Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

intel corp notowania

Spółka Intel (INTL.US) to jedna z największych firm technologicznych świata i dostawca najnowocześniejszego sprzętu komputerowego. Firma od lat konkuruje min. ze spółką Advanced Micro Devices AMD.US, której kurs w ostatnim czasie radził sobie nieco lepiej min. dzięki ogłoszonej współpracy z Meta Platforms w zakresie dostarczania procesorów EPYC oraz sukcesowi jednostek takich jak Ryzen i Radeon.

W kontekście Intela, warto wspomnieć, że mimo słabszego ostatniego okresu z powodu braku katalizatorów dla spekulacyjnego wzrostu akcji oraz zakończonego już procesu sądowego w Europie, firma posiada własne fabryki 'blue chipów', co daje jej strategiczną przewagę w kontekście potencjalnych problemów w łańcuchach dostaw. Fabryk takich nie posiada AMD czy NVidia, które zależne są od Samsunga SMSN.UK i dostawcy z Tajwanu, Taiwan Semiconductor Devices TSMC.US

Jeśli dostawcy ci zawiodą obie spółki mogą doświadczyć ogromnych problemów i przestojów w produkcji

Tymczasem Intel okazuje się być na to odporny; dodatkowo jako spółka amerykańska może liczyć na wsparcie amerykańskiego rządu. Problem z dostępem do półprzewodników ostatnio rozbudza wyobraźnie inwestorów zatem w kontekście tych uzasadnionych obaw akcje AMD czy NVidia mogą na tle Intela wyglądać dość ryzykownie.

Pod względem produkcji firma Intel jest większa od połączonych mocy produkcyjnych AMD i NVidii

co pokazuje skalę w jakiej operuje Intel jako największy obok Samsunga producent układów scalonych na świecie. Spółka w styczniu 2022 zapowiedziała powstanie dwóch potężnych fabryk półprzewodników w USA, w stanie Ohio. Budowa ma kosztować 20 mld USD. Docelowo projekt ma zostać rozbudowany o dodatkowe 6 fabryk, ostateczna kwota inwestycji wyniesie 100 mld USD.

Reklama

Intel ogłosił dodatkowo, że jeszcze w tym kwartale ma wypuścić kartę graficzną ARC, która stanowić będzie bardzo wymagającą konkurencję dla modeli AMD Radeon i Nvidia GeForce. Według informacji ze strony Intela pierwsze modele mają pojawić się jeszcze w tym kwartale. 

Jeszcze w tym roku na giełdzie zadebiutować ma zależna od Intela spółka Mobileye, pionier na rynku ‘selfdrivingu’. Mobileye dostarcza chipy i oprogramowanie, które pomagają pojazdom w automatycznej nawigacji i prowadzeniu. Spółka posiada na koncie partnerstwa min.z Teslą TSLA.US czy Volkswagenem VOW1.DE. Mobileye ma szansę zostać pionierem w popularyzacji ‘robotaxi’, a jej technologia ma być testowana min. w jednym z najbardziej zatłoczonych miast świata, w Nowym Jorku.

Intel posiada w Mobileye ponad połowę udziałów, zakupił ją w 2017 roku za oszałamiającą kwotę 15.3 mld USD

Debiut Mobileye może zostać bardzo pozytywnie odebrany przez rynek, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Rivian RIVN.US, w roku 2021. To głównie dzięki udanemu debiutowi producenta elektrycznych samochodów udziałowiec spółki, gigant Amazon AMZN.US mógł pochwalić się spektakularnymi wynikami za Q4 2021. Czy podobny przypadek czeka w tym roku Intel?

Tymczasem jednak rynek nadal oczekuje kolejnych pozytywnych informacji ze strony Intela, które mogłyby stanowić katalizator dla bardziej dynamicznych wzrostów kursu akcji spółki w najbliższym czasie. 

Rynek oczekuje pozytywnych informacji ze strony Intela. Czy INTL.US zdominuje rynek „bluechipów”?  - 1Rynek oczekuje pozytywnych informacji ze strony Intela. Czy INTL.US zdominuje rynek „bluechipów”?  - 1

Reklama

Źródło: xStation5

Notowania INTC.US zdołały wyhamować w ubiegłym tygodniu silną przecenę, jednak świeca tygodniowa ma spory cień górny, co nie zachęca do wzrostów. Zamknięcie obecnej świecy W1, może zdecydować o kierunku w średnim terminie. W przypadku scenariusza spadkowego jako kolejne wsparcie należy traktować strefę przy 44$. Z drugiej strony, utrzymanie się ceny powyżej 48$, może prowadzić do ponownego ataku na opór przy 56$.

Nota prawna

 

Czytaj więcej