Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inwestowanie w nikiel

London Metal Exchange odkryła worki z kamieniami zamiast niklu w magazynie w Rotterdamie. To wielki cios w wizerunek giełdy. Dziś rano handel na niklu został zawieszony do 27 marca.

 

  • W magazynach LME w Rotterdamie odkryto worki z kamieniami zamiast niklu.
  • Notowania kontraktów na nikiel zostały zawieszone do 27 marca.
  • To wielki cios w wiarygodność giełdy LME.
  • Do tej pory system magazynowania metali LME był uznawany za odporny na oszustwa.

 

 

Reklama

Odkryto oszustwo, które może dość mocno uderzyć w wizerunek London Metal Exchange. No nie ma Wielka Brytania w ostatnich latach dobrej passy, nie mają jej również jak widać zacne brytyjskie instytucje.

 

Kamienie w workach zamiast niklu

W magazynach LME zapasy metali stanowią ledwie około 0,14% wartości obrotu. Jednak powszechna opinia jest taka, iż wiarygodność tejże giełdy nie podlega dyskusji. Wiadomość, że w magazynie zamiast niklu były worki z kamieniami bardzo mocno uderzy w biznes i wiarygodność LME.

Kontrakty na LME, które są światowymi benchmarkami dla metali przemysłowych - w tym aluminium, miedzi i niklu - są poparte fizycznym metalem w sieci zarejestrowanych na giełdzie magazynów. Każdy przedsiębiorca posiadający kontrakt na dostawę otrzymuje realnie odpowiednią ilość metalu w formie fizycznej w magazynie LME.

Niespodziewane odkrycie miało miejsce przy rozliczaniu 9 umów dotyczących 54 t niklu, wartych około 1,3 mln USD. Co ciekawe, nadzór brytyjski Financial Conduct Authority ogłosił, że prowadzi dochodzenie ws. transakcji na metalach na LME.

Problem zaistniał w magazynie w Rotterdamie, obsługiwanym przez firmę Access World. Była ona do niedawna własnością Glencore, w styczniu br. została przejęta przez Global Capital Merchants.

Reklama

Giełda LME stwierdziła, że nie ma powodu, aby sądzić, że w innych magazynach może dojść do podobnej sytuacji. Giełda zapewniła, że licencjonowani operatorzy sprawdzą gwarancje i zapasy. Podkreśliła, że nikiel jest pakowany w worki, ale inne metale nie i trudno się spodziewać, by były „podatne na podobny rodzaj nieprawidłowości."

Od dawna system magazynowy LME był oceniany jako odporny na przypadki oszustw. Giełda tworzy własne warranty magazynowe i przenosi ich własność cyfrowo. Polega na firmach zarządzających magazynami, które sprawdzają materiał w momencie jego wejścia do obiektów.

Zobacz również: Tylko na FXMAG: Czy problemy banków zachodnich zainfekują polskie banki? Wyjaśnia znany analityk sektora finansowego

 

Zapasy niklu na LME

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Kitco

 

Nikiel – do czego służy i ile kosztuje

Reklama

Przypomnijmy, że rok temu było głośno o niklu z innych powodów. Na początku marca 2022 roku nikiel był najdroższy w historii, po niesamowitym wystrzale związanym z wybuchem wojny w Ukrainie. W poniedziałek 7 marca 2022 ceny niklu na LME wzrosły o 62% do rekordowego poziomu 46 850 USD za tonę (lub 22,5 USD za funta).

Jednak to poziom po korekcie. Był moment, że nikiel był wyceniony na 100 tys. USD za tonę. To był największy wzrost intraday w historii. Po przebiciu tego poziomu LME zawiesiła notowania. Obecnie tona niklu kosztuje około 23 304 USD. W 3 lata cena niklu poszła w górę o 100%.

Nikiel jest srebrzysto-białym metalem, który jest twardy i ciągliwy. Jest jednym z czterech metali będących ferromagnetykami w pobliżu temperatury pokojowej. Wykorzystuje się go głównie do pokrywania mniej szlachetnego żelaza i stali – w przemyśle samochodowym. Ale także do produkcji monet (stop z miedzią), baterii niklowo-kadmowych, oprawek okularów i taniej biżuterii. Stopy niklu, żelaza i kobaltu stosuje się w przemyśle energetycznym.

Zobacz również: Notowania banków mocno spadają! Ruch, który ma uratować wielki szwajcarski bank, nie uspokoił inwestorów

 

Notowania ceny niklu (USD za funt)

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Kitco

Czytaj więcej

Artykuły związane z inwestowanie w nikiel