Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

indeks msci co to

Ubiegły tydzień przyniósł mieszane nastroje na globalnym rynku akcji. Relatywnie dobrze radził sobie indeks MSCI Emerging Market na co złożyły się dwa elementy. Pierwszym było osłabienie dolara amerykańskiego, a z drugiej mocne zachowanie indeksów chińskich, co dobrze obrazuje technologiczny Hang Seng zyskujący kilka procent.

Powyższy było rezultatem zarówno doniesień o możliwości tonowania regulacji rządowych w kontekście tamtejszych spółek technologicznych, jak i doniesień o stopniowym luzowaniu restrykcji covid-owych. Indeksy na Starym Kontynencie kończyły tydzień symbolicznymi spadkami nieprzekraczającymi 1,0%, natomiast dużo słabsze nastroje panowały za oceanem. Tamtejsze główne indeksy traciły w skali tygodnia nawet 3- 4,0%, mimo iż początek zeszłego tygodnia przyniósł przewagę popytu, również na bazie dobrych danych makroekonomicznych (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa). Punktem zwrotnym okazał się sezon wynikowy i publikacje największych spółek konsumenckich (Target, Walmart), które o ile poprawiły r/r poziom sprzedaży, to pod względem rentowności mocno zawiodły konsensus rynkowy. Jak się okazało nie zdołały w pełni przerzucić na klientów zwiększonych kosztów m.in. transportu oraz płac, co rynek odebrał jako postępującą słabość amerykańskiego konsumenta. Powyższe miało miejsce w otoczeniu podtrzymania przez prezesa Powella stanowiska o dalszym zaostrzeniu polityki monetarnej, mimo wysokie prawdopodobieństwa osiągnięcia szczytu inflacji w Stanach Zjednoczonych już w bieżącym kwartale. Prezes Rezerwy Federalnej wskazał, że „Fed musi zobaczyć, że inflacja będzie spadać w sposób wyraźny i znaczący i dopóki tego nie zobaczy będzie działać.”

W takim otoczeniu dość dobrze radził sobie krajowy rynek akcji, a wsparciem mógłby częściowy powrót kapitału zagranicznego. Świadczyć o powyższym może umocnienie złotego oraz relatywnie lepsze zachowanie największych spółek vs grupa średnich i mniejszych podmiotów, gdzie większą ekspozycję posiadają krajowi inwestorzy. Branżowo dobrze radził sobie sektor spożywczy (odbicie spółek ukraińskich), górniczy oraz chemiczny. Na drugim biegunie znalazły się notowania WIG Motoryzacja oraz WIG Leki. Technicznie WIG20 po odbiciu od okrągłego poziomu 1 700 pkt. zatrzymał się na pierwszym oporze przy 1 800 pkt., czyli lokalnym minimum z końca lutego. Jego pokonanie i utrzymanie otworzyłoby drogę do odwrócenia trendu spadkowego. Nieco lepiej sytuacja na wykresie wygląda w przypadku indeksów średnich i mniejszych spółek, które teraz dopiero dotarły do analogicznych minimów z okresu rozpoczęcia wojny w Ukrainie, jednak obserwowane odbicie mWIG40 oraz sWIG80 również jest niewielkie.

Na rynku obligacji od kilkunastu dni kontynuowany jest spadek rentowności z uwagi na utrzymujące się ryzyko geopolityczne, które premiuje bezpieczne aktywa oraz oczekiwane spowolnienie gospodarcze, które w dłuższym terminie mogłoby stonować oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych. Rentowności krajowych obligacji 10-letnich zniżkowały tym samym do poziomu 6,5%, gdy szczyt wypadał powyżej 7,0%. W kontekście obligacji zwracamy uwagę na podawane przed weekendem dane, w szczególności na wyższe od oczekiwań tempo wzrostu płac w polskiej gospodarce oraz dynamiki inflacji bazowej, co może sprzyjać podtrzymaniu oczekiwań na dalsze podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w krótkim i średnim terminie.

Reklama

Rynek finansowy - Polska i świat. Ubiegły tydzień w mieszanych nastrojach. Odbicie będzie kontynuowane?  - 1Rynek finansowy - Polska i świat. Ubiegły tydzień w mieszanych nastrojach. Odbicie będzie kontynuowane?  - 1

 

Informacja dot. rynku funduszy inwestycyjnych

Zeszły tydzień przyniósł zdecydowaną poprawę wycen na rynku funduszy inwestycyjnych, a średnie stopy zwrotu były pozytywne we wszystkich grupach, jedynie z wyłączeniem funduszy zagranicznych obligacji korporacyjnych. Spadające rentowności obligacji skarbowych przełożyły się jednak na zyski w pozostałych obszarach na rynku długu, gdzie przodowały fundusze obligacji skarbowych długoterminowych (średnio ok. 1% zysku w skali tygodnia). Jeżeli chodzi o rynek akcji to ubiegłotygodniowe odbicie faworyzowało fundusze działające na lokalnym rynku. Pod względem stopy zwrotu wyróżniła się tym samym grupa funduszy akcji polskich uniwersalnych (+3,86%).

Zwracamy także uwagę na opublikowane tydzień temu dane dotyczące salda napływów i odpływów z rynku TFI za kwiecień. Po kilku miesiącach odpływów poprawiły się dane dotyczące funduszy akcyjnych (+205 mln zł netto), głównie za sprawą napływów do funduszy akcji globalnych, przy neutralnym saldzie dla funduszy akcji polskich. W przypadku rynku długu mamy do czynienia cały czas z odpływami kapitału, a w kwietniu przewagę umorzeń nad nabywcami zanotowała każda kategoria na rynku (fundusze skarbowe, uniwersalne, jak i korporacyjne). W związku z powyższym umorzenia notowały także fundusze mieszane, głównie te postrzegane jako bardziej bezpieczne, czyli w kategorii stabilnego wzrostu (-222 mln zł netto w kwietniu).

Czytaj więcej

Artykuły związane z indeks msci co to