Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeks PMI dla strefy euro

EZ: Dziś o godz. 10:00 poznamy finalne wyliczenia indeksu PMI dla usług w strefie euro w październiku. Według wstępnych danych wskaźnik ten obniżył się do 48,2 pkt z 48,8 pkt przed miesiącem wpisując się w ryzyka recesji w tej gospodarce na przełomie 2022 i 2023 r.

 

US: O godz. 13:30 opublikowany zostanie natomiast raport z amerykańskiego rynku pracy w październiku. Według konsensusu prognoz liczba etatów poza rolnictwem (non-farm payrolls) wzrosła o 190 tys. m/m po wzroście o 288 tys. we wrześniu. Oczekuje się ponadto niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia do 3,6% z 3,5% we wrześniu, tj. z poziomu najniższego od 50 lat. W warunkach tak ciasnego rynku pracy i wysokiej inflacji spodziewany jest nadal szybki wzrost płac, bo o 4,7% r/r wobec 5,0% r/r miesiąc wcześniej. Realizacja tych oczekiwań potwierdziłaby nadal bardzo dobrą sytuację na amerykańskim rynku pracy, choć w części podsektorów pojawiają się sygnały słabnącego popytu na pracę. Wobec niskiego bezrobocia i wysokiej inflacji amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z komunikacją ze środy, będzie kontynuowała podwyżki stóp procentowych, choć w wolniejszym tempie niż poprzednio.

 

Indeks PMI dla usług w strefie euro, dane non-farm zadecydują o sile dolara [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Indeks PMI dla usług w strefie euro, dane non-farm zadecydują o sile dolara [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

Reklama

 

Wydarzenia i komentarze

UK: Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami podniósł główną stopę procentową o 0,75 pkt proc. do 3,00% z 2,25% w odpowiedzi na dwucyfrową inflację. Po dokonaniu tak agresywnego ruchu bank sygnalizuje jednak zmniejszenie tempa podwyżek, ze względu na perspektywy dłuższego okresu recesji i prognoz zbliżenia się inflacji do celu w horyzoncie średniookresowym. Rynki finansowe wyceniają obecnie wzrost stóp procentowych w Wielkiej Brytanii do 4,75%.

 

 

CZ: Narodowy Bank Czeski zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Podstawowa stopa procentowa wynosi zatem o 7,00%, a bank dla ograniczenia inflacji koncentruje się na interwencjach walutowych. We wrześniu inflacja CPI w tej gospodarce wzrosła do 18,0% r/r. Szybki wzrost cen i wysoki poziom nominalnych stóp procentowych negatywnie oddziałuje na PKB, który w 3Q 2022 r. obniżył się o 0,4% kw/kw. Spadki najpewniej będą kontynuowane także w najbliższych kwartałach.

Reklama

 

Indeks PMI dla usług w strefie euro, dane non-farm zadecydują o sile dolara [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Indeks PMI dla usług w strefie euro, dane non-farm zadecydują o sile dolara [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Koniec tygodnia za sprawą publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy i planowanego wystąpienia prezes Europejskiego Banku Centralnego zapowiada się interesująco. Optymistyczna wymowa danych non-farm payrolls będzie stanowiła o sile dolara (uzasadnienie dla kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA) i może kierować kurs EUR/USD bliżej poziomu 0,9676. Mimo, iż taki scenariusz byłby niekorzystny z punktu widzenia walut emerging markets, to złoty w swoim umocnieniu nie przestaje zaskakiwać. Co prawda silna bariera techniczna 4,6888 nie została trwale przełamana, to dzisiejsze poranne ataki na nią udowadniają raz jeszcze, iż trend umocnienia złotego jest wyjątkowo silny. Przypomnijmy, iż w miesiąc polska waluta umocniła się do euro o ponad 20 groszy stając się w tym czasie jedną z najlepiej radzących sobie walut na świecie. Na krajowym rynku długu trwa poszukiwanie prawdopodobnie chwilowego punktu równowagi. W przypadku 10- latki jest to poziom 8,35% wokół którego rentowność może pozostawać względnie stabilna – w naszej ocenie – co najmniej do czasu posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (środa).

 

Indeks PMI dla usług w strefie euro, dane non-farm zadecydują o sile dolara [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Indeks PMI dla usług w strefie euro, dane non-farm zadecydują o sile dolara [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Czytaj więcej