Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

grupa lotos opinie

Coraz więcej mówi się o ochronie środowiska oraz o zanieczyszczeniach powstałych wskutek działalności człowieka. Jednym z głównych powodów skażenia powietrza i jego złej jakości z pewnością są spaliny, powstające w wyniku ciągle rozwijającego się transportu samochodowego. Obserwując ruch uliczny nietrudno stwierdzić, że liczba pojazdów poruszających się po drogach jest ogromna i niepokojąco wzrasta. Ogrom samochodów, bardzo wysokie ceny na tabliczkach przy stacjach paliw, zawirowania na rynkach i niepewność w sektorze surowcowym skłaniają do bliższego przyglądnięcia się spółkom działającym w sektorze paliwowym. Jak radzą sobie one nacodzień, jak prezentują się ich zyski, jakie strategie obierają w nietypowych i niespodziewanych dla rynków okresach? Na celowniku ustawimy dziś Grupę Lotos SA (LTS), drugi co do wielkości koncern naftowy w Polsce, zajmujący się wydobyciem, przerobem i w końcu sprzedażą ropy oraz innych produktów pochodnych.

 

Spis treści:

 

  1. Lotos - opis, charakterystyka. Podstawowe dane o Grupie Lotos
  2. Lotos - działalność
  3. Lotos - historia powstania spółki
  4. Lotos - nazwa, logo
  5. Lotos - grupa kapitałowa
  6. Skład grupy kapitałowej Grupy Lotos S.A.
  7. Lotos - akcjonariat
  8. Lotos - zarząd
  9. Lotos - debiut giełdowy 
  10. Lotos wypłata dywidendy
  11. Członkostwo w organizacjach i stowarzyszeniach
  12. Lotos - notowania, kurs akcji spółki
Reklama

 

 

Lotos - opis, charakterystyka. Podstawowe dane o Grupie Lotos

Grupa Lotos to polska spółka akcyjna, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Przedmiotem głównym działalności koncernu jest wydobywanie gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce, Litwie oraz Norwegii. Główna siedziba spółki znajduje się w Gdańsku, przy ulicy Elbląskiej. Początkiem marca tego roku spółka obchodziła 50-lecie działalności -  za oficjalną datę utworzenie przedsiębiorstwa uznaje się 1 marca 1972 (wówczas jako Rafineria Nafty „Gdańsk”). Prezesem zarządu jest w tym momencie Zofia Paryła, przewodniczącą - Beata Kozłowska-Chyła. Od roku 2005 Grupa Lotos jest notowania na warszawskiej giełdzie i również od 2005 roku spółka wchodzi w skład indeksu Wig20. Skarb Państwa jest głównym akcjonariuszem przedsiębiorstwa (53,19%).

 

Lotos - działalność

Głównym obszarem działalności przedsiębiorstwa jest wydobywanie gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Wydobywane surowce są poddawane odpowiednim procesom przerobowym, tak by powstawało paliwo wysokiej jakości. Spółka jest nam doskonale znana jako właściciel licznych stacji paliw, rozlokowanych na terenie całej Polski. Według danych jakie udostępnia Lotos, sieć ta liczy ponad 500 punktów, które zlokalizowane są głównie przy drogach krajowych i autostradach. Poza działalnością wydobywczą i sprzedażą hurtową i detaliczną paliw, Lotos jest także producentem asfaltów drogowych, olejów silnikowych, smarów do samochodów, pociągów, samolotów czy pojazdów techniki wojskowej. Jak pokazują dane liczbowe Grupa Lotos zaopatruje w paliwa blisko ⅓ polskiego rynku. 

Reklama

 

Lotos - historia powstania spółki

Historia spółki sięga połowy lat 70, kiedy to w Gdańsku powstała nowoczesna rafineria, o której mówiło się jako o najnowocześniejszej  na świecie. Inwestycja była oparta na zachodnich technologiach, choć jak można przeczytać na samej stronie spółki rafineria utraciła swoją nowoczesność - załoga chęci rozwoju doprowadziły do wielkich inwestycji. Wszystko to miało z pewnością wpływ na bieżącą pozycję spółki. 

 

W sierpniu 1980 roku Rafineria Gdańska (poprzednia nazwa Grupy Lotos) brała udział w dobrze wszystkim znanym strajkom w Stoczni Gdańskiej, przedsiębiorstwo dołączyło także do Międzynarodowego Komitetu Strajkowego. Po dwóch tygodniach strajku, negocjacje zakończyły się porozumieniem, a ponad 1,5 tysiąca pracowników spółki dołączyło do NSZZ Solidarność. Wszystko przebiegało bez zarzutu aż do dnia 13 grudnia 1981 roku, kiedy to pracownicy zatrzymali rafinerię i rozpoczęli strajk okupacyjny, który został wstrzymany. Jak podaje sama spółka w latach 80 nastąpiło widoczne zatrzymanie rozwoju przedsiębiorstwa, skupiało się ono głównie na przerobie irańskiej ropy (ciężkiej), a to wynikało z kolei z faktu iż najważniejsza wówczas była produkcja olejów smarowych. 

 

Reklama

 

Pod koniec dekady sytuacja zaczęła ulegać zmianie, w 1989 doszło do przekształceń w zarządzaniu. Przedsiębiorstwo, które dotąd skupiało się jedynie na produkcji paliw stawało się działalnością handlową, do której monopol miała Centrala Produktów Naftowych (CPN). W roku 1990 rozpoczęto produkcję flagowego oleju, od którego pochodzi obecna nazwa spółki - LOTOS. Zaledwie dwa lata później spółka zdecydowała się na otwarcie pierwszej stacji paliw, a to zapoczątkowało dobrą passę firmy i pociągnęło do dalszego rozwoju. Obecnie Grupa Lotos prowadzi na terenie Polski sieć ponad 500 stacji paliw. W czerwcu 2002 roku powstała Grupa Lotos, do której zostały dołączone rafinerie w Częstochowie, Jaśle i Gorlicach oraz firma Petrobaltic.

 

Z czasem były tworzone nowe spółki, jak: Lotos Oil Lotos Kolej i Lotos Serwis - powstałą Grupa Kapitałowa Lotos. Przełomowym okazał się rok 2005, kiedy to Grupa Lotos zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w systemie notowań ciągłych.

Reklama

W roku 2018 uruchomiono Niebieski Szlak, czyli 12 punktów ładowania dla elektrycznych samochodów. Istotną informacją zapisaną w historii spółki jest z pewnością fakt, iż początkiem 2018 roku rozpoczął się proces połączenia Grupy Lotos z PKN Orlen. W roku 2020 KNF wydała zgodę na fuzję stawiając warunek sprzedaży 30% udziałów rafinerii, 80% stacji oraz 9 zakładów.

Lotos - nazwa, logo

Nazwa spółki Grupa Lotos S.A. obowiązuje od dnia 2 czerwca 2003 roku, wcześniej przedsiębiorstwo nazywało się Rafineria Gdańska S.A., a jeszcze poprzednia nazwa brzmiała Gdańskie Zakłady Rafineryjne.

 

Logo spółki zawiera w sobie jej nazwę, złożoną z liter w kolorze czerwonym, po lewej stronie grafiki zamieszczony niebiesko czerwony znak, przypominający zdeformowany symbol yin- yang. 


Reklama

Logo Grupy Lotos S.A.. Źródło: Grupa Lotos

 

Lotos - grupa kapitałowa

Grupa kapitałowa Grupy Lotos S.A. składa się z kilkunastu spółek ze znakiem LOTOS. Prace wykonywane w zakresie eksploatacji złóż ropy naftowej są prowadzone również w ramach Grupy Kapitałowej Lotos. Działalność Grupy Kapitałowej podzielona jest n a dwa segmenty:

  • wydobywczy 
  • produkcyjno-handlowy

 

Skład grupy kapitałowej Grupy Lotos S.A.:

  1. LOTOS Upstream 
  2. LOTOS Petrobaltic
  3. LOTOS Paliwa
  4. LOTOS Terminale
  5. LOTOS Lab
  6. LOTOS Oil
  7. LOTOS Asfalt
  8. LOTOS Infrastruktura
  9. LOTOS Kolej
  10. LOTOS Ochrona
  11. LOTOS Straż
  12. LOTOS Serwis
  13. LOTOS Air BP
  14. LOTOS Gaz

Lotos - akcjonariat

Głównym akcjonariusze przedsiębiorstwa jest Skarb Państwa, który jest w posiadaniu 53,19% liczby akcji. Kolejnym pod względem liczby głosów jest Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne - 5,01%. 41,80% akcji jest w posiadaniu pozostałych akcjonariuszy. Poniżej zamieszczona została tabela, pochodząca z oficjalnej strony spółki.

Reklama

 

Struktura akcjonariatu Grupy Lotos S.A. Źródło: Lotos

 

Czytaj także: PKN ORLEN - opis, historia spółki. Notowania, kurs akcji, debiut giełdowy paliwowego giganta. Co musisz wiedzieć o Polskim Koncernie Naftowym Orlen?

 

Lotos - zarząd

Reklama

Do zadań zarządu, zgodnie z przyjętym regulaminem i statutem należy prowadzenie wszelkich spraw Grupy Lotos S.A. oraz reprezentowanie jej. Prezesem zarządu od dnia 28 maja 2021 roku jest Zofia Paryła. Wiceprezesem zarządu do spraw fuzji i przejęć jest Krzysztof Nowicki,  do spraw produkcji i handlu - Piotr Walczak, do spraw korporacyjnych - Jarosław Wittstock, a z kolei do spraw inwestycji i innowacji - Jarosław Wróbel.

 

 

Lotos - debiut giełdowy 

Dnia 9 czerwca 2005 roku miał miejsce debiut giełdowy spółki Grupa Lotos S.A. Kurs akcji podczas debiutu wynosił 30 PLN, w momencie pisania artykułu utrzymywał się z okolicach 60 PLN. Najwyższa cena za akcje w ostatnich 52 tygodniach wyniosła 67,98 PLN, z kolei najniższa - 45,15 PLN. Grupa jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w systemie notowań ciągłych, w sektorze paliwowym. Wchodzi także w skład indeksów giełdowych, takich jak:

Reklama

 

  • WIG
  • WIG20
  • WIG20TR
  • WIG30
  • WIG30TR
  • WIG-POLAND
  • WIG-PALIWA
  • WIG-ESG
  • MSCI Poland
  • CECE-Index

 

W całej historii spółki odbyły się 4 emisje akcji, dokładne dane dotyczące liczby wyemitowanych akcji zgodnie z serią, znajdują się w poniższej tabeli.

 

Reklama

Struktura akcji według serii. Źródło: Grupa Lotos

 

Lotos wypłata dywidendy

Ostatnia wypłata dywidendy dla akcjonariuszy miała miejsce 28 września 2020 roku, stopa dywidendy wyniosła 2,52% - co wynosi dokładnie 1 PLN/akcje. Poniżej dokładna tabela prezentująca dane z ostatnich kilku lat.

 

Reklama

Dywidenda Grupa Lotos. Źródło GPW

 

Zobacz również: Jastrzębska Spółka Węglowa (Grupa JSW) - charakterystyka spółki, informacje, notowania, kurs akcji, debiut giełdowy. Jak na przestrzeni lat rozwijał się węglowy gigant?

 

Członkostwo w organizacjach i stowarzyszeniach

Grupa Lotos jest członkiem wielu organizacji i zrzeszeń zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Poniżej dokładna lista, zgodna z opublikowanymi na oficjalnej stronie informacjami:

 

  • European Petroleum Refiners Association
  • Związek Pracodawców Business & Science Poland
  • Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego
  • Windsor Energy Group
  • World Petroleum Council - Polish National Committee
  • Polska Izba Przemysłu Chemicznego
  • Forum Odpowiedzialnego Biznesu
  • United Nations Global Compact
  • Pracodawcy Pomorza
  • Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
  • Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
  • Polski Komitet Światowej Rady Energetyczne oraz
  • Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”.

 

Lotos - notowania, kurs akcji spółki

Reklama

Poniżej zamieszczony został wykres i notowania akcji spółki Lotos S.A. w czasie rzeczywistym.



Czytaj więcej