Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

informacje makroekonomiczne dzisiaj

Ubiegły tydzień zakończyliśmy danymi z rynku pracy USA. Pochylamy się nad nimi w dzisiejszej publikacji. Wielu fajerwerków nie było, co sprawia, iż Fed powinien trzymać się obranej jakiś czas temu strategii dość agresywnego zacieśniania monetarnego. Rynek jak na razie wierzy takiemu scenariuszowi i dostrzega możliwość podwyżek stóp do powyżej 5%. W środę zanurzymy się w świat RPP. Naszym zdaniem zabraknie argumentów za kolejną podwyżką stóp procentowych.

 

Kalendarz danych i wydarzeń makroekonomicznych

Poniedziałek, 7.11.2022

Spokojne rozpoczęcie tygodnia. Za nami już dane o produkcji przemysłowej w Niemczech, która wzrosła o 0,6% m/m we wrześniu. Przed nami wystąpienia C. Lagarde (EBC) i S. Collins i L. Mester (Fed).

 

Wtorek, 8.11.2022

Opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Można spodziewać się też kilku odczytów z realnej gospodarki z regionu (sprzedaż detaliczna z Czech, Słowacji i Węgier, stopa bezrobocia w Czechach). W USA w centrum uwagi będzie wydarzenie nieekonomiczne - połówkowe wybory do Kongresu (mid-termy).

Reklama

 

Środa, 9.11.2022

Dzień decyzji RPP. Naszym zdaniem Rada nie zdecyduje się na podwyżkę stóp. W swoich wypowiedziach członkowie RPP wskazują na to, że decydująca (jeśli chodzi o nadchodzącą decyzję) ma być projekcja inflacyjna (jej zręby również poznamy w środę). Przy czym nastroje w gronie RPP sugerują, że raczej nie są rozważane ruchy silniejsze niż 25pb.

W naszej ocenie, projekcja nie powinna pokazać scenariusza istotnie odbiegającego od tego, który Rada znała w październiku, gdy zdecydowała się na brak podwyżek. Jeśli wówczas nie zdecydowała się na kontynuację zacieśnienia, to dlaczego miałaby się zdecydować w listopadzie? Jeśli projekcja pokaże znaczące odchylenie od celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej, to podwyżka o 25pb niewiele zmieni w zakresie wpływu na inflację i zmienne realne (tu przydałoby się silniejsze zacieśnienie, do którego trudno zebrać dziś większość w gronie RPP). Lekkie odchylenie od celu i cyzelowana podwyżka (po 25pb) byłaby dla nas na tyle niezrozumiała, że patrząc na niepewność projekcji w tak długim horyzoncie, tak mała skala ruchu przestaje mieć znaczenie. Do tego mogłaby ona być komunikacyjnym wyzwaniem (jak wytłumaczyć pauzę, małą podwyżkę, a potem znów pauzę?). To skłania nas do pozostawienia prognozy stopy referencyjnej RPP bez zmian. Warto jednak pamiętać o wspomnianych ryzykach (głównie: możliwości ruchu o 25pb w górę).

Poza RPP warto też zwrócić uwagę na dane z Chin (CPI i PPI), Węgier (CPI) i wystąpienia przedstawicieli Fed (Williams i Barkin).

 

Czwartek, 10.11.2022

Opublikowane zostaną minutes z październikowego posiedzenia RPP (po środowej decyzji raczej bez znaczenia). Powinna się też odbyć konferencja prezesa NBP (ta powie już dużo więcej o powodach środowej decyzji).

Reklama

W Czechach opublikowana zostanie październikowa inflacja (raczej bez znaczenia dla CNB, tu istotniejsze są perspektywy na przyszłe lata).

Poznamy też inflację CPI w USA. Waga tego odczytu dla Fed będzie zdecydowanie większa, jako że ważą się losy skali grudniowej podwyżki. Ponadto opublikowane zostaną dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych oraz zaplanowany jest cały szereg wystąpień przedstawicieli Fed.

 

Piątek, 11.11.2022

Na krajowym podwórku to dzień wolny, ale inne kraje nie próżnują. Niemcy podadzą finalne dane o inflacji za październik. Czesi opublikują minutes z ostatniego posiedzenia CNB. Natomiast w USA opublikowany zostanie indeks Uniwersytetu Michigan.

Czytaj więcej