Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

grudniowa decyzja rpp

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu w tym roku utrzymała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa kończy rok na poziomie 5,75%. Decyzja nie stanowi zaskoczenia i jest zgodna z komunikacją większości członków Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja, jak i opublikowany po posiedzeniu komunikat nie wnoszą nowych informacji mogących mieść wpływ na perspektywy polityki pieniężnej w Polsce. Podtrzymujemy zatem nasz podstawowy scenariusz, w którym stopy procentowe pozostają na obecnym poziomie co najmniej do marca przyszłego roku, po czym w kolejnych kwartałach 2024 r. dojdzie do niewielkich obniżek stóp procentowych.

 

Koniec 2023 r. ze stabilnymi stopami procentowymi NBP - 1Koniec 2023 r. ze stabilnymi stopami procentowymi NBP - 1

 

Komunikat po posiedzeniu nie różni się w najważniejszym fragmencie od opublikowanego w listopadzie. RPP pisze, że „biorąc pod uwagę dokonane w poprzednich miesiącach dostosowanie stóp procentowych NBP, a także niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację, Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie”. Ponadto, dalsze decyzje mają zależeć od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

Reklama

 

Decyzja jak i komunikat są zgodne z naszym scenariuszem, w którym najbliższe miesiące nie przyniosą zmian w zakresie stóp procentowych NBP. Po wyborach parlamentarnych RPP zmieniła retorykę w kierunku bardziej jastrzębiej i obecnie komunikuje chęć stabilizacji stóp. W naszej ocenie po agresywnym cięciu stóp o 100 pkt. baz. we wrześniu i październiku obecnie Rada będzie wstrzymywała się z kolejnymi obniżkami, chcąc ocenić skutki dotychczasowych decyzji. RPP oczekuje też zapewne na wykrystalizowanie się decyzji nowego rządu w zakresie działań osłonowych w obszarze cen energii elektrycznej i żywności, a także perspektyw polityki fiskalnej. Niemniej w naszej ocenie obniżająca się w 2024 r. inflacja będzie dawała przestrzeń do obniżek stóp procentowych, tym bardziej jeśli kurs złotego będzie pozostawał mocny. W kontekście kursu złotego sporo będzie zależeć od decyzji najważniejszych banków centralnych – amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego. W przypadku realizowania się bieżących oczekiwań rynkowych spadku głównej stopy odpowiednio o 100 pkt baz. (Fed) i w strefie euro (EBC) o 75 pkt. do końca 2024 r., naszym zdaniem będzie pojawiała się przestrzeń do cięcia stóp procentowych bez obaw o osłabienie się kursu złotego, które byłoby sprzeczne z drogą do realizacji celu inflacyjnego.

 

Niemniej, skala cięć stóp w 2024 r. nie będzie znacząca. Wynika to z oczekiwań inflacji nadal przekraczającej cel inflacyjny oraz prognoz odbudowy popytu konsumpcyjnego. Sprzyjać temu powinny lepsze nastroje gospodarstw domowych, niskie bezrobocie i nadal szybki wzrost płac, w tym dzięki planowana silna podwyżka płacy minimalnej o ponad 20%. W efekcie, według naszej prognozy, stopy procentowe NBP na koniec 2024 r. będą niższe o 100 pkt baz., co oznacza stopę referencyjną na poziomie 4,75%. Bilans czynników ryzyka jest naszym zdaniem skierowany w górę.

 

Jako, że decyzja jak i wymowa komunikatu nie są niespodzianką, stąd uwaga przenosi się na jutrzejszą konferencję prezesa NBP A.Glapińskiego, która ma rozpocząć się o godz. 15:00. Niemniej, przypuszczamy, że retoryka Prezesa nie będzie różnić się o zaprezentowanej w listopadzie. Stąd zakładamy, że najbliższe miesiące to czas stabilnej polityki monetarnej w Polsce.

Reklama

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce - kurs PLN rośnie po ostatniej w 2023 decyzji RPP!

Czytaj więcej

Artykuły związane z grudniowa decyzja rpp