Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile wynosi inflacja we francji

USA:

Realne dochody Amerykanów spadły w maju o 0,1% m/m, a realne wydatki o 0,4% m/m. W ujęciu nominalnym w maju dochody wzrosły o 0,5% m/m, a wydatki o 0,2% m/m W dół zrewidowano dane o wydatkach za kwiecień, a w środę, wraz z danymi o PKB, dane za 1q22. Znacząco, aż o 1,6% w ujęciu realnym spadły wydatki na dobra, w tym aż o 3,5% m/m na dobra trwałe (przede wszystkim samochody, a w mniejszym stopniu dobra rekreacyjne). W przypadku usług prawdopodobnie zakończył się okres popandemicznego odreagowania i związanego z nim rosnącego popytu. Dane sugerują, że kondycja amerykańskiej konsumpcji pozostaje zdecydowanie gorsza niż wcześniej sądzono. Amerykanie coraz bardziej racjonalizują wydatki, skupiając się w większym stopniu na zakupach dóbr pierwszej potrzeby kosztem dóbr niekoniecznych (nowy samochód, dobra rekreacyjne). Tak jak sygnalizowaliśmy w czwartkowym Dzienniku Ekonomicznym, rosną obawy przed techniczną recesją już od 3q22.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 1

USA:

Inflacja PCE w maju pozostała bez zmian na poziomie 6,3%, a inflacja bazowa PCE spadła do 4,7% r/r, silniej od oczekiwań (4,8% r/r). Dynamika roczna inflacji bazowej PCE spada więc 3. miesiąc z rzędu, choć nadal pozostaje na bardzo wysokich poziomach, co podtrzymuje Fed na ścieżce agresywnego cyklu podwyżek stóp.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 2

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 3

EUR:

Wiceszefowa KE V.Jourova powiedziała podczas posiedzenia komisji w Parlamencie Europejskim, że podpisana przez prezydenta RP nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie spełnia warunków określonych w KPO. Stwierdziła, że jeśli po stronie polskiej nie będzie wystarczającej reakcji odpowiadającej warunkom z kamieni milowych, to nie zostaną wypłacone środki na inwestycje. Rzecznik KE poinformował, że nie rozpoczęto jeszcze oceny polskich ustaw pod kątem kamieni milowych i dlatego nie może jeszcze powiedzieć, czy przepisy wypełniają kamienie milowe.

POL:

Dane nt. sytuacji na rynku pracy w gospodarce narodowej w 1q21 potwierdziły obraz płynący z wstępnych danych (opisanych szerzej w Kwartalniku Ekonomicznym: W stagflacyjnym imadle). Płace w gospodarce narodowej w 1q21 wzrosły o 9,7% r/r, wyraźnie wolniej niż w sektorze przedsiębiorstw (11,2% r/r). Uważamy, że oszczędne podwyżki płac w sektorze publicznym i mikroprzedsiębiorstwach będą ograniczać ryzyko narastania spirali płacowej. Jednocześnie, oczekiwany przez nas spadek realnej dynamiki płac głęboko poniżej zera w kolejnych kwartałach może generować napięcia społeczne, szczególnie w sferze budżetowej i mikrofirmach.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 4

USA:

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 231 tys. Średnia czterotygodniowa ponownie wzrosła, tym razem do 231,8 tys. co wskazuje na bardzo łagodne oziębienie koniunktury na rynku pracy.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 5

FRA:

Inflacja CPI w czerwcu wzrosła do 5,8% r/r (kons. 5,7% r/r) vs 5,2% r/r w maju. Przyspieszyła inflacja cen energii (33,1% r/r) i żywności (5,7% r/r) przy stabilizacji inflacji usług (3,2% r/r) i spowolnieniu wzrostu cen dóbr przemysłowych (2,6% r/r).

GER:

Sprzedaż detaliczna w maju w ujęciu realnym spadła o 3,6% r/r (kons. -1,8%). W ciągu miesiąca wzrosła natomiast o 0,6%. W maju kontynuowany był spadek sprzedaży żywności, wynikający m.in. z wysokich podwyżek cenograniczających popyt (m.in. spadek sprzedaży w sklepach mięsnych i rybnych o ok. 10% m/m). Odbiła natomiast sprzedaż w pozostałych obszarach, szczególnie odzieży i obuwia (10,6% m/m). O 4% m/m spadła sprzedaż paliw, a w ujęciu rocznym aż o 10,8%. Niemieccy konsumenci ograniczają skalę swoich wydatków.

EUR:

Zharmonizowana stopa bezrobocia w strefie euro spadła do najniższego poziomu w historii (6,6%). Dane wskazują na kontynuację poprawy sytuacji na rynku pracy. W ciągu roku stopa bezrobocia obniżyła się w Grecji o 3pp, w Hiszpanii o 2,3pp, a we Włoszech o 1,7pp. W Polsce zharmonizowana stopa bezrobocia pozostała na poziomie 2,7% i była drugą najniższą w UE (tuż po Czechach na poziomie 2,5%).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 6

GER:

Reklama

Stopa bezrobocia w czerwcu wzrosła do 5,3% (kons. 5,0%) wobec 5,0% w maju. W ujęciu liczbowym oznacza to wzrost o 103 tys. osób przy oczekiwaniach spadku o 5 tys. Za tę niespodziankę odpowiada uwzględnienie w danych bezrobotnych z Ukrainy – w czerwcu w Niemczech zarejestrowanych było ich 125 tys., podczas gdy w maju tylko 14 tys. Na koniec maja w Niemczech zarejestrowano 966 tys. obywateli Ukrainy, czyli o 811 tys. więcej niż przed wojną. Istotny wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych Ukraińców w Niemczech można wiązać ze zmianami prawnymi dotyczącymi zasiłków oraz świadczeń dla uchodźców z Ukrainy. Po wyłączeniu z rachunków obywateli Ukrainy liczba bezrobotnych wzrosła o 22 tys., co zdaniem Federalnej Agencji Pracy wynika z łagodniejszej zimy, która ograniczyła skalę tymczasowych sezonowych zwolnień.

SWE:

Riksbank zgodnie z oczekiwaniami podwyższył stopę bazową o 50pb do 0,75%. Przyczyną jest szybko rosnąca presja inflacyjna. Zarząd banku zdecydował się też przyspieszyć skalę zacieśniania monetarnego (QT). Według zaktualizowanych prognoz inflacja swój szczyt ma osiągnąć na początku 2023 kiedy przekroczy 10% r/r. Powrót inflacji do celu na poziomie 2% ma nastąpić w 2025, minimalnie szybciej niż wynikało z poprzedniej projekcji Riksbanku. W dół o 1pp zrewidowano prognozę PKB na 2022 (do 1,8%) i o 0,7 pp (do 0,7%) w 2023. Według nowej ścieżki stóp, mają one wzrosnąć do ok. 2% na początku 2023, po czym cykl podwyżek zostanie zakończony. Oznaczałoby to, że na dwóch pozostałych tegorocznych spotkaniach prawdopodobne są dwa ruchy po 50pb (do 1,75%).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 7Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 7

HUN:

MNB zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami podwyższył tygodniową stopę depozytową o 50pb do 7,75%, zrównując ją ze stopą bazową, którą we wtorek podwyższył o 185pp. Oznacza to, że znowu stopa bazowa staje się efektywną stopą procentową i zakończony został okres prowadzenia polityki pieniężnej za pomocą rozbudowanej struktury stóp procentowych. MNB opublikował wczoraj Raport o Inflacji, w którym zaprezentował zaktualizowane prognozy gospodarcze. Według MNB PKB w 2022 ma wzrosnąć o 4,5-5,5%, o 1,7-2,9% w 2023 i 2,6-4,0% w 2024. Bank oczekuje, że w 2022 słabość eksportu łagodzić ma nadal silna konsumpcja prywatna wspierana przez wysokie podwyżki płac oraz płacy minimalnej Inflacja powinna wynieść w 2022 ok. 11,0-12,6%, w 2023 6,8-9,2%, a w 2024 2,5-3,5% (przy celu inflacyjnym MNB równym 3,0%). Szczyt inflacyjny ma wypaść jesienią, po czym inflacja ma powoli spadać. Ścieżka inflacji silnie zależy i zależeć będzie od czasu wygaszenia limitów cenowych na żywność i paliwa (wydłużone do końca września, a następnie wg technicznego założenia MNB stopniowo wygaszane), rozwiązań łagodzących wpływ inflacji dla gospodarstw domowych i konsekwencji wprowadzenia nowych podatków na lata 2022-23 (ok. 900-1000 mld HUF, co ma podbić inflację w 2023 o maksymalnie 1,5pp. Z kolei limity cenowe mają obniżać inflację o ok. 4,5pp w 2022 i ponad 2pp w 2023.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 8Przegląd wydarzeń ekonomicznych: USA już w recesji? - 8

POL:

Reklama

Wiceprezes NBP M.Kightley stwierdziła w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego, że ze względu na rozgrzaną koniunkturę istnieje w Polsce przestrzeń, aby podnosić stopy procentowe, a jednocześnie nie szkodzić bardzo silnej gospodarce realnej. Według M.Kightley nie można jednak dopuścić do tego, aby spowodować długotrwałą recesję. Podwyżki mają za zadanie ograniczać inflację popytową i ryzyko wzrostu oczekiwań inflacyjnych. H.Wnorowski (RPP) powiedział w Telewizji Trwam, że spodziewa się wzrostu inflacji jeszcze przez 1-2 miesiące i przewiduje, że po wakacjach będzie nastąpi jej stabilizacja i spadek. Członek RPP uważa również, że prognozy zakładające scenariusz recesyjny lub stagflacyjny nie są trafne.

POL:

Kwartalne dane z bilansu płatniczego za 1q22 pokazały, że skala nierównowagi zewnętrznej na początku 2022 była większa niż by to wynikało z publikowanych wcześniej danych miesięcznych. Deficyt na rachunku obrotów bieżących w 1q22 został zrewidowany do poziomu 2,7% PKB (z 2,2% PKB poprzednio, ujęcie 12-mies.) głównie za sprawą rewizji – pogłębienia - deficytu dochodów pierwotnych – o 0,7% PKB do 5,0% PKB. Deficyt w handlu towarami po 1q22 było nieco mniejszy (1,6% PKB wobec 1,7% we wstępnych danych), nadwyżka na rachunku usługowym po 1q22 została zrewidowana w górę o 0,1% PKB do 4,6%. Deficyt na rachunku dochodów wtórnych także niewiele się zmienił (lekko w dół z 0,8% do 0,7%PKB). Po stronie finansowej rachunku wyraźnie wzrosło saldo FDI (o 0,9% PKB do 4,7% PKB). Wysokie ceny surowców energetycznych sprawiają, że miary nierównowagi zewnętrznej Polski – importera netto tych surowców – pogarszają się. Dzisiejsze dane oznaczają wzrost prawdopodobieństwa realizacji scenariusza słabszego wyniku C/A w 2022 niż w naszej prognozie (deficyt C/A w wysokości 3,5% PKB). Ubiegły rok zakończył się także nieco głębszym deficytem na rachunku obrotów bieżących (0,7% PKB wobec 0,6% PKB poprzednio).

ŚWIAT:

Państwa OPEC+ zdecydowały o utrzymaniu dotychczasowych ustaleń dotyczących skali zwiększenia wydobycia ropy, co oznacza, że w sierpniu zwiększą wydobycie o 648 tys. baryłek dziennie.

POL:

Rząd planuje waloryzację emerytur i rent w 2023 na poziomie nie mniejszym niż 9,6%, co wg MRiPS ma kosztować 27,5 mld PLN.

EUR:

KE zatwierdziła polski program pomocy publicznej dla firm dotkniętych inwazją Rosji na Ukrainę o wartości 1,2 mld EUR.

POL:

Reklama

Stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa na 2022 wynosi 84%. CHN: PMI w przetwórstwie (wg Caixin) wzrósł w czerwcu do 51,7 (z 48,1 pkt. w maju) na bazie ożywienia po zniesieniu kolejnej rundy restrykcji pandemicznych. Powody do optymizmu są jednak ograniczone – choć wzrosła szansa na złagodzenie wielu ograniczeń podażowych, to rosnące ryzyko recesji w krajach wysokorozwiniętych sprawia, że perspektywy dla wzrostu gospodarki globalnej nie są różowe.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ile wynosi inflacja we francji