Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak kształtuje się rynek pracy w polsce

Miniony tydzień pod względem danych makroekonomicznych nie należał do obfitych. Do ważniejszych odczytów można zaliczyć amerykańską sprzedaż detaliczna za październik, która wzrosła znacznie powyżej oczekiwań. Solidny wzrost o 1.7% m/m wobec 0.8% m/m we wrześniu oraz vs 1,4% m/m prognoz może dodatkowo przyczynić się do przyśpieszenia decyzji Fed o podniesieniu stóp procentowych. Wyższa od oczekiwań okazała się również produkcja przemysłowa, która wzrosła o 1,6% względem września vs 0,7% m/m prognozowane przez rynek.

Neutralny okazał się cotygodniowy raport rynku pracy, który wskazał na 268 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych – o ile pozycja okazała się wyższa od oczekiwań (260 tys.) o kilkutygodniowy trend spadkowy został kontynuowany (269 tys. w poprzedzającym tygodniu).

Sytuacja makroekonomiczna – sprzedaż detaliczna w USA przewyższyła wszystkie oczekiwania - 1Sytuacja makroekonomiczna – sprzedaż detaliczna w USA przewyższyła wszystkie oczekiwania - 1

W kontekście krajowej gospodarki ubiegły tydzień przyniósł dane z rynku pracy, które nie były przełomowe

Dynamika wynagrodzeń w październiku wyniosła 8,4% i wpisała się w tempo przyrostu w ostatnich kilku miesiącach. Co istotne, biorąc pod uwagę utrzymującą się wysoką inflację w perspektywie przełomu 2021/22, realne płace przyrastają dość wolno co może następnie rzutować na konsumpcję w kolejnych miesiącach. Zatrudnienie w październiku wzrosło o 0,5% r/r - zgodnie z oczekiwaniami.

We wtorek opublikowane zostaną kolejne dane z polskiej gospodarki

Reklama

Dynamika sprzedaży detalicznej prawdopodobnie przyśpieszy do 12.4% r/r odwzorowując przyśpieszenie inflacji. W cenach stałych wzrost wyniesie, naszym zdaniem, około 6.3% r/r. Razem z danymi z handlu poznamy dynamikę produkcji budowlano-montażowej, która naszym zdaniem zwolni do 3.5% r/r z 4.3% r/r we wrześniu. Uważamy, że dane te będą miały jednak niewielki wpływ na złotego. Zdecydowanie większy wpływ na krajową walutę będzie miał poziom kursu EURUSD oraz ewentualne wypowiedzi członków RPP.

Globalnie uwagę rynków mogą z kolei przyciągnąć wstępne publikacje PMI dla głównych gospodarek światowych

Spodziewamy się, że w wyniku pogarszającej się sytuacji pandemicznej w krajach Europy zachodniej jak i trwających problemów w łańcuchach dostaw listopadowe wskaźniki mogą pokazać spadek aktywności zarówno w przemyśle jak i usługach. W obliczu rosnących oczekiwań co do podwyżki stopy procentowej przez Fed w drugiej połowie roku rynki zwrócą również uwagę na protokół z posiedzenia FOMC, który zostanie opublikowany w środę. Tego samego dnia poznamy również dane o PKB za III kwartał w USA po rewizji. Wstępny szacunek wskazał na wzrost PKB o 2.0% w ujęciu analizowanym. Dodatkowo, jutro prezydent USA będzie przemawiał na tematy związane z gospodarką i inflacją – rynek oczekuje, że Joe Biden ogłosi w tym samym momencie personalia przyszłego szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).

Sytuacja makroekonomiczna – sprzedaż detaliczna w USA przewyższyła wszystkie oczekiwania - 2Sytuacja makroekonomiczna – sprzedaż detaliczna w USA przewyższyła wszystkie oczekiwania - 2

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak kształtuje się rynek pracy w polsce