZYMAĆ PASZPORT?

W zależności od naszego statusu jest kilka dróg, które prowadzą do uzyskania duńskiej narodowości:

Przez urodzenie – Gdy rodzice dziecka pozostają w związku małżeńskim, a jedno z nich jest Duńczykiem, otrzymuje ono automatycznie obywatelstwo duńskie. Jeśli związek jest nieformalny, automatyczne nadanie obywatelstwa następuje w przypadku gdy matka dziecka jest Dunką. W przypadku gdy jest to ojciec, to naturalizacja z urzędu obejmuje dzieci urodzone po 01.02.1999 roku. Jeśli dziecko nie uzyskało duńskiego obywatelstwa z chwilą narodzin, bo na przykład urodziło się poza granicami Danii, a jego ojciec jest Duńczykiem, to może uzyskać obywatelstwo, jeśli jego rodzice zawrą małżeństwo przed ukończeniem przez nie 18. roku życia.

Przez adopcję – Jeśli dziecko przed ukończeniem 12. roku życia jest adoptowane przez osobę posiadającą obywatelstwo duńskie lub przez małżeństwo, w którym przynajmniej jedna osoba legitymuje się duńskim obywatelstwem, otrzyma ono duński paszport.

Reklama

Przez oświadczenie - Możliwość taka dotyczy tylko obywateli Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji, którzy urodzili się jako obywatele duńscy i utracili to obywatelstwo, a ponadto są niekarani, mają ukończone 18 lat, ale nie więcej niż 23 lata, i od dłuższego czasu mieszkają w Danii.

Przez naturalizację – Opcja konieczna dla wszystkich niespełniających powyższych warunków. W kolejnej części wpisu znajdziemy szczegółowe warunki, które należy spełnić.

 

Czytaj dalej na Nordiqa.com

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak uzyskać obywatelstwo w danii