Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jak działają giełdy kryptowalutowe

Giełdy kryptowalut działają analogicznie do giełd, na których odbywa się handel akcjami lub towarami. Co o nich powinniśmy wiedzieć? Dlaczego ceny na różnych giełdach mogą się od siebie mocno różnić? Na co zwracać uwagę i czy giełda to bezpieczne miejsce? Zapraszam do odcinka Najlepszego kursu o krypto walutach online za darmo.

Partnerem naszego kursu jest giełda Binance. Jeżeli jeszcze nie masz konta na tej giełdzie to kliknij tutaj. Dzięki rejestracji z poniższego linku zaoszczędzisz 20% na prowizjach handlowych.

Giełda kryptowalut to miejsce gdzie dokonywana są transakcje wymiany kryptowalut. Ale to nie fizyczne miejsce takie jak targ chociaż targ jest dobrą analogią tego jak wygląda obrót niektórymi instrumentami finansowymi. Handel odbywa się w świecie wirtualnym, wymiany dokonujemy w serwisie internetowym. W skrócie giełda kryptowalut to pośrednik, którego zadaniem jest łączenie dwóch stron transakcji, tych którzy chcą sprzedać z tymi którzy chcą kupić. I ten pośrednik za kojarzenie stron transakcji otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji.

Dla przykładu, wejdźmy na giełdę Binance przejdźmy do zakładki konkretnej pary krypto walutowej. Zobaczymy tutaj przede wszystkim wykres, a więc to jak zmieniała się cena danej pary krypto walutowej w przeszłości. Zobaczmy ostatnie transakcje, które dokonane zostały między użytkownikami i to oczywiście na ich podstawie tworzy się wykres cenowy i w końcu to co z perspektywy osób chcących dokonać transakcję najważniejsze a więc aktualne zlecenia kupna i sprzedaży. Im ich więcej tym większa jest płynność oraz głębokość rynku. Wykres cenowy, cena, aktualne zlecenia oraz wolumen to zdecydowanie najważniejsze informacje, które też w bardzo dosadny sposób informują nas o tym czy dana giełda krypto waluta jest godna naszej uwagi.

Reklama

Na giełdzie kryptowalut możemy sprzedać lub kupić konkretną krypto walutę, tokeny za FIATY, czyli walutę fiducjarną lub wymienić ją na inną kryptowalutę. O tym jak bardzo rozbudowana jest oferta danej giedy w dużej mierze decyduje sama giełda, ale też w grę wchodzą kwestie regulacyjne, w szczególności gdy mowa jest o wymianę na waluty fiducjarne. Niestety regulacje ulegają zmianom, a często nawet ich po prostu brakuje.

Wolisz oglądać? 

Żeby dokonywać transakcji należy się zarejestrować to jak wygląda ten proces omówimy dokładnie w kolejnym odcinku. Po rejestracji otrzymamy dostęp do funkcjonalności, które dana giełda nam oferuje. I tu ważna uwaga, w świecie kryptowalut bezpieczeństwo jest niezwykle ważna. Kluczowe jest między innymi to jak przechowujemy swoje kryptowaluty. Generalnie powinniśmy je trzymać na giełdzie tak długo jak jest to konieczne. Portfele kryptowaluwoe zapewniają zdecydowanie większe bezpieczeństwo. To nie znaczy, że giełda jest sama w sobie niebezpiecznym miejscem, ale jest ona zdecydowanie bardziej narażona np. na jakikolwiek atak niż portfel sprzętowy. Dodatkowo w przypadku giełd kryptowalut w grę wchodzi też kwestia zaufania, ale o tym jeszcze sobie powiemy. Oczywiście poziom bezpieczeństwa się poprawia, ale sama wielkość giełdy nie gwarantuje nam pełnego bezpieczeństwa.

W tym miejscu z racji że jest to Najlepszy kurs o krypto walutach konieczne jest przytoczenie przykładu giełdy Mt.Gox, która powstała jeszcze przed powstaniem Bitcoina. Giełdy, ta w 2013 roku odpowiadała za ponad 70% całego wolumenu na rynku! 24 lutego 2014 roku giełda całkowicie zawiesiła trading na platformie, a po kilku kolejnych godzinach zniknęła z sieci. Z giełdy w wyniku ataków zniknęło 850 000 bitcoinów o ówczesnej wartości około 0,5 mld dolarów. W opisie filmu podrzucam link do wartościowych materiałów na temat tej giełdy. Niestety nie jest to odosobniony przypadek, możesz poczytać o FCoin, Bitmarkecie , Cryptopii. Jest też przykład QuadrigaCX, giełdy, o której Netflix nakręcił dokument „nie ufaj nikomu: polowanie na króla kryptowalut”, chociaż to trochę inny przypadek bo właściciel był oszustem przed założeniem giełdy i sama giełda od początku nastawiona była na kradzież i oszukiwanie własnych użytkowników. Giełd kryptowalutowych mamy kilkaset, to niesie ze sobą ogromny wybór, ale też powoduje, że konkurencja na tym rynku jest ogromna. Z resztą  tak jak w normalnym biznesie zdarzają się bankructwa tak i tutaj ma to miejsce.

Dlaczego ceny na różnych giełdach tych samych instrumentów mogą się od siebie różnić? Przede wszystkim dlatego, że o cenie decydują użytkownicy dokonując transakcji. Dla przykładu gdy np. Na giełdzie Binance mamy ogrom inwestorów dokonujących transakcji na parach z bitcoinem na innej giełdzie tych inwestorów może być zaledwie kilkuedziesięciu. Rynek jest zdecentralizowany, nie ma jednego miejsca gdzie lądują wszystkie zlecenia od każdego użytkownika, a to powoduje, że różnice musza występować. To daje możliwość stosowania strategii arbitrażowych, których funkcjonowanie zmniejsza te różnce. Jeszcze kilka lat temu strategie te były niezwykle rentowne aktualnie w związku z dojrzewaniem tego rynku takich okazji mamy co raz mniej. Ale zostawmy arbitraż bo o nim przyjdzie nam porozmawiać gdy omawiać będziemy inwestycyjne strategie a wróćmy do giełd.

Reklama

Zakładając konto na giełdzie Binance z linku, który znajdziesz w opisie tego video, otrzymasz 20% niższe opłaty handlowe.

Giełdy krypto walutowe dzielimy ze względu na rodzaj oferowanych instrumentów i formę właścicielską. Mamy giełdy spot, giełdy derywatyw oraz giełdy oferujące zarówno instrumenty spotowe jak i  pochodne. Instrumenty spotowe to po prostu zakup lub sprzedaż konkretnej kryptowaluty, tokenu. Instrumenty pochodne, derywaty to instrumenty, które dają nam np. Dostęp do dźwigni finansowej i ich cena zależy od instrumentu bazowego.

Ze względów właścicielski giełdy dzielimy na scentralizowane i zdecentralizowane czyli giełdy typu DEX. W przypadku giełd zdecentralizowanych środków nie przelewamy na giełdę tylko wymiana następuje pomiędzy portfelami użytkowników. W porównaniu do giełd scentralizowanych ich interefejs jest zwykle mniej przyjazny, mają mniejszą płynność, nie oferują obsługi klienta. Ich największym atutem jest kontrola własnych środków przez uzytkowników.

Świat kryptowalut zmienia się dynamicznie, a giełdy kryptowalut rywalizują o użytkowników. Ponad 10 lat po powstaniu Bitcoina możemy zauważyć tendencję tworzenia przez giełdy prawdziwych ekosystemów. Do giełd tak jak w przypadku Binance dołączone są systemy płatności, karty płatnicze, możliwości stakeowania, kopania kryptowalut czy możliwości inwestowania w kolejną gorączkę złota którą są NFT.

W kolejnym odcinku zarejestrujemy swoje konto na giełdzie Binance, opisując dokładnie proces rejestracji, wymogi prawne, a także zwrócimy uwagę na kosmicznie ważne kwestie bezpieczeństwa i szyfrowania danych.

Czytaj więcej

Artykuły związane z jak działają giełdy kryptowalutowe