Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja w polsce i w niemczech

ŚWIAT:

W odpowiedzi na sankcje Zachodu (m.in. zamrożenie aktywów banku centralnego), W.Putin wydał dekret, który zakazuje transferu pieniędzy obywateli tego kraju za granicę. Rosyjski bank centralny wydał czasowy zakaz realizowania płatności odsetkowych dla zagranicznych posiadaczy rosyjskich obligacji – w zw. z tym dziś Rosja nie zrealizuje zaplanowanych płatności, które dotyczą wyemitowanych obligacji o wartości 29 mld USD. Jednocześnie Ukraina zapłaciła wczoraj 300 mln USD odsetek od wcześniej wyemitowanego długu, a także wyemitowała obligacje wojenne o wartości blisko 300 mln USD. Rosyjska giełda pozostaje zamknięta i nie otworzy się także dzisiaj. Rośnie liczba korporacji, które zrywają powiązania gospodarcze z Rosją (m.in. Maersk, brytyjskie koncerny naftowe). Kanada zakazała rosyjskim statkom wpływania na ich wody terytorialne i zawijania do kanadyjskich portów. Zakaz zawijania do portów wprowadziła też dla rosyjskich statków Wlk.Brytania, a o analogicznych rozwiązaniach dyskutuje także UE. Chiny zasygnalizowały, że są gotowe do odegrania roli w znalezieniu możliwości zawieszenia broni na Ukrainie. W swoim najostrzejszym komentarzu od początku wojny Pekin „ubolewał” z powodu wybuchu konfliktu zbrojnego. Na dziś zaplanowano kolejną rundę negocjacji ukraińsko-rosyjskich. Pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyła delegacja Rosji na bardzo niskim szczeblu, nie przyniosło pożądanych rezultatów.

USA:

W przemówieniu o stanie państwa J.Biden wezwał do jedności we wspieraniu Ukrainy i nazwał W.Putina dyktatorem. Ocenił, że USA uporały się już z pandemią koronawirusa zapowiadając, że wkrótce leki przeciwko niemu zostaną dopuszczone do sprzedaży w aptekach i wezwał Amerykanów by nie obawiali się powrotu do (stacjonarnej) pracy. Zadeklarował, że głównym celem dla jego administracji jest obecnie walka z inflacją. Sposobem na nią ma być m.in. wspieranie większej konkurencji, które umożliwi obniżenie marż i cen. Zaapelował o obniżenie cen leków na receptę, kosztów opieki nad dziećmi, obniżenie składek na opiekę zdrowotną i zwiększenie przystępności cenowej mieszkań. Sposobem na walkę z inflacją ma być także wspieranie krajowej produkcji tak, by ograniczyć zależność USA od globalnych łańcuchów dostaw oraz wspieranie innowacyjności gospodarki. J.Biden podtrzymał zapowiedzi boomu po stronie inwestycji infrastrukturalnych, m.in. w obszarze dróg, portów, lotnisk, ale także budowy sieci punktów ładowania samochodów, modernizacji sieci wodociągowej i rozbudowy infrastruktury teleinformatycznej. Prezydent podtrzymał apele o reformę systemu podatkowego, która uniemożliwi unikanie opodatkowania dużym korporacjom a także wprowadzi ulgi podatkowe, zachęcające do podejmowania działań pro-klimatycznych.

GER:

Inflacja HICP w Niemczech wzrosła w lutym do 5,5% r/r z 5,1% r/r w styczniu. Inflacja CPI wyniosła natomiast 5,1% r/r wobec 4,9% r/r miesiąc wcześniej. Inflacja w Niemczech pozostaje wysoka chociaż efekty bazowe związane z tymczasową obniżką podatku VAT nie są widoczne we wskaźniku począwszy od stycznia 2022. W lutym inflacja CPI przyspieszała za sprawą droższych towarów (+7,9% r/r wobec 7,2% r/r w styczniu), przy słabszym tempie wzrostu cen usług (2,8% r/r vs 2,9% r/r). Wzrost cen energii przyspieszył do 22,5% r/r z 20,5% r/r, a cen żywności do 5,3% r/r z 5,0% r/r w styczniu. Presja kosztowa w niemieckiej gospodarce prawdopodobnie jeszcze się nasili po ataku Rosji na Ukrainę.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie : Inflacja CPI w Niemczech; indeksy PMI dla europejskiego przemysłu; ISM dla amerykańskiego przetwórstwa w - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie : Inflacja CPI w Niemczech; indeksy PMI dla europejskiego przemysłu; ISM dla amerykańskiego przetwórstwa w - 1

USA:

Reklama

ISM dla amerykańskiego przetwórstwa wzrósł w lutym do 58,6 pkt. z 57,6 pkt. w styczniu i był wyższy od oczekiwań. W lutym sektor funkcjonował w otoczeniu wysokiego popytu i ograniczeń podażowych. Sytuacja pandemiczna nadal miała wpływ na działalność firm, chociaż widać poprawę w porównaniu ze styczniem. W lutym skala odejść z pracy (w tym na emeryturę) była nadal podwyższona. Analogiczny indeks PMI wzrósł w lutym do 57,3 pkt. z 55,5 pkt. i był niższy niż wstępnie szacowano.

EUR:

Ostateczne indeksy PMI dla europejskiego przemysłu były nieznacznie słabsze niż wstępne szacunki, zapewne w związku z zaostrzaniem się sytuacji na Ukrainie pod koniec miesiąca. Indeks dla strefy euro spadł do 58,2 pkt. z 58,6 pkt. (wstępnie szacowano 58,4 pkt.). Wskaźnik dla Niemiec spadł do 58,4 pkt. z 59,8 pkt. (wstępnie 58,6 pkt.). Słabszy od oczekiwań był wzrost PMI we Francji. Obraz sektora jest podobnie pozytywny jak w danych wstępnych – w lutym solidnie rósł popyt, a ograniczenia podażowe uległy osłabieniu. Skutki agresji Rosji na Ukrainę będą widoczne dopiero w danych za marzec

Czytaj więcej