Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja w Polsce w kwietniu

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,6501 (osłabienie złotego o 0,7%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EURPLN był stabilny i kształtował się wokół poziomu 4,64. Publikacje licznych danych z krajowej gospodarki (zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna) nie miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. 

Zobacz także: Bezprecedensowa sytuacja na rynku nieruchomości: szok na rynku najmu!

 

W zeszłym tygodniu mieliśmy również do czynienia z lekkim osłabieniem dolara względem euro, czemu sprzyjało obniżenie awersji do ryzyka odzwierciedlane spadkiem indeksu VIX. Mimo to w ostatnich miesiącach kurs EURUSD pozostaje w łagodnym trendzie spadkowym wspieranym przez perspektywę silniejszego zacieśniania polityki pieniężnej w USA niż w strefie euro (por. MAKROmapa z 04.04.2022). 

 Kursy walutowe Kursy walutowe

Reklama

W tym tygodniu kluczowe dla złotego będą publikacje danych o PKB i inflacji w strefie euro, które mogą doprowadzić do umocnienia polskiej waluty. Pozytywne dla złotego będą najprawdopodobniej również dane o inflacji w Polsce. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego. Piątkowa aktualizacja polskiego ratingu przez agencję Moodys zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, tym samym jej wpływ na kurs złotego zmaterializuje się dopiero w przyszłym tygodniu. Jednocześnie istotnym czynnikiem determinującym kurs złotego pozostanie wojna w Ukrainie i związana z nią podwyższona awersja do ryzyka w regionie.

Zobacz także: Kursy walut (funt GBP oraz euro EUR) zaskoczą Polaków

 

 

Dane o inflacji w Polsce i w strefie euro w centrum uwagi rynku

Reklama

W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 6,96 (wzrost o 54pb), 5-letnie do 6,25 (wzrost o 49pb), a 10-letnie do 5,77 (wzrost o 47pb). W ubiegłym tygodniu doszło do silnego wzrostu stawek IRS na całej długości krzywej w ślad za rynkami bazowymi. Zwiększeniu rentowności na rynkach bazowych sprzyjają nasilające się oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez główne banki centralne w warunkach utrzymującego się silnego wzrostu inflacji.

 

W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będą dane o PKB i inflacji w strefie euro

Uważamy, że mogą one oddziaływać w kierunku spadku stawek IRS. Przeciwny wpływ mogą mieć natomiast krajowe dane o inflacji. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na krzywą. Piątkowa aktualizacja polskiego ratingu przez agencję Moodys zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, tym samym jej wpływ na stawki IRS zmaterializuje się dopiero w przyszłym tygodniu. Stawki IRS pozostaną jednocześnie pod wpływem utrzymującej się podwyższonej awersji do ryzyka w regionie związanej z wojną w Ukrainie.

Zobacz także: Marcowe dane makro - spirala cenowo-płacowa ma się coraz lepiej

Czytaj więcej