Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

granolas

  • GRANOLAS to grupa 11 spółek z europejskiego parkietu
  • Osiągnęła ona znacznie wyższe stopy zwrotu niż reszta rynku
  • Walory te wybiły się szczególnie wyraźnie na tle kulejącej gospodarki strefy euro

 

Grupa wielkich spółek z Europy, która pokonała gigantów giełdy z USA

GRANOLAS to mała grupa pod względem liczby spółek, ale wielka pod względem wartości rynkowej. Stanowi ona blisko jedną czwartą kapitalizacji rynkowej europejskiego indeksu STOXX 600, czyli odpowiednika S&P 500. Jest ona zbliżona do rozmiaru europejskiego sektora energetycznego, dóbr podstawowych, finansowego i motoryzacyjnego łącznie.

Nazwa “GRANOLAS” ukuta została w 2020 roku, w trakcie gorącego na rynkach okresu pandemii. W skład grupy wchodzą największe wówczas spółki giełdowe z Europy. Są to: GSK, Roche, ASML, Nestle, Novartis, Novo Nordisk, L'Oreal, LVMH, Astrazeneca, SAP i Sanofi.

Jak się okazuje, ich notowania radziły sobie w ostatnich latach naprawdę dobrze. Były motorem napędowym giełd w Europie Zachodniej, choć koniunktura gospodarcza w regionie była dość słaba. Niemcy są w recesji, Wielka Brytania jest na jej skraju, a problemy przetaczają się także przez inne gospodarki strefy euro.

Reklama

Akcje spółek z grupy GRANOLAS odpowiadały za 60% wszystkich zysków w ubiegłym roku. W ciągu 2023 roku wzrosły one o 15%, podczas gdy cały indeks STOXX 600 zyskał tylko 5%. 

 

Wykres: Porównanie stóp zwrotu spółek z grona GRANOLAS, STOXX 600 oraz STOXX 600 z wyłączeniem GRANOLAS.

Źródło: Goldman Sachs.
 

Reklama

GRANOLAS w ciągu ostatnich trzech lat osiągnęły nawet lepsze wyniki niż tak zwana amerykańska “Wspaniała Siódemka” (czyli niż łącznie Apple, Amazon, Nvidia, Meta, Alphabet, Tesla oraz Microsoft)! Od stycznia 2021 roku GRANOLAS zwiększyły swoją wartość rynkową o 63%, ciut lepiej niż 61% w przypadku “Magnificent Seven”.

 

Wykres: Porównanie stopy zwrotu GRANOLAS oraz Magnificent 7 od początku 2021 roku

Źródło: Goldman Sachs.

Reklama

 

Jednocześnie, zrealizowana zmienność spółek GRANOLAS była przeciętnie dwa razy niższa niż w przypadku “Wspaniałej Siódemki”. W skrócie, oznacza to, że ryzyko związane z inwestowaniem w GRANOLAS okazało się dwukrotnie mniejsze w porównaniu do trzymania akcji amerykańskich gigantów. I to przy podobnej stopie zwrotu!

 

Źródło: Goldman Sachs.

Reklama

 

Siła spółek GRANOLAS wynika z ich wyższego wzrostu dochodów w odniesieniu do szerokiego rynku. Zyski spółek z tego grona wzrosły o 200% od poprzedniego lokalnego szczytu w 2007 roku. Tymczasem, zyski reszty rynku w tym samym okresie zwiększyły się o zaledwie 10%.

 

Czytaj również: Bańka akcji spółek technologicznych - zdumiewające ostrzeżenie eksperta

 

GRANOLAS są drogie, ale nie tak bardzo jak “Wspaniała Siódemka”

Pewnym zastrzeżeniem wobec spółek GRANOLAS może być to, że obecnie są one wysoko wyceniane przez rynek. Wskaźnik C/Z (P/E) w ich przypadku to około 20, a inwestorzy wychowani na zasadach szkoły Benjamina Grahama czy Warrena Buffetta wiedzą przecież, że atrakcyjnym jest poziom poniżej 15.

Reklama

Jednak bieżący wskaźnik C/Z dla S&P 500 to również około 20. W przypadku “Wspaniałej Siódemki” jest to jeszcze więcej, bo nawet 30. Zatem, GRANOLAS są teraz notowane z 30% dyskontem w stosunku do Magnificent 7.

Według opinii analityków Goldman Sachs, spółki GRANOLAS wykazują cechy, które mogą być dla nich bardzo korzystne w nadchodzących kwartałach:

“To silny wzrost zysków, niska zmienność, wysokie i stabilne marże oraz mocne bilanse. Uważamy, że mogą one również skorzystać na strukturalnym przesunięciu w kierunku inwestycji pasywnych i braku płynności na europejskim rynku akcji” - skomentowali analitycy Goldman Sachs.

“Naszym zdaniem powodem, dla którego akcje tej grupy są handlowane z premią w stosunku do rynku, jest to, że oferują one silny (i przewidywalny) wzrost” - dodali.

Rynkowy konsensus prognoz analityków przewiduje obecnie, że przeciętna stopa wzrostu przychodów spółek z grona GRANOLAS do 2025 roku wynosić będzie 7%. Tymczasem, dla reszty walorów z zachodnioeuropejskich giełd ma być to zaledwie 2%. 

Reklama

Sugeruje to, że ponownie GRANOLAS mogą być motorem napędowym rynku akcji w Europie. Według Goldman Sachs, to nie przypadek, a kwestia fundamentów. Jak zwrócili uwagę eksperci banku, GRANOLAS były tak rentowne, ponieważ mają wysokie i stabilne marże.

Wyższy wzrost GRANOLAS można w pewnym stopniu wyjaśnić ich wewnętrznymi i zewnętrznymi inwestycjami, a także ekspozycją na bardziej dynamiczne regiony. Patrząc na CAPEX i wydatki na badania i rozwój, inwestują one 3 razy więcej w swój przyszły wzrost niż reszta rynku. Ta stopa reinwestycji jest mniej więcej taka sama jak w przypadku ‘Wspaniałej Siódemki’” - czytamy w analizie Goldman Sachs.

 

Zobacz również: Akcje banku runęły o 60% - powodem kryzys nieruchomości. Szef Fed ostrzega przed upadłościami

 

Czy wielkie europejskie spółki są odporne na złą koniunkturę?

Powszechną mądrością inwestorską jest stwierdzenie, że koniunktura na giełdzie jest powiązana z tą w gospodarce. Tymczasem, sytuacja gospodarcza w Europie Zachodniej jest słaba. 

Reklama

PKB strefy euro w 2023 roku łącznie wzrosło o 0,5%, co oznacza gwałtowny spadek w stosunku do wzrostów o 3,4% i 5,9% odpowiednio w 2022 i 2021 roku.

 

Wykres: Stopa wzrostu PKB w strefie euro w ujęciu kwartalnym (z kwartału na kwartał)

Euro Area GDP Growth RateEuro Area GDP Growth Rate

Źródło: Trading Economics.

Reklama

 

Wśród największych gospodarek bloku, Niemcy skurczyły się o 0,3%, głównie z powodu słabości sektora przemysłowego, podczas gdy PKB Francji utknął w martwym punkcie.

Jednak mocną stroną GRANOLAS jest to, że nie są typowi europejskimi spółkami. Ich przychody są w bardzo małym stopniu związane ze Starym Kontynentem. 

Firmy GRANOLAS stanowią najbardziej międzynarodowy segment rynku, w którym mniej niż 20% przychodów pochodzi z Europy. Aż 33% sprzedaży jest skierowanych do Azji w porównaniu z 21% dla całego STOXX 600. 

 

Reklama

Źródło: Goldman Sachs.

 

Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, i podobnie jest w przypadku GRANOLAS. Istnieje szereg potencjalnych problemów, które mogą negatywnie wpłynąć na notowania tych walorów.

“Podczas gdy spółki GRANOLAS wykazują cechy, które naszym zdaniem będą dominować w nadchodzącym cyklu, warto zauważyć, że w oparciu o historyczne doświadczenia, liderzy mogą stracić swoją siłę, ponieważ innowacje są zwykle generowane szybciej przez rozwijające się spółki. Nie oznacza to, że koniecznie byłyby to złe inwestycje (...) ale historia pokazuje, że kupowanie dominujących spółek generuje niższe stopy zwrotu” - zauważyli ekonomiści Goldman Sachs.

Reklama

“Niektóre z GRANOLAS są narażone na czynniki strukturalne, takie jak starzenie się społeczeństwa, sztuczna inteligencja i robotyka (...)” - dodali.

 

Czytaj również: Krach akcji spółki na tle czerwonej GPW! Nie pomogły solidne wyniki

Czytaj więcej