Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Goldman sachs wskaźniki

Wycena Goldman Sachs spadła na wczorajszej sesji za oceanem o blisko -7%, w reakcji na najsłabsze wyniki finansowe w ostatniej dekadzie.

W IV kwartale 2022 zysk Goldman Sachs spadł o -69% do 1,19 mld USD, inaczej do 3,32 USD za akcję, z 3,81 mld USD (10,81 USD na akcję) w analogicznym kwartale 2021 roku. Prognoza analityków z Wall Street zakładała 5,56 USD zysku na akcję, wedle ankiety FactSet, co pokazuje jak bardzo bank rozczarował. To jest największe rozczarowanie wynikowe w przypadku tego banku od III kwartału 2011 roku.

Zysk za cały 2022 rok wyniósł 11,26 mld USD (30 USD na akcję) przy 47,4 mld USD przychodów. To oznacza spadek zysku o -49% w porównaniu do 2021 roku. Przychody z bankowości inwestycyjnej spadły aż o -48% r/r.

Zapewne wielu inwestorów cieszy się ze słabych wyników Goldman Sachs. Bank nie ma bowiem wśród nich dobrej opinii. Wielokrotnie był karany za manipulacje na giełdzie i rynku surowców, płacąc wielosetmilionowe kary. Pamiętajmy, że mowa tylko o manipulacjach wykrytych i ujawnionych. Bank ma powszechną opinię manipulanta, którego analitycy potrafią „naganiać” na konkretny papier czy aktywo, po to by wyjść z pozycji z zyskiem.

Zobacz również: Słynny bank inwestycyjny ostrzega przed wzrostem inflacji w Polsce

 

Czemu bank wpadł w błoto

Reklama

Podczas rozmowy z analitykami, prezes Goldman Sachs David Solomon przyznał, że wyniki za IV kwartał są rozczarowaniem, ale dodał, iż trwająca restrukturyzacja pozwoli na wzmocnienie pozycji banku w przyszłości. W ciągu ostatnich 30 dni bank zwolnił około 3 200 osób, a aż 19 analityków obniżyło prognozę zysków za 2022 rok. Przychody z opłat i prowizji Goldman Sachs w IV kwartale 2022 spadły aż o -48% r/r, z uwagi na to, iż zamarł praktycznie rynek IPO, emisji długu oraz fuzji i przejęć.

Prezes Solomon podkreślił, że bank będzie starał się poprawić wyniki przede wszystkim w zakresie bankowości detalicznej. W tym celu zaprzestaje udzielania pożyczek poprzez platformę online Marcus. Przyznał jednak, że osiągnięcie 13% ROE w 2023 roku będzie trudne, w 2022 roku bank pokazał 10,2% ROE (w 2021 roku ten wskaźnik wyniósł 23%).

“Wszyscy spodziewali się, że wyniki finansowe Goldman Sachs za IV kwartał będą kiepskie, ale one były bardziej mizerne, niż można się było spodziewać” – powiedział Octavio Marenzi, prezes Opimas. Z kolei analityk firmy Oppenheimer Chris Kotowski określił sytuację dość plastycznie: bank ugrzązł w błocie i teraz musi podjąć trud, by się z niego wydostać.

Przychody Goldman Sachs w IV kwartale 2022 sięgnęły 10,59 mld USD, spadając z poziomu 12,64 mld USD, przy prognozie 10,75 mld USD. Przychody z segmentu zarządzania aktywami zanurkowały aż o -27%, do 3,56 mld USD, podczas gdy przychody z działalności bankowej spadły o -14%, do 6,52 mld USD. Jednocześnie, bank zwiększył rezerwę na odpisy kredytowe o 183% (do blisko 1 mld USD) a jego koszty operacyjne poszły w górę aż o 11% r/r, do 8 mld USD.

Zobacz również: Kolejna spółka gamingowa zadebiutowała na głównym rynku GPW

 

Podsumowanie wyników Goldman Sachs – 2022

  grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: bank

 

Wskaźnikowo Goldman Sachs jest tani

Warto jednak zauważyć, że na kursie Goldman Sachs tragedii nie ma, a spółka stała się tania. W 12 miesięcy notowania banku poszły w górę o 1,3%. Wartość księgowa banku urosła o 6,7% w 2022 roku, do 303,55 USD za akcję, kapitalizacja wynosi 120 mld USD. Bank ma rekordowo dużo aktywów w zarządzaniu (2,55 bln USD), co pokazuje, że wciąż cieszy się zaufaniem klientów.

Co to oznacza dla wyceny wskaźnikowej?

Otóż walor jest handlowany na poziomie C/WK = 1,1. A wskaźnik C/Z wynosi 9. Wskaźnikowo wycena jest więc nieco obniżona w stosunku do innych dużych amerykańskich banków, które przeważnie mają wskaźnik C/Z w okolicach 12 i C/WK w okolicach 1,2.

Warto podkreślić, że Goldman Sachs przeprowadził w ub.r. skup akcji własnych za 3,5 mld USD, z czego 1,5 mld USD wydał w samym IV kwartale. Wypłacił 3,2 mld USD dywidend, po tym jak podniósł w ostatnich latach znacznie poziom stopy dywidendy (obecnie wypłaca około 10 USD na papier, co daje stopę na poziomie 2,8%).

Goldman Sachs wciąż jest postrzegany dobrze przez analityków. Średnia rekomendacja z 26 ratingów mówi „przeważaj” walor w portfelu. Średnia cena docelowa wynosi 398,80 USD, przy obecnej cenie 351,24 USD, co daje 13% potencjalnego wzrostu.

Zobacz również: Rynek zaskoczony brakiem podwyżek stóp w Japonii

Czytaj więcej