Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile wynosi zdaniem polaków minimum oszczędności które powinniśmy posiadać

Depozyty ogółem

Depozyty gospodarstw domowych na koniec września 2021 roku wynosiły 920,1 mld zł (dane KNF). Z kolei oszczędności przedsiębiorstw na koniec tego samego okresu wynosiły 334,5 mld złotych.

Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 1Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 1

Oszczędności Polaków

Według raportu Polskiego Fundusz Rozwoju, stopa oszczędności gospodarstw domowych w Polsce wynosiła na koniec 2020 roku 8,8%. Na tle innych krajów Unii Europejskiej stopa oszczędności, mimo istotnych wzrostów, nie prezentuje się już tak dobrze. Jesteśmy na trzecim miejscu wśród państw, które najmniej oszczędzają. Wyprzedzamy tylko …Grecję i Cypr. Do najoszczędniejszych nacji zaliczają się Irlandczycy, Holendrzy oraz Niemcy.

Rok 2020 był rokiem pandemii i mało kto myślał wtedy o oszczędzaniu. Pytani przez ZBP w badaniu opinii publicznej Polacy, najczęściej doświadczyli skutków recesji w gospodarce w postaci: obniżonej pensji (21%), mniejszego wymiaru pracy (15%) lub utraty pracy (10%).

Sprawdziliśmy więc, jak sytuacja zmieniła się w mijającym roku

41% respondentów wskazuje, że sytuacja pogorszyła się. Co ciekawe, wśród osób w wieku 60+, 45% ankietowanych twierdzi, iż nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Reklama

Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 2Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 2

Czy wspomnienie pandemii i jej negatywnych skutków ekonomicznych zmieniło podejście Polaków do oszczędzania? Jak było w 2020 roku? Głównym celem długoterminowego oszczędzania, według Polaków zapytanych o zdanie w 2020 roku, było zagwarantowanie sobie godnej emerytury. W badaniu ZBP z poprzedniego roku, istotnym celem oszczędzania były także kwestie zdrowotne, deklarowane przez 21% respondentów. Oszczędności na cele mieszkaniowe wskazywało w tym czasie 19% badanych.

Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 3Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 3

W powyższym badaniu warto zwrócić uwagę, iż największy procent deklarujących posiadane oszczędności w 2021 roku odnotowano w grupie wiekowej 18-29 lat (66%). Z kolei brak oszczędności to odpowiedź osób pomiędzy 50-59 rokiem życia (45%).

W badaniu ZBP ankietowani zostali również zapytani o stosunek do oszczędzania

18% wybrało odpowiedź; nie oszczędzam – zwykle wszystko przeznaczam na bieżące potrzeby. 29% twierdzi, że oszczędza okazjonalnie – gdy pojawią się nieplanowane wpł ywy. Odpowiedzi „oszczędzam nieregularnie, od czasu do czasu, kilka razy w roku udaje mi się odłożyć konkretną kwotę” – udzieliło aż 28% respondentów. Jedynie 25% ankietowanych uważa, że regularnie oszczędza co miesiąc, odkładając konkretną kwotę jako oszczędności.

Ciekawe kształtują się odpowiedzi dotyczące formy gromadzenia oszczędności. Rachunek bieżący w banku wskazuje 55% ankietowanych. Zaufanie do tej formy deponowania oszczędności jest bardzo duże. W każdej z grup wiekowych ponad 50% respondentów wybiera tę metodę. Gotówkę trzymaną w domu wybiera 37% respondentów. 23% trzyma oszczędności na lokacie terminowej w banku. Taką formę lokowania oszczędności wybierają częściej ankietowani przez ZBP mężczyźni (27%) niż kobiety (19%). Waluty obce jako dobry sposób na finansowe zabezpieczenie wskazuje 9% respondentów, zaś akcje – 7% ankietowanych.

Reklama

Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 4Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 4

Pisząc o temacie oszczędzania, nie sposób nie wspomnieć o jednym z „najpopularniejszych” problemów gospodarczych, jakim jest w 2021 roku inflacja. Jak Polacy zaopatrują się na tą kwestię w kontekście stanu oszczędności? 40% jest przekonanych, iż wpłynie ona na ich budżet. Podobnego zdania, udzielając odpowiedzi „raczej tak”, jest 30% ankietowanych. Polacy jednak podejmują działania, które mają ochronić oszczędności ich życia przed inflacyjną falą. W badaniu ZBP odpowiedzieli również na pytanie o formę ochrony swoich oszczędności.

Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 5Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 5

Ochrona oszczędności przed inflacją poprzez wymianę pieniędzy na obce waluty wskazana została głównie przez ankietowanych w wieku 40-49 lat.

Inaczej oszczędzanie Polaków oraz ich wiedzę na tematy ogólnofinansowe widzą bankowcy. Na pytanie, jak oceniają poziom wiedzy finansowej klientów banków w Polsce, najliczniejsza grupa badanych uważa ją za przeciętny (60% respondentów). 22% ankietowanych ocenia wiedzę finansową klientów banku jako bardzo dobrą lub raczej dobrą (wzrost o 5 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku). Przeciwnego zdania jest 17% badanych, oceniając wiedzę finansową klientów banków jako raczej słabą.

Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 6Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 6

Jak sprawić, by Polacy zaczęli oszczędzać?

Reklama

Ponad połowa badanych bankowców (53%) ocenia, że zdecydowanie powinny być wdrażane publiczne programy (np. zwolnienia podatkowe, systemy motywacyjne) wspierające i zachęcające gospodarstwa domowe do długoterminowego oszczędzania. Według przedstawicieli banków, wdrażanie publicznych programów, powinno wspierać oszczędzanie na cele emerytalne (80%), oszczędzanie na cele mieszkaniowe (75%), zdrowotne (58%) oraz edukacyjne (33%). Pytania zadane zostały Monitorze Bankowym w sierpniu 2021 roku.

Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 7Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 7

Pandemia mocno przysłużyła się ograniczeniom oszczędzania

Także w Monitorze Bankowym w sierpniu 2021 roku (badanie wśród bankowców), ankietowani odpowiadali na pytanie jaki jest odsetek lokat terminowych, które od początku pandemii został y bezpowrotnie zlikwidowane? W ocenie aż 36% respondentów bezpowrotnie zlikwidowano ponad 30% lokat terminowych. 33% uważa natomiast, iż liczba ta waha się od 6 do 20% lokat. 30% ankietowanych deklaruje, że klienci od początku pandemii zlikwidowali mniej niż 10% lokat terminowych.

Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 8Oszczędności Polaków: badanie opinii publicznej ZBP  - 8

 

Pobierz raport

Reklama

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z ile wynosi zdaniem polaków minimum oszczędności które powinniśmy posiadać