Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ile kosztuje polisa OC?

  • W ciągu 18 miesięcy ceny obowiązkowych polis komunikacyjnych wzrosły o prawie 200 PLN
  • Ceny ubezpieczenia OC we wszystkich województwach są wyższe, niż rok temu 

 

Polisy OC drożeją

Ceny obowiązkowych polis komunikacyjnych dla kierowców rosną już od 18 miesięcy, wynika z raportu rankomat.pl. W III kwartale 2024 roku średnia cena OC wyniosła 680 PLN i była wyższa o prawie 28% niż przed rokiem.

Pierwsze podwyżki opłat w perspektywie rocznej za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne zaczęliśmy odnotowywać w II kwartale 2023 roku. Od tego czasu średnia cena OC wzrosła już o 38,7%. W porównaniu do poprzedniego kwartału tego roku, koszty obowiązkowej polisy w III kwartale 2024 roku zwiększyły się natomiast o ponad 6% - czytamy w raporcie.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Raport portalu rankomat.pl

Reklama

 

Gdzie największa podwyżka cen?

W III kwartale 2024 roku najwięcej za polisę OC płacili kierowcy z województwa pomorskiego (790 PLN), dolnośląskiego (749 PLN) i mazowieckiego (740 PLN).

Na najniższe ceny mogli liczyć kierowcy z województwa podkarpackiego (566 PLN), świętokrzyskiego (577 PLN) i opolskiego (591 PLN).

Jak zauważają autorzy raportu, ceny ubezpieczenia OC były wyższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Podwyżki wyniosły od 22,5% (woj. mazowieckie) do 30,9% (woj. śląskie).

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Raport portalu rankomat.pl

Reklama

 

Z analizy cen OC porównywarki rankomat.pl wynika, że w III kwartale 2023 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Wrocławia (925 PLN), Gdańska (914 PLN) i Szczecina (857 PLN).

Na najtańsze polisy OC mogli liczyć mieszkańcy Opola (682 PLN), Katowic (687 PLN) i Rzeszowa (688 PLN). Różnica cen OC pomiędzy najtańszym Opolem a najdroższym Wrocławiem wyniosła aż 35,6%.

Największe wzrosty cen dotknęły mieszkańców Opola (40%), a najniższe mieszkańców Warszawy (20,7%).

 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Źródło: Raport portalu rankomat.pl

 

Kto płaci więcej - młodsi czy starsi?

Za polisę OC najwięcej płacą najmłodsi kierowcy – w III kwartale 2024 roku 18-latkowie wydawali średnio na obowiązkowe polisy 2545 PLN. Największe zniżki otrzymują 61-latkowie (573 PLN).

Według raportu, najtańsze do ubezpieczenia były samochody marki Skoda (649 PLN), a najdroższe BMW (802 PLN). Pojazdy hybrydowe ubezpieczano na średnio 709 PLN, w pełni elektryczne natomiast na 589 PLN.  

 

Zobacz również: Załamanie cen używanych elektryków. Kupić można je znacznie taniej niż rok temu

Reklama

 

Z czego wynika podwyżka cen?

Mimo że ubezpieczyciele w I połowie 2024 roku zebrali o 10% więcej składki za obowiązkowe polisy komunikacyjne, to wydali około 12% więcej na odszkodowania za kolizje i wypadki na drogach. Średnia wartość szkody przekroczyła już 10 tys. złotych, w związku z czym ubezpieczyciele chroniąc się przed kolejnymi stratami, podnoszą ceny oferowanych polis. 

Trend wzrostu cen wciąż się utrzymuje. Warto więc porównywać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych – dzięki temu, wybierając najkorzystniejszą propozycję, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych – komentuje Bartosz Niewiadomski, prezes zarządu rankomat.pl.

W 2023 roku ubezpieczyciele polis OC stracili na sprzedaży 94 mln PLN, wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Dlatego, jak wyjaśniała w rozmowie z RMF ekspertka Ewelina Kozłowska z firmy Rankomat.pl, „w najbliższych miesiącach musimy spodziewać się, iż ceny obowiązkowego ubezpieczenia dla pojazdów pójdą do góry”.

 

Koszty utrzymania aut rosną

Według raportu Barometr AAA AUTO na stronach internetowych oraz u sprzedawców samochodów używanych, w marcu 2024 roku w Polsce oferowano 272,399 aut z drugiej ręki. Jak podaje serwis, to o 32 359 aut więcej niż w lutym br. i 62 779 samochodów niż rok temu.

Pomimo wzrostu liczby ofert sprzedaży aut na rynku wtórnym, nie spadają koszty ich utrzymania. Szacuje się, że właściciel auta może zapłacić nawet ponad 10 tysięcy złotych opłat związanych z utrzymaniem samochodu, uwzględniając przy tym nieprzewidziane koszty. 

Reklama

 

Zobacz również: Ranking ubezpieczeń OC maj 2024 - najlepsze ubezpieczenie OC w maju 2024. Którą ofertę ubezpieczenia OC wybrać?

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Ile kosztuje polisa OC?