Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ipochem sp. z o.o. produkcja substancji farmaceutycznych

W 3q22 sytuacja branży farmaceutycznej osłabiła się względem 2q22, jednak w porównaniu z pozostałymi działami przemysłu była korzystna, wyróżniając się wysoką rentownością sprzedaży. Dynamika przychodów pozostała na poziomie z 2q22 (20,7% r/r vs 21,2% r/r), wyraźnie zwiększyła się dynamika kosztów (27% r/r vs 14,9% r/r) spowodowana m.in. wyższymi kosztami importowanych surowców.

Wynik finansowy netto był o 9,4% niższy r/r, rentowność sprzedaży spadła o 5,5pp r/r (por. tabela). Producenci wytworzyli w 3q22 leki o wartości 3,1 mld zł (+5% r/r) oraz podstawowe substancje farmaceutyczne o wartości 162 mln zł (+41% r/r). Produkcja sprzedana farmaceutyków w 3q22 wzrosła w cenach bieżących o 15,4% przy inflacji producenckiej sięgającej ok. 3,5% r/r. W miesiącach paź-lis’22 produkcja sprzedana zwiększyła się o 11% r/r w cenach bieżących, co zapowiada wzrost przychodów w 4q22.

PKD 21. Produkcja podstawowych wyrobów farmaceutycznych. Sytuacja branży w najbliższych kwartałach - 1PKD 21. Produkcja podstawowych wyrobów farmaceutycznych. Sytuacja branży w najbliższych kwartałach - 1

 

W 3q22 wartość importu produktów farmaceutycznych (CN 30) zwiększyła się o 1,3% r/r do 2,3 mld euro. Leki są sprowadzane głównie z Niemiec, Belgii, USA, Włoch i Francji. Eksport wzrósł o 6,2% r/r do 1,2 mld euro. Wysyłka była kierowana głównie do Niemiec, Rosji, Czech, W. Brytanii i Francji. Ujemne saldo utrzymało się na poziomie 1 mld euro. Eksport leków do Rosji w 3q22 zwiększył się o 33,4% r/r, przez co udział eksportu do tego kraju sięgał 8,2% wartości eksportu farmaceutyków w 3q22 wobec 6,5% w 3q21. Prawdopodobnie importerzy gromadzili zapasy polskich leków (głównie antybiotyków) na wypadek embarga. W Rosji prowadzi działalność Polpharma, deklarując wysyłkę jedynie leków pediatrycznych oraz stosowanych w stanach nagłych lub w terapii chorób przewlekłych. Polski eksport farmaceutyków do Ukrainy powiększył się o 30,8% r/r (udział 2,5% eksportu).

Reklama

PKD 21. Produkcja podstawowych wyrobów farmaceutycznych. Sytuacja branży w najbliższych kwartałach - 2PKD 21. Produkcja podstawowych wyrobów farmaceutycznych. Sytuacja branży w najbliższych kwartałach - 2

 

Podstawowym problemem branży farmaceutycznej w Polsce (i Europie) jest silne uzależnienie od półproduktów z Azji. Niemal 80% leków sprzedawanych w Europie ma w składzie substancję aktywną (API) produkowaną przez chińskich lub hinduskich wytwórców. Resort zdrowia podaje, że tylko ok. 30% leków sprzedawanych w aptece pochodzi z produkcji polskiej, przy czym udział polskiego API w tych lekach jest marginalny. W Polsce 33 podmioty zajmują się produkcją 656 substancji czynnych.

PKD 21. Produkcja podstawowych wyrobów farmaceutycznych. Sytuacja branży w najbliższych kwartałach - 3PKD 21. Produkcja podstawowych wyrobów farmaceutycznych. Sytuacja branży w najbliższych kwartałach - 3

 

Spodziewamy się, że sytuacja branży w najbliższych kwartałach pozostanie stabilna z uwagi na większy rynek konsumencki (uchodźcy z Ukrainy) oraz spodziewany dalszy wzrost cen leków. W kierunku osłabienia marży oddziaływać będą wyższe koszty produkcji (podwyżka cen energii oraz importowanych substancji aktywnych) oraz obsługi kredytów. Firmy obawiają się wprowadzenia nowej daniny zapowiadanej przez rząd – opłaty na sfinansowanie nowych zadań Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zależnej częściowo od przychodów.

Reklama

PKD 21. Produkcja podstawowych wyrobów farmaceutycznych. Sytuacja branży w najbliższych kwartałach - 4PKD 21. Produkcja podstawowych wyrobów farmaceutycznych. Sytuacja branży w najbliższych kwartałach - 4

 

 

 

 

 

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: “Kwartalnik Branżowy 3q22. Analizy Sektorowe”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Czytaj więcej

Artykuły związane z ipochem sp. z o.o. produkcja substancji farmaceutycznych