Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak powstała unia europejska krótko

Zarządzający portfelami inwestycyjnymi Mutual Series Katrina Dudley i Mandana Hormozi omawiają, dlaczego Europa zasługuje na ponowną uwagę. Uważają, że nowo odnaleziona stabilność i jedność regionu, pionierskie wykorzystanie regulacji i inicjatyw środowiskowych oraz przyspieszenie wprowadzania szczepionek dają Europie spory potencjał zwrotu.

Sprawdź nasz podcast "Talking Markets", aby dowiedzieć się więcej od Katriny i Mandany.

Wśród spustoszeń spowodowanych przez COVID-19, europejskie akcje osiągały jedne z najgorszych wyników. Od początku 2021 r. wydaje się, że sytuacja się odwróciła. W ciągu sześciu miesięcy kończących się 30 czerwca 2021 r. indeks MSCI Europe zwrócił 15,4%, ustępując indeksowi S&P 500 o 15,0%.1 Chociaż wyniki osiągnięte w przeszłości nie są w żaden sposób wyznacznikiem przyszłych wyników, uważamy, że historia ożywienia może być podtrzymywana przez trzy główne czynniki. Po pierwsze, ustąpiły negatywne informacje napływające z regionu dotyczące wstrząsów politycznych i złych aktorów. Silniejsza, zjednoczona Unia Europejska (UE) może oznaczać bardziej zyskowną UE z bardziej stabilnymi rynkami i mniejszą liczbą wstrząsów zewnętrznych. Ponadto, blok wyłania się jako światowy lider w zakresie ochrony środowiska, spraw społecznych i zarządzania (ESG) oraz egzekwowania przepisów antymonopolowych. Wbrew powszechnemu przekonaniu, więcej regulacji może oznaczać większą konkurencję i więcej możliwości, a nie mniej. Wreszcie, pomimo niedawnych niepowodzeń związanych z pojawieniem się wariantu Delta, akcja szczepień nabrała rozpędu i daje Unii Europejskiej możliwość wzięcia udziału w globalnym otwarciu i transakcjach reflacyjnych. Oto, co naszym zdaniem inwestorzy powinni wiedzieć teraz.

 

Brak wiadomości to dobra wiadomość

Reklama

Po latach wstrząsów spowodowanych destabilizującymi ruchami politycznymi i problemami finansowymi, nad największymi członkami Unii Europejskiej zapanowała cisza. Grecja ma nowy, pro-biznesowy rząd. Na czele trzeciej co do wielkości gospodarki UE, Włoch, stoi Mario Draghi, kompetentny, prounijny przywódca. Skrajnie prawicowa partia francuska, kierowana przez Marine Le Pen, poniosła dotkliwą porażkę w ostatnich wyborach regionalnych, zdobywając zaledwie 19% głosów w skali kraju. Był to najgorszy wynik tej partii w wyborach regionalnych od 2015 roku. Nawet katalońscy separatyści wydają się robić sobie wolne, po tym jak w czerwcu napięcia zostały rozładowane, gdy hiszpański rząd ułaskawił kilku członków partii separatystycznej, którzy odsiadywali długoletnie wyroki więzienia.

Ponadto, nowa administracja Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem prezydenta Joe Bidena wydaje się zaprzyjaźniać z kluczowymi przywódcami UE, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia tarć handlowych lub innych. Warto również zwrócić uwagę na niemieckie wybory federalne, które odbędą się pod koniec września. Niemcy są największą gospodarką w Unii Europejskiej i jednym z jej najbardziej wpływowych członków. Uważamy za uspokajający fakt, że obaj obecni kandydaci są prounijni i oczekujemy, że zwycięzca utworzy kolejny rząd koalicyjny.

Dodatkowo, fundusz Next Generation EU (NGEU) przynosi bardzo potrzebne wsparcie dla krajów peryferyjnych i wzmacnia więzi między państwami członkowskimi. NGEU to pakiet naprawczy o wartości 750 mld euro, który powinien być aktywny do końca 2023 roku. Ponad 50% pakietu będzie wspierać takie działania jak transformacja cyfrowa, modernizacja polityki rolnej, przeciwdziałanie zmianom klimatu, ochrona różnorodności biologicznej i działania na rzecz równouprawnienia płci. W wieloletnich ramach finansowych zarezerwowano środki na migrację i zarządzanie granicami, bezpieczeństwo i obronę oraz dodatkowe działania administracji publicznej. Jest to ogromny program, który ma potencjał wspierania wyższych poziomów wzrostu gospodarczego w całej UE w miarę wydatkowania przez państwa członkowskie przyznanych im środków.

 

Naród regulacji

Unia Europejska znacznie wyprzedza Stany Zjednoczone, jeśli chodzi o nadzór nad ładem korporacyjnym i regulacje, a także inicjatywy środowiskowe. Uważamy, że może to zapewnić możliwości w regionie, które nie rozwinęły się jeszcze na innych rynkach.

Reklama

Od dawna amerykański ruch antyregulacyjny twierdzi, że regulacje hamują innowacje i wzrost gospodarczy. Model europejski pokazuje jednak, że nie zawsze tak jest. Regulacje mające na celu powstrzymanie rozwoju monopoli mogą sprzyjać konkurencji, dając miejsce na wejście na rynek nowym graczom. Ostatnie działania UE obejmują wszczęcie przez Komisję Europejską formalnego dochodzenia antymonopolowego w sprawie Google w związku z możliwym nadużywaniem przez niego władzy jako lidera w dziedzinie reklamy cyfrowej.

UE ma długą historię bycia twardym wobec firm technologicznych. Począwszy od wczesnych grzywien nałożonych na Microsoft, aż po ostatnie działania przeciwko firmom z branży mediów społecznościowych i platform, Komisja zajęła twarde stanowisko w kwestii prywatności danych, mowy nienawiści i działań antykonkurencyjnych. UE przoduje w działaniach przeciwko dużym firmom technologicznym, a Stany Zjednoczone zaczęły przyjmować europejski model postępowania z tymi korporacjami.

Patrząc wstecz na historię egzekwowania przepisów antymonopolowych, wielu inwestorów może być zaskoczonych, gdy dowiedzą się, że tętniący życiem przemysł oprogramowania na świecie powstał w odpowiedzi na potencjalne zagrożenie działaniami antymonopolowymi przeciwko International Business Machines (IBM). IBM łączył swoje oprogramowanie i sprzęt, kiedy rozdzielił te dwa biznesy, więc mniejsze, przedsiębiorcze firmy programistyczne mogły uzyskać dostęp do tego rosnącego przemysłu. UE staje się również światowym liderem w reformie podatkowej, publikując w maju komunikat w sprawie opodatkowania przedsiębiorstw w XXI wieku, który wyjaśnia program podatkowy na najbliższe dwa lata, mający na celu promowanie produktywnych inwestycji, przedsiębiorczości i efektywnego opodatkowania.

Jeśli chodzi o inicjatywy w zakresie ochrony środowiska, UE stawia na swoim, przeznaczając 419,9 mld euro w ramach planów UOIG i WRF na wydatki związane z zasobami naturalnymi i środowiskiem. Należy pamiętać, że wydatki te nie są jedynie propozycją, lecz zostały zatwierdzone. Plan jest już realizowany. Ponadto, Europejski Bank Centralny (EBC) wspiera nowe zielone inicjatywy i wydał dokument polityczny, w którym stwierdza, że nie będzie kupował obligacji od firm, które nie przestrzegają nowej polityki środowiskowej.

 

Delta Triggera

Reklama

W Europie nastąpiło niewielkie zahamowanie odbudowy z powodu wariantu COVID-19 Delta. Jednak w miarę dalszego wprowadzania szczepionek spodziewamy się, że ten czynnik stanie się mniej istotny. Wysiłki na rzecz cyfryzacji w regionie doprowadziły do powstania unijnego cyfrowego certyfikatu COVID, który umożliwia mieszkańcom przedstawienie cyfrowego dowodu, że zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19, otrzymali negatywny wynik testu lub wyleczyli się z choroby. Certyfikat ten powinien ułatwić swobodne podróżowanie po regionie. Wraz z przyspieszeniem tempa szczepień powinno również nastąpić ponowne otwarcie gospodarki. Chociaż UE powoli rozpoczynała szczepienia, szybko dogoniła Stany Zjednoczone i uważamy, że wkrótce rozpocznie się napędzane szczepionkami ożywienie gospodarcze.

Jeśli chodzi o politykę monetarną, EBC podąża za przykładem amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), ale nadal jest bardziej umiarkowany niż amerykański bank centralny. Nie oczekuje się, że EBC zacznie zacieśniać politykę monetarną w najbliższym czasie, a luźniejsza polityka dostarcza więcej paliwa do ognia gospodarczego.

Uważamy, że kombinacja powyższych czynników tworzy pozytywne tło dla europejskich akcji. Unia Europejska pracowała nad przygotowaniem, uchwaleniem i wdrożeniem polityk, które powinny wzmocnić wzrost gospodarczy w regionie. Niepewność polityczna zmalała, regulacje sprzyjają konkurencji, a UE wyrasta na światowego lidera w dziedzinie przyjaznych środowisku praktyk biznesowych. W ciągu ostatniego roku wykorzystaliśmy możliwości w sektorach konsumenckim i technologicznym, które naszym zdaniem zrodziły się bezpośrednio z unikalnych ram regulacyjnych i gospodarczych regionu. Biorąc pod uwagę coraz szybsze wprowadzanie szczepień i potencjalne dodatkowe możliwości, uważamy, że nadszedł czas, aby wejść na pokład.

 

Nota prawna

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak powstała unia europejska krótko