Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile wynosi deficyt budżetowy 2022

PMI dla krajowego przetwórstwa przemysłowego w grudniu wzrósł drugi miesiąc z rzędu, do 45,6 pkt. z 43,4 pkt. w listopadzie – znacząco powyżej prognoz (PKOe: 44,3 pkt., kons. 44,0 pkt).

Subindeksy produkcji i nowych zamówień utrzymały się poniżej neutralnego poziomu 50 pkt, a ich wzrost - drugi miesiąc z rzędu - oznacza wolniejsze tempo ograniczania produkcji i nowych zamówień. Odczyt wpisuje się w to, co widzimy w Europie (mniejszy pesymizm przedsiębiorców) oraz w dotychczasowe trendy w gospodarce krajowej tj. hamowanie przemysłu przy nasileniu procesów dezinflacyjnych. Więcej w Makroflashu: „PMI pozytywnie zaskakuje na początku roku”.

 

Zgodnie z wynikami Ankiety Makroekonomicznej NBP, średnioroczna inflacja w 2023 z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w przedziale 11,7%-15,2%, przy prognozie centralnej równej 13,6%. Scenariusze ankietowanych ekspertów wskazują, że wzrost PKB wyniesie między -0,2% a 1,9% przy prognozie centralnej równej 0,8%. Nasza prognoza średniorocznej inflacji w 2023 to 14,4%, a wzrostu PKB to 0,1%. Od kilku edycji ankiety prognozy inflacji i PKB były rewidowane odpowiednio w górę i w dół, przy względnej stabilności prognoz stopy referencyjnej NBP (przeciętnie 6,72%).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: PMI dla krajowego przetwórstwa przemysłowego znacząco powyżej prognoz [Polska] - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: PMI dla krajowego przetwórstwa przemysłowego znacząco powyżej prognoz [Polska] - 1

 

IMiGW poinformował, że relatywnie wysoka jak na tę porę roku temperatura utrzyma się w styczniu oraz na przełomie lutego i miejscami może być wyższa o ok. 3°C niż w ostatnich latach. Ciepła zima wspiera scenariusz łagodnego przejścia gospodarki przez kryzys energetyczny. Potwierdzeniem takiej tezy może być już obserwowane ograniczenie popytu na gaz ze strony gospodarstw domowych, MŚP i administracji publicznej (w porównaniu do analogicznych okresów w 2021 i 2020). Z kolei jak poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu sprzedaż węgla w listopadzie 2022 wyniosła 4,1 mln ton wobec 5,17 mln ton w listopadzie 2021.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: PMI dla krajowego przetwórstwa przemysłowego znacząco powyżej prognoz [Polska] - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: PMI dla krajowego przetwórstwa przemysłowego znacząco powyżej prognoz [Polska] - 2

 

Reklama

Premier M. Morawiecki zapowiedział, że w środę spotka się z politykami Solidarnej Polski w sprawie KPO. W połowie grudnia do Sejmu został złożony projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który miałby spełniać tzw. „kamienie milowe” wymagane do wypłaty środków z KPO. Projekt został jednak zdjęty z porządku obrad.

 

Minister Finansów M. Rzeczkowska powiedziała, że pierwsze szacunki wskazują, iż deficyt budżetowy za 2022 będzie niższy niż poziom zakładany w ustawie budżetowej (29,9 mld PLN).

 

Premier M. Morawiecki ocenił, że od marca-kwietnia br. inflacja będzie się obniżać i w kolejnych miesiącach dążyć do poziomu jednocyfrowego, a zakończenie wojny w Ukrainie przyspieszyłoby jej trend spadkowy.

Czytaj więcej