Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile zachorowan na koronawirus w polsce

Dziś prezentujemy założenia, które przyjmujemy prognozując wzrost PKB w 2022 i 2023. Bez obaw - prezentujemy także liczby. Aby dopełnić obrazu staramy się także opisać uniwersum ryzyk. Inflację bazową zrzucamy dziś do kategorii newsa (wszystkie niezbędne wykresy też tam są). Kolejny dzień posuchy w danych (ZEW, Empire State).

Polska: PKB - scenariusz na 2022 i 2023

Oczekujemy, że wzrost PKB w 2022 roku spowolni do 4,1%. Hamowanie będzie kontynuowane w 2023 roku, kiedy wyświetli się 2,8%. Punktem wyjścia do prognoz na te lata jest 5,8% wzrost w 2021 roku, który stwarza sporą, arytmetyczną poduszkę dla wyników za 2022. Bez dobrego wyniku IV kwartału ubiegłego roku wyglądałoby to dużo gorzej.

Szczegóły w komentarzu: https://makroekonomia.mbank.pl/172566-pkb-scenariusz-na-2022-i-2023

 

Garść newsów makroekonomicznych

∙ Polska: W inflacji bazowej obyło się bez niespodzianki. Wyniosła 5,3%, czyli dokładnie tyle ile można było złożyć z publikowanych danych GUS) i wszystkie wskaźniki obrazujące jej rozpędzenie rosną. Do tego obrazu należy się na razie przyzwyczaić i najgorsze przyjdzie naszym zdaniem na początku 2022 roku. W kolejnych miesiącach inflacja bazowa powinna się stabilizować, a później zwalniać (więcej można poczytać tutaj).

Reklama

Garść newsów makroekonomicznych: szczyt zakażeń koronawirusem już w lutym! - 1Garść newsów makroekonomicznych: szczyt zakażeń koronawirusem już w lutym! - 1

Garść newsów makroekonomicznych: szczyt zakażeń koronawirusem już w lutym! - 2Garść newsów makroekonomicznych: szczyt zakażeń koronawirusem już w lutym! - 2

Garść newsów makroekonomicznych: szczyt zakażeń koronawirusem już w lutym! - 3Garść newsów makroekonomicznych: szczyt zakażeń koronawirusem już w lutym! - 3

 

∙ Łon (RPP): "Być może warto podczas posiedzenia RPP w lutym tego roku podjąć decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Naturalnie przed podjęciem takiej decyzji należy dokonać bardzo głębokich przemyśleń zastanawiając się nad różnymi konsekwencjami takiej decyzji. Powstrzymanie się od podwyżki stóp w lutym tego roku mogłoby wprowadzić pewien ładunek optymizmu u uczestników życia gospodarczego, gdyż mogłoby spowodować pojawienie się u nich takiego oto przekonania, że skoro NBP stóp nie podnosi to znaczy, że spodziewa się tego, że inflacja zacznie stopniowo spadać i dlatego też konieczność dokonania kolejnej podwyżki stóp procentowych zanikła." - napisał członek RPP w artykule dla portalu wGospodarce.pl (cytat za PAPbiznes).

 

Reklama

∙ Niedzielski (MZ): "W przypadku naszej własnej prognozy, bo również w Ministerstwie Zdrowia pracujemy nad modelowaniem zjawisk pandemicznych, to szczyt zakażeń przewidujemy, na tę chwilę, na połowę lutego i wyniesie on około 60 tys. zakażeń dziennie. Ośrodek MOCOS, który przedstawił prognozę 5 stycznia zakłada, że już pod koniec stycznia będziemy mieli do czynienia z blisko 120 tys. zakażeń również dziennie. Z kolei ośrodek ICM, z którym również współpracujemy, przedstawił dwa warianty prognoz i w zależności od wariantu ten szczyt, to jest od 100 tys. do 140 tys., pojawi się albo w połowie lutego albo na samym początku marca" (cytat za PAPbiznes).

 

∙ Na koniec artykuł dot. kosztów transportu morskiego. Trochę o inflacji, trochę o żniwach firm transportowych, trochę o sytuacji mniejszych przewoźników.

Twitter Post

Czytaj więcej

Artykuły związane z ile zachorowan na koronawirus w polsce