Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gospodarka chin 2022

  1. Chińskie władze zasygnalizowały złagodzenie obowiązujących od roku restrykcyjnych regulacji dotyczących sektora technologii informatycznych w maju 2022 r., co zwiększyło oczekiwania, że rekordowo wysokie obciążenia i ograniczenia związane z działalnością gospodarczą w tym sektorze mogą przechodzić do historii. Przykładem zmian polityki władz była zapowiedź powrotu do „znormalizowanego nadzoru” nad operacjami finansowymi w sektorze technologicznym przez Ludowy Bank Chin. Co więcej, premier Li Keqiang zasygnalizował także większe wsparcie dla standaryzowanego i zrównoważonego rozwoju modeli działalności gospodarczej opartych na platformach. Pomimo utrzymującej się niepewności, złagodzenie restrykcji, jakimi objęty był sektor technologii informatycznych, to dobra wiadomość dla inwestorów.

 

  1. Lockdowny w chińskich miastach (w tym w Pekinie i Szanghaju) są powoli łagodzone, co rozbudziło oczekiwania spadku napięć w globalnych łańcuchach dostaw w nadchodzących miesiącach. Chiny wprawdzie nadal realizują przyjętą politykę „dynamicznego zera zakażeń”, ale jednocześnie adaptują się do życia w warunkach obecności wirusa. Miasta wprowadzają wymóg przedstawienia negatywnego wyniku testu z ostatnich 72 godzin przed wejściem do obiektów publicznych, w tym do środków transportu, biur czy centrów handlowych. Wyzwaniem dla biznesu jest zachęcenie konsumentów do opuszczania mieszkań i odwiedzania sklepów, co może być dla niektórych uciążliwe, zważywszy na nowe obostrzenia. Takie warunki mogą sprzyjać spółkom o modelach biznesowych opartych na platformach elektronicznych, ponieważ konsumenci kupują jeszcze większe ilości towarów i usług w sieci.

 

  1. Podwyższone ceny surowców są korzystne dla rynków wschodzących, takich jak Brazylia, która jest eksporterem surowców netto. Widoczna zaczyna być jednak ciemna strona surowcowego nacjonalizmu, a takie rynki, jak Indie, Malezja czy Indonezja wprowadzają zakazy eksportu zbóż i innych produktów rolnych. Te środki, które w założeniu mają utrzymać krajową inflację pod kontrolą poprzez zwiększenie podaży, mogą wywołać efekt odwrotny, gdy producenci zmniejszą produkcję pod wpływem kompresji marż w wyniku wzrostu kosztów wejściowych i spadku przychodów w warunkach podwyższonej podaży na rynku krajowym. W przyszłości inne rynki wschodzące będą szukały sposobów reagowania na globalne wzrosty cen żywności, wykorzystując szereg różnych środków mających zmniejszyć presję inflacyjną, takich jak uwolnienie nagromadzonych w magazynach ukraińskich zapasów zbóż czy obniżenie kosztów nawozów.

Coraz lepsze perspektywy rysujące się przed rynkami wschodzącymi - 1Coraz lepsze perspektywy rysujące się przed rynkami wschodzącymi - 1

Czytaj więcej