Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Interwencja NBP na złotym

Wczorajsza deprecjacja złotego skłoniła NBP do interwencji na złotym. Dzisiejszy dzień EURPLN zaczyna w okolicy 4,75. Krótko podsumowujemy wczorajsze działania.

W kwestii danych makroekonomicznych, po danych inflacyjnych z poszczególnych krajów z ostatnich dni, dziś przyjdzie czas na HICP dla całej strefy euro. Oczekiwany jest wzrost z 5,1% do 5,3% r/r. Ponadto poznamy wynik niemieckiej stopy bezrobocia za luty.

Warto rzucić okiem też na dane o zatrudnieniu wg ADP - poprzednio odczyt sprawił sporą negatywną niespodziankę (-300 tys. ale piątkowe oficjalne dane podążyły w zupełnie odwrotnym kierunku), tym razem oczekiwany jest wzrost w drugą stronę (+300 tys. zatrudnionych). Ponadto warto śledzić wystąpienia przedstawicieli Fed (Powell, Evans, Bullard). Opublikowana zostanie również Beżowa Księga.

 

Interwencja NBP na złotym

Na rynku walutowym wczoraj risk-off. Złoty osłabiał się, osłabiały się też pozostałe waluty regionu. EURPLN w ciągu dnia nawet przebił od dołu 4,80, a dzień zakończył w okolicach 4,74.

Reklama

Risk-off na rynku walutowym – NBP interweniuje na złotym (PLN) - 1Risk-off na rynku walutowym – NBP interweniuje na złotym (PLN) - 1

Sytuacja na złotym skłoniła NBP do interwencji, co powstrzymało dalsze osłabienie złotego. Wczoraj, po południu NBP podał w komunikacie, że:

 

W dniu dzisiejszym NBP dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote - Komunikat NBP z 1.03.2022

 

Mniej lakoniczny był wcześniejszy wczorajszy komunikat, w którym NBP wskazywał, że deprecjacja złotego jest niespójna z fundamentami gospodarki, a NBP ma środki i jest gotowy do adekwatnego działania na wahania walutowe:

Reklama

Obserwowana w ostatnich dniach deprecjacja złotego nie jest spójna z fundamentami polskiej gospodarki, ani też z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej NBP. NBP posiada adekwatny poziom rezerw walutowych oraz dysponuje odpowiednim zestawem instrumentów, aby przeciwdziałać negatywnym tendencjom na rynku finansowym i walutowym. NBP jest gotów w każdej chwili reagować na nadmierne wahania kursu złotego, które mogłyby zakłócić sprawne funkcjonowanie rynku walutowego, finansowego lub też negatywnie wpływać na stabilność finansową czy skuteczność realizowanej przez NBP polityki pieniężnej. - Komunikat NBP z 1.03.2022 

Nie spodziewamy się by obecna sytuacja na złotym skłoniła RPP do mocniejszych (niż pierwotnie byśmy zakładali) podwyżek stóp. Wciąż naszym zdaniem najbardziej prawdopodobna jest podwyżka o 50pb. na marcowym posiedzeniu i późniejsze spowolnienie tempa podwyżek (po 25b.). Tak jak pisaliśmy przedwczoraj kluczowa dla RPP będzie ocena wpływu wojny i sankcji na inflację i realną gospodarkę. Przy dalszej deprecjacji EURPLN bardziej prawdopodobne są kolejne interwencje walutowe. Nasz ostatni komentarz odnośnie dalszych działań RPP pozostaje aktualny - link do komentarza.

Czytaj więcej