Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

handel polski z rosją

Sytuacja na Ukrainie, z uwagi na silne powiązania w międzynarodowym handlu, będzie miała pośrednio znaczący wpływ na rynek polski. Zmiany struktury geograficznej w handlu żywnością w krajach UE oraz MENA mogą oznaczać większe zapotrzebowanie na niektóre produkty z Polski oraz nasilenie wzrostu cen produktów rolnych.

Znaczenie Ukrainy i Rosji dla polskiego handlu zagranicznego żywnością jest relatywnie niewielkie. Z danych GUS wynika, że udział Ukrainy w polskim eksporcie art. rolno-spożywczych w 2021 wyniósł 2,2% a w imporcie był nieco większy i stanowił 3,8%. W przypadku Rosji udział ten wyniósł odpowiednio 1,8% i 1,2%.

Wymiana handlowa Rosją w zakresie produktów rolno-spożywczych warunkowana jest embargiem na unijną, w tym na polską żywność

Rosyjskie embargo wprowadzono w 2014 w odpowiedzi na unijne sankcje po zajęciu Krymu przez Federację Rosyjską. Niektóre produkty, w przypadku Polski, objęte są również embargiem fitosanitarnym lub weterynaryjnym (np. mięso wieprzowe z uwagi na ASF). Wśród nielicznych produktów nieobjętych zakazem wywozu, a w przypadku których Rosja ma znaczący udział w polskim eksporcie, wyróżnić można pieczywo (CN1905), wyroby czekoladowe czy też frytki (mrożone przetworzone ziemniaki) - udział Rosji w polskim eksporcie tej kategorii w 2021 sięgał 28%.

Największy udział w strukturze importu rolno-spożywczego z Rosji w 2021 miały mrożone ryby (dominujący udział tego kraju w imporcie dorszy – ryby i filety).

Import z Ukrainy obejmuje głównie produkty sektora olejarskiego,

tj. oleju słonecznikowego i sojowego oraz śruty słonecznikowej. Szacować można, że spadek zakupów oraz znaczące wzrosty cen w największym stopniu mógłby wpłynąć na sektor produkcji pasz w Polsce, choć w przypadku Polski import odbywa za pośrednictwem dróg i kolei. Warto również zwrócić uwagę na spory udział mrożonych malin, które w ostatnich latach stawały się konkurencją dla polskiej produkcji tych owoców.

Reklama

Wpływ wojny w Ukrainie na polski sektor rolno-spożywczy. Co czeka narodową gospodarkę?  [handel zagranicznymi produktami rolno-spożywczymi] - 1Wpływ wojny w Ukrainie na polski sektor rolno-spożywczy. Co czeka narodową gospodarkę?  [handel zagranicznymi produktami rolno-spożywczymi] - 1

Ukraina jest dla Polski stosunkowo ważnym kierunkiem sprzedaży serów i twarogów

(ok. 11% eksportu tej kategorii), stąd też częściowo negatywny wpływ wojny odczuje sektor mleczarski - konieczność przekierowania części produkcji na inne rynki.

Pozostałe kategorie,

choć o mniejszym znaczeniu dla eksportu żywności do Ukrainy, to: karma dla zwierząt domowych, pieczywo oraz owoce cytrusowe i egzotyczne (reeksport).

Wpływ wojny w Ukrainie na polski sektor rolno-spożywczy. Co czeka narodową gospodarkę?  [handel zagranicznymi produktami rolno-spożywczymi] - 2Wpływ wojny w Ukrainie na polski sektor rolno-spożywczy. Co czeka narodową gospodarkę?  [handel zagranicznymi produktami rolno-spożywczymi] - 2

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Analizy Sektorowe, Monitoring branżowy, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Reklama

Zobacz najnowszą analizę sektorową

Czytaj więcej