Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inwestycje kubaturowe

Przedsiębiorstwa budownictwa kubaturowego podobnie jak firmy deweloperskie weszły z bardzo dobrą sytuacją ekonomiczną w 2022 r. Zmiana sytuacji w kraju i otoczenia gospodarczego nie przeniosły się na widoczne pogorszenie kondycji ekonomicznej firm świadczących usługi w budownictwie kubaturowym w I kw. 2022 r. Dane GUS wykazały wysoką wartość robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41). Zarejestrowano spadek wskaźnika produkcji mieszkań analizowanego w okresach miesięcznych, w tym znaczny w marcu 2022 r., co częściowo jest efektem wysokiej bazy przed rokiem i mniejszej liczby rozpoczętych inwestycji.

Przewidywania zmian ocen składników wpływających na koniunkturę w budownictwie nie wskazują na jej gwałtowne pogorszenie się, ale nie są już tak optymistyczne - wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wytracił potencjał wzrostu w końcówce I kw. 2022 r., a przedsiębiorcy coraz częściej przewidują wzrost cen własnych

W I kw. 2022 r. średnie przychody większych firm budownictwa kubaturowego (zatrudniających powyżej 49 osób) były wyższe w stosunku do I kw. 2021 r. o 39%, co przy wzroście kosztów ogólnych o 43% wygenerowało niższy o 4% r/r wynik finansowy netto, którego średnia wartość wyniosła 1,9 mln zł. Spadek r/r marży ze sprzedaży wiązał się głównie ze wzrostem wartości materiałów wykorzystanych do realizacji działalności operacyjnej, co wiąże się ze wzrostem cen materiałów budowlanych.

Zanotowano trzeci kwartał z rzędu znacznie wyższą (mniej korzystną) od przeciętnej z lat 2017-2020 relację wartości kosztów energii i materiałów do wypracowanych przychodów ze sprzedaży. Wzrost kosztów własnych z tytułu zużycia materiałów i energii utrwalił się w warunkach znaczących wzrostów cen energii i zmienił strukturę kosztów działalności operacyjnej (26% udziału w I kw. 2022 r. wobec 21% w I kw. 2021 r.). Efektem było pogorszenie wskaźnika poziomu kosztów do 0,95 w I kw. 2022 r. wobec 0,93 w I kw. 2021 r. oraz spadek marży ze sprzedaży do 5,3 w I kw. 2022 r. wobec 7,8 w I kw. 2021 r. Pozostałe składniki kosztów uległy niewielkim zmianom w analizowanym okresie w stosunku do I kw. 2021 r.

Znaczący wzrost przychodów skutkował podniesieniem wartości aktywów, w tym zarówno środków trwałych (o 22% r/r), jak i obrotowych (o 26%) – poza gotówką, której wolumen utrzymał się na zbliżonym poziomie. Poprawiała się nieznacznie sprawność działania większych firm budownictwa kubaturowego (od trzech kwartałów obserwuje się krótszy okres ściągania należności i regulowania zobowiązań niż w trzech pierwszych kwartałach 2021 r.).

Reklama

Utrzymała się zbliżona struktura pasywów. Głównym źródłem finansowania jest kapitał własny (45% w strukturze pasywów w I kw. 2022 r. wobec 44% w I kw. 2021 r.). Wypracowany niższy niż przed rokiem wynik finansowy netto pogorszył nieznacznie rentowność kapitałów własnych (4,1% w I kw. 2022 r. wobec 5,2% w I kw. 2021 r.) i pokrycie majątku kapitałem własnym. W niewielkim stopniu poprawił się wskaźnik zadłużenia ogółem oraz zadłużenia kapitału własnego.

Nieruchomości w Polsce. Analiza sytuacji finansowej firm budownictwa kubaturowego - 1Nieruchomości w Polsce. Analiza sytuacji finansowej firm budownictwa kubaturowego - 1

Nieruchomości w Polsce. Analiza sytuacji finansowej firm budownictwa kubaturowego - 2Nieruchomości w Polsce. Analiza sytuacji finansowej firm budownictwa kubaturowego - 2

Nieruchomości w Polsce. Analiza sytuacji finansowej firm budownictwa kubaturowego - 3Nieruchomości w Polsce. Analiza sytuacji finansowej firm budownictwa kubaturowego - 3

 

 

Reklama

 

***Materiał pochodzi z raportu NBP: “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2022 r.”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Czytaj więcej

Artykuły związane z inwestycje kubaturowe