Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gospodarka słowenii

W sierpniu 2023 r. Słowenia doświadczyła najgorszej powodzi w swojej historii. Około 85% gmin1 doświadczyło poważnych powodzi i osunięć ziemi, zaostrzonych przez górzystą topografię kraju. Według szacunków rządu, bezpośredni koszt szkód wyniósł aż 9,9 mld euro2 lub 16% produktu krajowego brutto (PKB) kraju w 2023 r.3 To równowartość zakupu pięciu iPhone'ów 15 dla każdego mieszkańca Słowenii (choć należy zauważyć, że państwo nie ponosi tego kosztu samodzielnie).

Takie ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze i są smutną konsekwencją zmian klimatycznych.4 Oczywiste jest, że zdarzenia te zarówno sieją spustoszenie, jak i wiążą się z wysoką ceną. W związku z tym, jako inwestorzy chcieliśmy wiedzieć, jak Słowenia radzi sobie z następstwami niedawnych powodzi i jak przygotowuje się na kolejne.

W ramach strategii zaangażowania zespołu Franklin Templeton Fixed Income regularnie spotykamy się z emitentami w celu omówienia kwestii, które uważamy za istotne dla pomyślnej realizacji celów inwestycyjnych naszych funduszy. W związku z tym zorganizowaliśmy spotkanie z przedstawicielami słoweńskiego rządu z wielu ministerstw i agencji rządowych. Byliśmy pod wrażeniem ich wielopłaszczyznowego podejścia do ograniczania ryzyka powodziowego, które obejmuje zaawansowane systemy ostrzegania, inicjatywy edukacji publicznej, środki ochrony istniejącej infrastruktury, specjalne zezwolenia na nowe budowy i współpracę dwustronną.

Słowenia posiada nowoczesny system wczesnego ostrzegania oparty na szeroko zakrojonym monitoringu (warunków meteorologicznych, hydrologicznych i oceanograficznych w kraju i okolicach) oraz zaawansowanych modelach prognostycznych. System ten jest odpowiedzialny za uruchamianie krajowego systemu wczesnego ostrzegania. Kluczem do sukcesu jest tutaj współpraca między wieloma ministerstwami, a także strażakami, nurkami, jednostkami ochrony ludności i wolontariuszami w całym kraju.

Kolejnym filarem słoweńskiej gotowości przeciwpowodziowej są szkolenia. Konkretne kampanie edukacyjne skierowane są do dzieci, dorosłych, osób niepełnosprawnych i właścicieli małych firm. Chociaż może być zbyt wcześnie, aby ocenić, jak dobrze kraj odrodził się po ostatnich powodziach (chociaż wskaźniki takie jak zadłużenie do PKB i stopa zatrudnienia wskazują na pozytywny trend), jego sukces po pandemii COVID-19 był świadectwem szeroko zakrojonych planów opracowanych na poziomie firmy w zakresie radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi. Rzeczywiście, słoweńska gospodarka skurczyła się mniej niż wiele innych w 2020 r. i silnie odbiła w 2021 r.5

Reklama

Podsumowując ten krótki przegląd, chcemy podkreślić oparte na naturze rozwiązania w zakresie zapobiegania powodziom, które Słowenia wdraża, szczególnie przy budowie nowych infrastruktury. Rozwiązania te obejmują ochronę i odbudowę terenów zalewowych, a także zrównoważone utrzymanie lasów, ponieważ pokrywa leśna zmniejsza ryzyko powodzi. Co najważniejsze, scenariusze zmian klimatycznych, które informują o planach utrzymania infrastruktury, są przygotowywane przy użyciu najnowszych badań hydrologicznych i ocen ekspertów, aby zachować aktualność i dokładność w czasie.

 

Co to oznacza dla inwestorów?

Adaptacja do zmian klimatu staje się coraz bardziej konieczna. Dla zarządzających aktywami konieczne jest, aby wiedzieć, którzy emitenci są dobrze przygotowani na przyszłe zdarzenia ryzyka, ponieważ pomoże to określić wpływ ekstremalnych warunków pogodowych na fundamenty wierzycieli. W przypadku państwowego emitenta oznacza to, jak dobrze ludność i infrastruktura są przygotowane na kryzys oraz jak szybko (i jakim kosztem) mogą powrócić do pełnej produktywności. Słowenia wie, jak minimalizować straty, co mówi nam jako zarządzającym portfelem, że ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi będzie prawdopodobnie mniejsze dla tego kraju niż dla innych, gorzej przygotowanych.

Należy zauważyć, że nie opowiadamy się za inwestycjami wyłącznie w emitentów, którzy nie są narażeni na czynniki ryzyka. W rzeczywistości jest to bardzo trudne i prawdopodobnie znacznie zmniejszyłoby potencjał zwrotu. Uważamy po prostu, że te czynniki ryzyka należy rozumieć i mądrze nimi zarządzać.

Dogłębne zrozumienie potencjalnego ryzyka i odpowiednich środków łagodzących, a także zapewnienie niezbędnego finansowania na późniejsze lata. pomagają nam chronić nasze inwestycje i stwarzają okazję do wywierania pozytywnego wpływu na środowisko. Jest to inwestowanie wpływu w najlepszym wydaniu: długoterminowa odporność kredytowa wraz z korzystnym wkładem w naszą planetę. Inwestowanie w zielone lub klimatyczne obligacje pozwala nam zapewnić finansowanie na rzecz bioróżnorodności, energii odnawialnej, adaptacji do zmian klimatu i nie tylko. Dzięki naszemu zaangażowaniu możemy potencjalnie uzyskać atrakcyjny zwrot finansowy, jednocześnie pomagając w tworzeniu bardziej zrównoważonej przyszłości.

 

Zobacz także: Opłacalność wynajmu mieszkań wygląda fatalnie. Rynek nieruchomości musi liczyć się z problemami

Reklama

 

Przypisy końcowe

Źródło: Fitch Ratings. Stan na 2 listopada 2023 r.

Źródło: Gov.si. Stan na 4 października 2023 r.

Źródło: SiStat. Stan na 14 lutego 2024 r.

Źródła: Raport podsumowujący AR6: Climate Change 2023. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Stan na 31 marca 2023 r.

Reklama

Źródło: SiStat. Stan na 14 lutego 2024 r.

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z gospodarka słowenii