Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

inflacja inwestycje

Poniżej przedstawiamy streszczenie Tematów Inwestycyjnych 2022, które zawierają oczekiwania Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas odnośnie zachowania się poszczególnych klas aktywów na rynkach finansowych oraz trendów gospodarczych w nadchodzących kwartałach. Wybraliśmy pięć tematów inwestycyjnych, które powinny dostarczyć inwestorom przewagę w obecnym otoczeniu.

Pierwszy temat poświęcony jest inwestycjom w okresie obecnie występującej presji inflacyjnej

W temacie drugim przedstawiamy propozycje inwestycji powiązanych z innowacyjnością i technologiami. Kolejny temat poświęciliśmy inwestycjom powiązanym z tzw. „gospodarką obiegu zamkniętego” i recyklingiem. Czwarty temat dotyczy kwestii atrakcyjności inwestycji w średnie i małe spółki, a w ostatnim temacie zwracamy natomiast uwagę na rosnącą popularność inwestowania w wirtualny świat - Metaverse.

W kontekście prognoz gospodarczych na 2022 rok pozostajemy optymistycznie nastawieni względem światowego wzrostu gospodarczego względem oczekiwań rynkowego konsensusu, pomimo panującej narracji wskazującej na ryzyko wystąpienia stagflacji (występowanie wysokiej inflacji przy jednoczesnej stagnacji gospodarczej). Oczekujemy, iż wzrost gospodarczy w latach 2022-2023 nie tylko przekroczy średnią oczekiwań, lecz również znajdzie się powyżej swojego historycznego trendu.

Tematy inwestycyjne na 2022. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę w nadchodzącym roku - 1Tematy inwestycyjne na 2022. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę w nadchodzącym roku - 1

Przy obecnie utrzymującej się presji inflacyjnej, dla osób cechujących się wyższą tolerancją ryzyka inwestycyjnego zalecamy inwestycje w akcje

Reklama

W szczególności zwracamy uwagę na przedstawicieli sektora surowcowego, finansowego i nieruchomości (REIT), ale także w wybrane obszary spółek innowacyjnych, ochrony zdrowia i związanych z ochroną środowiska. W kontekście rynków zagranicznych preferujemy inwestycje na rynkach rozwiniętych względe m rynków wschodzących. Wśród tych pierwszych lepiej powinny zachowywać się akcje notowane w Europie i Japonii względem instrumentów notowanych w Stanach Zjednoczonych z uwagi m.in. na niższe wyceny oraz wyższy udział spółek cyklicznych w indeksach. Wśród rynków wschodzących, najlepiej oceniamy akcje z obszaru Azji Południowo-Wschodniej.

W Polsce, po silnych wzrostach indeksów akcji w 2021 r., spodziewamy się okresu podwyższonej zmienności

Inwestorzy powinni być bardziej selektywni przy budowie portfela krajowych akcji i również wybierać sektory korzystające na inflacyjnym środowisku oraz wzroście inwestycji. Zaliczamy do nich branżę finansową, budowlaną oraz wybrane spółki z obszaru przemysłu, handlu oraz mediów. Oczekujemy także poprawy sentymentu inwestorów względem branży gamingu po słabszym 2021 roku.

Inwestorzy z niższą tolerancją ryzyka powinni zwrócić uwagę na segment obligacji korporacyjnych notowanych na GPW

Dobrym rozwiązaniem zapewniającym szeroką dywersyfikację pozostają certyfikaty strukturyzowane. Sposobem na osiągniecie nieco wyższej stopy zwrotu może być także inwestycja w fundusze mieszane. Uważamy, że inwestor pragnący zachować siłę nabywczą pieniądza powinien również rozważyć alokację środków w złoto. Jako dobre zabezpieczenie przed inflacją można traktować również inwestycję w szeroki indeks surowców.

Czytaj więcej

Artykuły związane z inflacja inwestycje