Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Instytut Gospodarki Niemieckiej

POL: Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła realnie o 8,0% r/r wobec 12,1% r/r w listopadzie. Po zaskakująco dobrej produkcji przemysłowej i dynamice wynagrodzeń, sprzedaż detaliczna uplasowała się poniżej oczekiwań (PKO: 10,7% r/r, kons: 9,4% r/r). Grudniowy odczyt był zaniżany przez sprzedaż samochodów (-8,5% r/r) oraz mebli, rtv i agd (+1,5% r/r), co może być efektem ograniczeń podażowych.

W naszej ocenie popyt konsumpcyjny pod koniec ubiegłego roku pozostawał silny, pomimo rekordowego wzrostu cen. Więcej w Makro Flashu „Coraz więcej sprzedaży przez internet”.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sygnały ożywienia w Niemczech? - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sygnały ożywienia w Niemczech? - 1

POL:

MRiPS poinformowało, że liczba oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w 2021 wyniosła 1,98 mln, wobec 1,52 mln w 2020

(odpowiednio 1,625 mln i 1,329 to oświadczenia dotyczące obywateli Ukrainy). Ponad połowa oświadczeń została wydana osobom, które nie ukończyły 34 roku życia. Przeważająca większość oświadczeń dotyczyła przetwórstwa przemysłowego, branży budowlanej, transportu i gospodarki magazynowej. Poinformowano również, że w 2021 wydano 504,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców, o 24,1% więcej r/r.

EUR:

PMI w przetwórstwie wzrósł w styczniu do 59,0 pkt. (wstępny odczyt) wobec 58,0 pkt. w grudniu

PMI dla sektora usługowego spadł do 51,2 pkt. z 53,1 miesiąc wcześniej. PMI kompozytowy spadł do 52,4 pkt., tj. najniższego poziomu od 11 miesięcy. Wyniki badania pokazały kolejny rekordowy wzrost cen sprzedawanych produktów. Iskierką nadziei są wskaźniki kosztowe, które wskazywały na spowolnienie wzrostu kosztów ze względu na stabilizację cen surowców. Sektor usługowy (w szczególności turystyka i rekreacja) został dotknięty przez nowe restrykcje przeciwpandemiczne. W styczniu przez Europę przewija się kolejna fala pandemii związana z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron. Miała ona także wpływ na wzrost nieobecności pracowników w miejscach pracy. Po drugiej stronie spektrum znalazło się przetwórstwo, gdzie aktywność rosła najszybciej od sierpnia, wspierana przez malejące ograniczenia podażowe. Rosły także nowe zamówienia, ale tempo ich wzrostu było najsłabsze od marca. Zwiększały się wciąż zaległości produkcyjne. Bardzo dobre dane napłynęły z Niemiec, gdzie zarówno przetwórstwo (60,5 pkt. wobec 57,4 pkt. w grudniu), jak i usługi (52,2 pkt. wobec 48,7 pkt. w grudniu) odnotowały poprawę nastrojów. Ponownie odbiły nowe zamówienia. Jednocześnie złagodzeniu uległy ograniczenia podażowe. Umiarkowany wzrost optymizmu za Odrą wspiera nasze oczekiwania, że po pogorszeniu koniunktury w 2h21, 1h22 przyniesie jej stabilizację, a 2h22 odbicie.

USA:

Kompozytowy PMI (odczyt flash) w styczniu spadł do 50,8 pkt. z 57,0 pkt. w grudniu, osiągając najniższy poziom od 18 miesięcy

Reklama

Stało się to w głównej mierze za sprawą sektora usługowego, gdzie wskaźnik obniżył się do 50,9 pkt. z 57,6 pkt. miesiąc wcześniej, osiągając najniższy poziom od lipca 2020. Wpływ na to miała przede wszystkim kolejna fala pandemii, która doprowadziła do wzrostu ograniczeń podażowych (w tym dostępności siły roboczej). Podobne problemy (ale o mniejszym natężeniu) były widoczne w odczycie dla przetwórstwa (55,0 pkt. w styczniu wobec 57,7 pkt. miesiąc wcześniej). Pocieszające jest, że w obliczu spadku produkcji, utrzymał się wzrost popytu, co pozwala oczekiwać, że po przeminięciu bieżącej fali pandemii sytuacja gospodarcza się znacząco poprawi. Jednocześnie, kolejny miesiąc spowalniał wzrost kosztów, co daje nadzieję na ograniczenie presji inflacyjnej w tym roku.

POL:

Minister Zdrowia, A.Niedzielski, powiedział, że w tym tygodniu liczba dziennych zakażeń przekroczy 50 tys. Dodał, że jeżeli krytyczny próg dotyczący liczby ognisk koronawirusa w szkołach zostanie przekroczony, decyzja ws. wprowadzenia nauki zdalnej może zostać podjęta z dnia na dzień (nie sprecyzował jednak, co jest tym progiem).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sygnały ożywienia w Niemczech? - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sygnały ożywienia w Niemczech? - 2

GER:

Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW) w Kolonii oszacował, że pandemia do tej pory spowodowała szkody dla niemieckiej gospodarki w wysokości 350 mld EUR. W pierwszych trzech miesiącach tego roku może przynieść kolejne straty w wysokości 50 mld EUR.

EUR:

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług, T.Bretton, powiedział, że Rosja zaspokaja 30-35% europejskiego popytu na gaz. Podkreślił, że UE może kupować gaz nie tylko z Rosji, ale też m.in. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru oraz państw Afryki Północnej, a także skroplony gaz z USA.

Czytaj więcej

Artykuły związane z Instytut Gospodarki Niemieckiej