Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

indeks cen producenta

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w cenach stałych w grudniu o 16,7% r/r po wzroście o 15,2% r/r w listopadzie, co było wynikiem wyraźnie lepszym od konsensusu rynkowego, choć nieco poniżej naszych optymistycznych szacunków.

Pozytywną niespodziankę produkcji sugerowały odczyty indeksu PMI, który w grudniu był wyższy od oczekiwań, szczególnie komponent produkcji, który poprawił się w minionym miesiącu. Roczną dynamikę produkcji wsparł w grudniu korzystny efekt kalendarzowy i większa liczba dni roboczych niż w analogicznym okresie roku 2020. Na solidnym poziomie kształtuje się jednak także dynamika produkcji oczyszczona z wpływu czynników sezonowych, która wyniosła 13,7% r/r wobec 15,2% r/r w listopadzie. W całym 4Q ubiegłego roku wzrost produkcji przemysłowej wyniósł średnio 12,8% r/r wobec 10,7% r/r w 3Q 2021 co oznacza, iż sektor przemysłu w ostatnich miesiącach minionego roku stanowił mocniejsze wsparcie gospodarki niż we wcześniejszym kwartale.

Prosto z rynku: Bardzo dobra końcówka roku 2021 w polskim przemyśle - 1Prosto z rynku: Bardzo dobra końcówka roku 2021 w polskim przemyśle - 1

 

Bardziej szczegółowe dane o strukturze produkcji wskazują, że najsilniej rosła produkcja dóbr związanych z energią (+39,4% r/r)

W mniejszym tempie, choć w dalszym ciągu jest to dynamiczny wzrost, zwiększała się produkcja dóbr zaopatrzeniowych (+17,6% r/r). Wyhamowała natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku (7,2% r/r). wydaje się jednak, że w większym stopniu jest to związane z efektem wysokiej bazy odniesienia z roku wcześniejszego, niż z odwróceniem trendu w zakresie konsumpcji prywatnej. Pozytywnie należy ocenić przyspieszenie dynamiki produkcji dóbr inwestycyjnych, co może potwierdzać utrzymanie się podwyższonej aktywności inwestycyjnej firm, choć należy mieć świadomość, że znaczna część dóbr inwestycyjnych jest importowana. Wzrost produkcji miał bardzo szeroki zakres i objął 30 spośród 34 działów przemysłu. Tendencje w zakresie przemysłu zasadniczo nie odbiegają od tendencji obserwowanych w poprzednich miesiącach. Krajowy przemysł radzi sobie lepiej z trudnościami zaopatrzeniowymi niż inne kraje europejskie, ze względu na relatywnie mniejszą zależność do dostawców zagranicznych i niższy udział branż najsilniej dotkniętych tym problemem.

Reklama

 

Negatywnie zaskoczyły natomiast wyniki produkcji budowlano-montażowej,

która była w grudniu o zaledwie 3,1% wyższa niż w grudniu 2020. To wynik wyraźnie gorszy od oczekiwań, który odzwierciedla schłodzenie koniunktury na rynku budownictwa mieszkaniowego oraz przejściowy okres pomiędzy starą a nową perspektywą finansową UE, przekładającą się na mniejsze inwestycje infrastrukturalne. Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do grudnia 2020 roku, najsilniej wzrosła w firmach realizujących roboty budowlane specjalistyczne (+6,6% r/r), zaś najmniej wzrosła produkcja firm zajmujących się budową budynków – o 1,7%.

 

Wyższy od naszych szacunków oraz konsensusu rynkowego był także odczyt cen producenta,

które były o 14,2% wyższe niż przed rokiem. W samym grudniu ceny produkcji sprzedanej przemysły wzrosły o 0,8% m/m, napędzane przez rosnące ceny energii, choć wzrost cen producenta miał szeroki zakres.

 

Dzisiejsze dane wskazują, że przemysł będzie miał dodatni, wyższy niż we wcześniejszym kwartale wkład do wzrostu PKB (po korekcji sezonowej)

Nieco wyższe powinna być także kontrybucja budownictwa. Dotychczas opublikowane dane wskazują, że w 4Q ub.r. wzrost PKB przekroczył 6% r/r a w całym roku 2021 wyniósł 5,6%. Rok 2022 przyniesie jednak wyhamowanie aktywności ekonomicznej. Opublikowany zestaw danych, uwzględniając opublikowane jednocześnie dane z rynku pracy (ich ocenę przedstawiliśmy w odrębnym komentarzy) utrwalają oczekiwania na kontynuację zacieśniania polityki pieniężnej. Kolejnej podwyżki o 50 pkt. baz. spodziewamy się już na lutowym posiedzeniu.

Czytaj więcej

Artykuły związane z indeks cen producenta