Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

GUS opublikuje szczegóły PKB za 2Q 2024

Rząd zapowiada przedstawienie założeń przyszłorocznego budżetu państwa

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu, w tym tygodniu zostaną przyjęte założenia do budżetu państwa na przyszły rok. Powinniśmy poznać nie tylko główne założenia makro, ale także podstawowe wielkości budżetowe, w tym deficyt budżetu państwa. W naszej ocenie nominalna wartość deficytu może być tylko nieznacznie niższa od planu na ten rok na poziomie 164,77 mld PLN, choć jego relacja do PKB będzie się obniżała ze względu na wzrost nominalnego PKB. Przewidujemy także spadek deficytu całego sektora general government.

 

Inflacja CPI w sierpniu zapewne nieco wyższa niż w lipcu

W piątek GUS opublikuje szybki szacunek inflacji CPI za sierpień. W naszej ocenie wskaźnik CPI w mijającym miesiącu wyniósł 4,3% r/r wobec 4,2% r/r w lipcu. W ujęciu m/m spodziewamy się deflacji cen żywności, choć w skali nieco mniejszej niż w ubiegłym roku. Obniżyły się także ceny paliw. Opublikowane dane zapewne nie wpłyną istotnie na oczekiwania co do decyzji RPP w najbliższych miesiącach. Rada Polityki Pieniężnej komunikuje chęć stabilizacji stóp procentowych do końca tego roku. Na dłuższą metę, rynki finansowe coraz bardziej spodziewają się cięć w przyszłym roku, co jest zgodne z naszym scenariuszem.

 

GUS opublikuje szczegóły PKB za 2Q 2024

W czwartek GUS opublikuje szczegółowe dane o strukturze PKB za 2Q 2024, kiedy wzrost gospodarczy wyniósł 3,2% r/r. W naszej ocenie mocnym filarem gospodarki pozostała konsumpcja prywatna, choć jej dynamika r/r wyhamowała. Dane o produkcji budowlanej oraz inwestycjach dużych firm sugerują natomiast spadek inwestycji w środki trwałe. W kolejnych kwartałach gospodarka powinna utrzymać się na ścieżce wzrostu, choć wyraźniejszy wzrost dynamiki PKB spodziewany jest dopiero w 4Q 2024, wspierany przyspieszeniem inwestycji współfinansowanych ze środków UE.

 

Dane o inflacji HICP w strefie euro w tym tygodniu

W piątek o godz. 11:00 Eurostat opublikuje dane o inflacji HICP w strefie euro za sierpień. Dzień wcześniej poznamy dane z dużych gospodarek, takich jak Hiszpania (godz. 09:00) i Niemcy (godz. 14:00), które zweryfikują konsensus prognoz dla całej strefy euro. Według prognoz, wskaźnik HICP spadnie do 2,2% r/r z 2,6% r/r w lipcu, a bazowy wskaźnik HICP do 2,8% r/r z 2,9% r/r. Choć presja inflacyjna w usługach pozostaje podwyższona, nie spodziewamy się, aby negatywne informacje o komponencie cen PMI lub niewielki spadek bazowego wskaźnika HICP wpłynęły na decyzje Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, która we wrześniu prawdopodobnie ponownie obniży stopy procentowe.

 

Amerykańska Rezerwa Federalna zadowolona z dezinflacji

W piątek poznamy dane za lipiec dotyczące deflatora konsumpcji gospodarstw domowych, preferowanej przez Fed miary inflacji w USA. Konsensus prognoz zakłada, że indeks PCE wyniósł 2,5% r/r w lipcu, podobnie jak w czerwcu, a bazowy wskaźnik PCE wzrósł przejściowo do 2,7% r/r z 2,6% r/r w poprzednim miesiącu. Nie sądzimy, aby te dane wpłynęły na decyzje Fed, który na wrześniowym posiedzeniu może rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych.

 

Zobacz także: Kurs Creotech zawisł 29% niżej na TKO

Czytaj więcej

Artykuły związane z GUS opublikuje szczegóły PKB za 2Q 2024