Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeks PMI 2023

Indeks PMI obrazujący nastroje w krajowym przemyśle odbił w listopadzie aż do 48,7 pkt z 44,5 pkt w październiku, co znacząco przewyższyło nasze oczekiwania, jak i konsensus prognoz wynoszący 45,4 pkt. Co prawda, indeks ten nadal kształtuje się poniżej neutralnego poziomu 50 pkt oddzielającego ożywienie od spowolnienia, jednak listopad jest to trzeci miesiąc z rzędu wzrostu indeksu, a autorzy badania spodziewają się, że już w grudniu może on przewyższyć tę granicę.

 

 

Co warto odnotować, skala wzrostu wskaźnika, tj. o 4,2 pkt jest największa (pomijając wyjątkowy okres początku pandemii COVID-19) w historii badania zaczynającej się w 1998 r. Dane te są sygnałem, że ożywienie w przemyśle w 4Q 2023 oraz w kolejnych kwartałach może być silniejsze od naszych bieżących oczekiwań.

Indeks PMI dla polskiego przemysłu dalej rośnie i jest już blisko poziomu 50 pkt  - 1Indeks PMI dla polskiego przemysłu dalej rośnie i jest już blisko poziomu 50 pkt  - 1

Reklama

 

Indeks PMI jest wskaźnikiem złożonym uwzględniającym kilka elementów. Jednym z nich są nowe zamówienia. Wskaźnik dla tego komponentu nadal był w listopadzie poniżej 50 pkt, aczkolwiek widoczny był skokowy jego wzrost. Co ciekawe, wynikało to, jak wskazuje raport do badania, w części z zamówień eksportowych z rynków UE, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Wyniki PMI wskazują ponadto na wolniejszy niż przed miesiącem spadek bieżącej produkcji i zatrudnienia. Co więcej, ankietowani menedżerowie raportowali kolejne spadki cen wyrobów gotowych, pomimo powrotu do wzrostów cen surowców na rynkach. Lepsza niż przed miesiącem ocena sytuacji bieżącej wpłynęła także na poprawę oczekiwań firm przemysłowych (menedżerowie są pytani o oczekiwania, ale wyniki te nie wchodzą do ostatecznego wskaźnika PMI).

 

Informacje płynące z badania PMI okazały się w listopadzie pozytywną niespodzianką. Wskazują one, że poprawa koniunktury w przemyśle w 4Q 2023 zaczyna wyraźniej przyspieszać. Sądzimy, że wynika to przede wszystkim z czynników związanych z krajowym popytem konsumpcyjnym, który, jak pokazały wczorajsze dane o rachunkach narodowych, rósł w 3Q 2023 znacznie szybciej niż średnia wieloletnia. Wynikało to ze spadku inflacji i powrotu do wzrostu płac w ujęciu realnym, dobrej sytuacji na rynku pracy i poprawiającym się nastrojom konsumentów. Inflacja obniża się także u najważniejszych partnerów handlowych, aczkolwiek ze względu na perspektywy nadal wysokich stóp procentowych wpływ zagranicy na polski przemysł w najbliższych kwartałach zapewne silny nie będzie. Dzisiejsze dane sygnalizują, że wzrost wartości dodanej w przemyśle w 4Q 2023 będzie szybszy niż 0,9% kw/kw odnotowane w 3Q 2023.

 

Dane PMI pokazują naszym zdaniem, że poprawiający się popyt zaczyna przekładać się na sektor przemysłowy. Zapewne będzie to kontynuowane w przyszłości. Jest to zatem jedna z przesłanek dla stabilizacji stóp procentowych NBP w nadchodzących miesiącach. Co prawda firmy obniżają obecnie ceny wyrobów gotowych, aczkolwiek wraz z utrwalającym się ożywieniem popytu zapewne się to odwróci utrudniając powrót inflacji konsumenckiej do celu.

Reklama

 

Zobacz także: Obuwniczy gigant z GPW mocno urósł podczas lekko negatywnej sesji

Czytaj więcej

Artykuły związane z Indeks PMI 2023