Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

guru sztucznej inteligencji

Stany Zjednoczone wciąż znacznie wyprzedzają Polskę i całą UE, pod względem liczby miejsc pracy w sektorze sztucznej inteligencji (AI).

Analiza przeprowadzona przez MoneyTransfers.com pokazała, że w sektorze produkcji żywności w Stanach Zjednoczonych 38% miejsc pracy jest powiązanych ze sztuczną inteligencją, w porównaniu z zaledwie 1% w Polsce.

Tak wynika z badania przeprowadzonego przez GlobalData, które wykazało również dużą różnicę między USA a innymi krajami, w tym Hiszpanią (6%) i Wielką Brytanią (5%).

Unia Europejska przyciąga wciąż „stosunkowo niewielką liczbę międzynarodowych talentów z sektora sztucznej inteligencji”, tak pokazuje badanie przeprowadzone niedawno przez Harvard Business Review. UE pozostaje również w tyle za Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Chinami pod względem liczby studentów na kierunkach z dziedziny nauki, technologii, inżynierii i matematyki (ANG. STEM – science, technology, engineering, and mathematics).

Zespół MoneyTransfers.com odkrył również, że w USA, największą liczbę miejsc pracy związanych ze sztuczną inteligencją oferuje Kalifornia, po niej kolejno stany stany Teksas, Nowy Jork, Wirginia i Waszyngton.

Reklama

Polska pozostaje w tyle za USA i resztą UE pod względem stanowisk pracy związanych z AI - 1Polska pozostaje w tyle za USA i resztą UE pod względem stanowisk pracy związanych z AI - 1

Jakie są zawody w sektorze sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja odnosi się do wszystkich oprogramowań, które wykazują ludzkie umiejętności, takie jak rozumowanie, uczenie się, planowanie i kreatywność, i ma na celu wydajne i dokładne rozwiązywanie problemów. Obejmuje ona zatem znacznie więcej obszarów, niż mogłoby się wydawać (i nie chodzi tutaj tylko o roboty).

Według firmy IBM „w swojej najprostszej formie sztuczna inteligencja to dziedzina, która łączy informatykę i zbiory danych, aby umożliwić rozwiązywanie problemów”.

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w analizie danych, samojezdnych samochodach i innych środkach transportu, analizie sportowej, chatbotach, rozpoznawaniu twarzy, rozpoznawaniu mowy, handlu na giełdzie i wielu innych.

Możliwości zatrudnienia w AI

Choć Polska wciąż pozostaje w tyle za USA, liczba miejsc pracy w sektorze AI w naszym kraju też rośnie. Wpisując hasło „sztuczna inteligencja” na pracuj.pl wyskakuje 517 wyników powiązanych z AI ofert pracy. Może nie jest to zatrważająca liczba, jednak jest ona każdego roku wyższa. Jednocześnie polskie firmy AI, takie jak Alphamoon, zebrały rundy finansowania na rozwijanie swoich ambitnych projektów.

Tymczasem amerykańskie Biuro Statystyki Pracy (the US Bureau of Labor Statistics) przewiduje, że w dekadzie do 2029 r. nastąpi 15% wzrost liczby miejsc pracy w dziedzinie informatyki i badań nad informacjami, co obejmuje stanowiska specjalistów ds. sztucznej inteligencji i inżynierów zajmujących się uczeniem maszynowym.

Reklama

„Nie ulega wątpliwości, że sztuczna inteligencja jest nadal atrakcyjną dziedziną, w której ludzie mogą się wyszkolić lub ciągle udoskonalać, zwłaszcza jeśli szukają ciekawych możliwości pracy i sześciocyfrowych wynagrodzeń.” - komentuje Jonathan Merry, dyrektor generalny MoneyTransfers.com.

„Sztuczna inteligencja będzie w coraz większym stopniu zasilać systemy, na których opiera się nasze społeczeństwo i które umożliwiają nam wykonywanie codziennych czynności. Firmy poszukują wykwalifikowanej w AI siły roboczej, nie dziwi więc fakt, że pomimo trudnych wymagań technicznych, wiele osób chętnie podejmuje pracę w tej dziedzinie.”

Czytaj więcej