Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile sa dolara

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,6003 (umocnienie złotego o 0,8%). Początek ubiegłego tygodnia przyniósł dalsze osłabienie złotego. W efekcie kursu EURPLN przekroczył w poniedziałek poziom 4,67, osiągając najwyższą wartość od marca 2009 r. Od środy mieliśmy do czynienia z wyraźnym umocnieniem złotego wspieranym przez obniżenie światowej awersji do ryzyka, które znalazło odzwierciedlenie w spadku indeksu VIX.

Zwiększeniu popytu na ryzykowne aktywa sprzyjały publikacje wyraźne lepszych od konsensusu rynkowego danych o koniunkturze w USA, a także oczekiwania inwestorów na wygasanie pandemii ze względu na rosnącą liczbę zaszczepionych osób. Piątkowa decyzja agencji S&P o utrzymaniu ratingu Polski oraz jego perspektywy została ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, stąd nie miała wpływu na kurs złotego. Odnotowany w drugiej połowie tygodnia spadek światowej awersji do ryzyka sprzyjał również osłabieniu dolara względem euro, co zakończyło rozpoczęty dwa tygodnie temu wyraźny trend spadkowy kursu EURUSD (por. MAKROmapa z 29.03.2021).

W tym tygodniu kluczowe dla kursu polskiej waluty będzie zaplanowane na środę posiedzenie RPP

Uważamy jednak, że publikacja komunikatu po posiedzeniu nie wpłynie istotnie na kurs złotego. Neutralna dla rynku walutowego będzie naszym zdaniem również publikacja Minutes z marcowego posiedzenia FOMC. Uważamy, że obecny kurs euro względem złotego jest w dalszym ciągu znacząco przewartościowany. Uwzględniając nasze prognozy zakładające silny wzrost PKB w Polsce w najbliższych latach wspierany przez ożywienie w światowym handlu oraz napływ środków w ramach unijnego Funduszu Odbudowy dostrzegamy wysokie prawdopodobieństwo wyraźnego umocnienia złotego wraz z pojawieniem się oznak wygasania III fali pandemii.

Posiedzenie RPP w centrum uwagi rynku

W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 0,56 (wzrost o 19pb), 5-letnie do 1,33 (wzrost o 28pb), a 10-letnie do 1,90 (wzrost o 29pb). Przez cały ubiegły tydzień mieliśmy do czynienia ze wzrostem stawek IRS na całej długości krzywej w ślad za rynkami bazowymi. Zwiększeniu rentowności obligacji na rynkach bazowych sprzyjał spadek światowej awersji do ryzyka i nasilające się obawy inwestorów o wzrost inflacji będący efektem obserwowanego ożywienia gospodarczego.

W ubiegłym tygodniu BGK przeprowadził aukcję,

na której sprzedał obligacje na rzecz Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 o 8-, 13-, 20-letnich terminach zapadalności za 2,69 mld PLN przy popycie równym 2,92 mld PLN. Aukcja nie miała istotnego wpływu na krzywą. W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będzie środowe posiedzenie RPP. Uważamy jednak, że publikacja komunikatu po posiedzeniu nie będzie miała istotnego wpływu na krzywą. Neutralna dla stawek IRS będzie w naszej ocenie także publikacja Minutes z marcowego posiedzenia FOMC.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ile sa dolara