Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile wynosi Stopa redyskonta weksli

Na dzisiejszym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podwyżce stopy referencyjnej NBP o 0,50 pkt. proc. do poziomu 1,75%. Tym razem Rada postąpiła zgodnie z oczekiwaniami, gdyż rynkowy konsensus oraz kontrakty na stopę procentową zakładały podwyżkę o 0,50 pkt.

Zwracamy uwagę, iż podwyżka stóp procentowych w Polsce będzie miała wpływ na dalszy wzrost rentowności obligacji skarbowych, a w dłuższym horyzoncie na wyższe oprocentowanie depozytów. W przypadku obligacji już notowanych na rynku wtórnym oznacza to jednak spadek ich c en. Z drugiej strony decyzja ta będzie miała pozytywny wpływ na wyniki i notowania sektora bankowego na GPW.

Po podwyżce obecny poziom stóp procentowych w Polsce kształtuje się następująco:

  • Stopa lombardowa = 2,25%
  • Stopa dyskonta weksli = 1,85%
  • Stopa redyskonta weksli = 1,80%
  • Stopa depozytowa = 1,25%

Jak podano w komunikacie po posiedzeniu, z jednej strony podwyższona inflacja wynika w znacznej mierze z oddziaływania czynników niezależnych od krajowej polityki pieniężnej, (m.in. wyższych cen surowców energetycznych i żywnościowych na rynkach światowych, podwyżek cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci oraz globalnych zaburzeń w transporcie i funkcjonowaniu łańcuchów dostaw), to z drugiej strony na wysoką dynamikę cen oddziałuje także trwające ożywienie gospodarcze, co przy korzystnej sytuacji na rynku pracy tworzy ryzyko utrwalenia podwyższonej inflacji w dłuższym terminie, nawet pomimo wygaśnięcia efektu szoków podażowych albo planowanych działań rządu w postaci tzw. tarczy antyinflacyjnej. RPP zdecydowała się więc na podwyżkę stopy procentowej, aby ograniczyć to ryzyko. Równocześnie po raz pierwszy dodano w komunikacie komentarz odnośnie przyszłych działań R ady, które mają być w kolejnych miesiącach nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP.

Ekonomiści BNP Paribas przed dzisiejszym posiedzeniem oczekiwali, że RPP będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych (+50 pb. w grudniu), a naszym głównym scenariuszem pozostaje podwyżka stopy referencyjnej do 3,0% w horyzoncie końca 1Q’22.

Obecnie podtrzymujemy nasze umiarkowanie pozytywne nastawienie do polskiego rynku akcji oraz umiarkowanie negatywne względem obligacji

Reklama

W przypadku indeksu WIG, podwyżki stóp procentowych będą miały pozytywny wpływ na wyniki i wycenę banków, przy czym zauważamy największą koncentrację banków w indeksach WIG20 (ok. 35,5% razem z PZU) oraz mWIG40 (ok. 30%). Ponadto w środowisku rosnącej inflacji relatywnie lepiej powinny zachowywać się spółki cykliczne/value z takich sektorów jak surowce, energetyka i paliwa, wybrane spółki przemysłowe albo FMCG. Z drugiej strony możliwy jest wzrost zmienności na rynku akcji w najbliższych tygodniach w związku z obawami inwestorów o nowy wariant omnikron koronawirusa albo przyspieszeniem ograniczania skupu aktywów przez Fed.

W przypadku rynku obligacji skarbowych uważamy, że decyzja RPP potwierdza ryzyko związane z utrzymywaniem się wysokiego poziomu inflacji, co przełoży się naszym zdaniem na kontynuację trendu wzrostowego rentowności obligacji skarbowych (a więc spadkiem ich cen). Wśród inwestycji konserwatywnych preferujemy więc obligacje korporacyjne i obligacje skarbowe o krótkim terminie zapadalności lub zmiennokuponowe.

W przypadku waluty podtrzymujemy nasze neutralne nastawienie

Wprawdzie w krótkim terminie złoty po decyzji RPP może się osłabiać po wcześniejszym umocnieniu, jest to jednak zgodne z naszą prognozą konsolidacji EUR/PLN w rejonie 4,60-4,70 w horyzoncie końca bieżącego roku.

Czytaj więcej