Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile kosztują diamenty

Diamenty wciąż są symbolem luksusu, jednak ich cena drastycznie spada. Zmiany są tak znaczące, że jedna z kanadyjskich kopalń wstrzymała swoją działalność. Stornoway Diamonds skarży się na produkcję kamieni w laboratoriach. 

 

  • Ceny diamentów (surowca) spadły w ostatnich latach nawet o 40%. 
  • Po pandemii branża przeżywa kryzys, a działalność wydobywcza staje się nierentowna. 
  • Coraz większe znaczenie na rynku mają diamenty “wyprodukowane” w laboratoriach. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Diamenty przestały być dochodowym biznesem? 

Jak informują przedstawiciele Stornoway Diamonds, cena surowca (nieoszlifowanych kamieni) drastycznie spadła w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Od marca 2022 r. stawki poszły w dół o ok. 30%. Tak niskich cen nie było na rynku od lat. 

“Rosnąca niepewność co do ceny diamentu w krótkim i średnim terminie w połączeniu ze znaczącym i nagłym spadkiem ceny surowca na rynku światowym, wywarły poważny wpływ na długoterminową sytuację finansową spółki” - podała firma w oświadczeniu. 

Wśród powodów zaprzestania działalności podaje się również klimat geopolityczny, w tym wstrzymanie importu do Indii. Kanadyjska firma zmuszona jest zwolnić ponad 400 osób. Kopalnia chciała produkować ok. 1,6 mln karatów rocznie w ciągu początkowych 14 lat działalności, co oznacza 1% udział w rynku. 

Reklama

 

Zobacz również: Ceny diamentów - pękła bańka, to wydarzenie ma drugie dno związane z Rosją

 

Stornoway Diamonds ma obecnie problemy finansowe, rozpoczęto proces ubiegania się o ochronę przed upadłością. 

Czy to zatem oznacza, że ceny diamentów oraz wyrobów jubilerskich spadną? Krótkoterminowe wahania nie mają praktycznie żadnego wpływu na ceny rynkowe. Sprzedawcy bronią swoich marż.  Jak zauważa Paul Zimnisky, globalny analityk ds. diamentów, ceny surowca są tańsze, ale za gotowy produkt należy zapłacić ok. 3% więcej niż w 2020 r. 

 

Coraz większy udział diamentów laboratoryjnych 

Rosnąca dostępność diamentów obniża ich prestiż. Kamienie powstające w warunkach laboratoryjnych nie różnią się ani parametrami, ani wyglądem od wydobywanych. Problemem jest ich cena, są znacznie tańsze, a tym samym powszechniejsze. Brak istotnych różnic w specyfikacji skłania część konsumentów do wybierania przystępniejszych odpowiedników.  

Reklama

 

Zobacz również: Cena metalu po olbrzymiej korekcie. Prognozy dużej niepewności i załamania sektora

 

Według Fortune zaledwie 5 lat temu diamenty laboratoryjne były tańsze o 20% od naturalnych, obecnie jest to już 80%. 

 

Reklama

  

Kolejnym czynnikiem obniżającym rentowność diamentowego biznesu jest nastrój konsumentów. Po pandemii zainteresowanie luksusową biżuterią jest sporo niższe. Większy udział w wydatkach mają natomiast podróże czy usługi. 

 

Zobacz również: Jak inwestować i jak zarabiać na diamentach. Nadchodzi historyczna aukcja

 

Reklama


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z ile kosztują diamenty