Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

giełda rosyjska wykres

ŚWIAT:

Wczoraj wieczorem prezydent W.Putin po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa wydał dekret o uznaniu niepodległości separatystycznych (w większości kontrolowanych de facto przez Rosję) terytoriów Ukrainy – Donieckiej i Ługańskiej „Republik Ludowych” oraz zdecydował o oficjalnym wysłaniu rosyjskich wojsk do obu regionów „w celu zapewnienia pokoju” (nieoficjalnie znajdowały się tam już wcześniej). W trakcie orędzia W.Putin stwierdził, że Ukraina jest nieodłączną częścią Rosji i została „sztucznie stworzona przez Rosjan, a przyznanie praw republikom związkowym po upadku ZSRR było szaleństwem”. Oskarżał też Ukrainę o kradzież gazu, dążenia do zdobycia broni jądrowej oraz o bycie „kolonią Zachodu z marionetkowym reżimem”. Decyzja o uznaniu niepodległości republik stoi w sprzeczności z porozumieniami mińskimi, które skutkowały zawieszeniem broni po wojnie z 2014. Wczoraj wieczorem wielu przywódców państw NATO potępiło decyzję Rosji i zapowiedziało natychmiastowe wdrożenie sankcji, które powinny zostać ogłoszone jeszcze dzisiaj. Do nałożenia „twardych sankcji” nawoływali m.in. prezydent A.Duda oraz premier M.Morawiecki. Już w nocy pierwsze sankcje zabraniające inwestycji i handlu z oboma separatystycznymi terytoriami nałożyły Stany Zjednoczone. Na dziś zapowiedziano ogłoszenie przez USA uzgodnionych z sojusznikami sankcji na Rosję. Ze względu na rosnące ryzyko wojny część państw (np. USA, Australia) wycofuje personel dyplomatyczny z Ukrainy, m.in. do Polski. Sytuacja polityczna pozostaje niepewna i niewykluczona jest dalsza eskalacja konfliktu.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Mocna gospodarka na tle geopolityki. Cena ropy vs rosyjska giełda, miesięczne wskaźniki aktywności gospodarczej w Polsce - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Mocna gospodarka na tle geopolityki. Cena ropy vs rosyjska giełda, miesięczne wskaźniki aktywności gospodarczej w Polsce - 1

POL:

Produkcja budowlano-montażowa w styczniu wzrosła aż o 20,8% r/r (kons.: 4,6% r/r, PKO: 4,0% r/r) znacząco przebijając oczekiwania rynkowe i mocno odchylając się w górę od trendu. Przyczynił się do tego głównie silny wzrost (39,0% r/r) wartości robót we wznoszeniu budynków (częściowo wpływ ciepłego, bezśnieżnego stycznia). Jednocześnie perspektywy dla tego segmentu pogarszają się. W styczniu znacząco spadła liczba rozpoczynanych budów, a w mniejszym stopniu pozwoleń na budowę (pierwszy skutek podwyżek stóp). Z kolei w segmencie infrastrukturalnym nadal nie widać przełomu – na istotne odbicie trzeba będzie poczekać do rozpoczęcia inwestycji w ramach KPO.

POL:

Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła w ujęciu realnym o 10,6% r/r (PKO: 10,5%; kons.: 9,9% r/r) po wzroście o 8,0% r/r w grudniu. Wzrost nominalny wyniósł aż 20% r/r, a szacowany przez nas „deflator” sprzedaży wzrósł do rekordowego poziomu 8,5% r/r. Znakomite dane z gospodarki realnej za styczeń pokazują, że rozpoczęła ona nowy rok na bardzo wysokim poziomie aktywności. Utrzymanie trendów gospodarczych ze stycznia implikowałoby w całym 1q22 wzrost PKB w okolicy 10% r/r. Nasza całoroczna prognoza wzrostu PKB na poziomie 4,1% r/r staje się zdecydowanie zbyt konserwatywna, a bardziej prawdopodobny jest wynik zbliżony do 5% (przy utrzymującej się bardzo dużej niepewności). Więcej w Makro Flashu: Kolejne świetne dane za styczeń.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Mocna gospodarka na tle geopolityki. Cena ropy vs rosyjska giełda, miesięczne wskaźniki aktywności gospodarczej w Polsce - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Mocna gospodarka na tle geopolityki. Cena ropy vs rosyjska giełda, miesięczne wskaźniki aktywności gospodarczej w Polsce - 2

GER:

Inflacja PPI w styczniu wyniosła 25,0% r/r wobec 24,2% r/r w grudniu. To najwyższy wynik przynajmniej od 1949, odkąd dostępne są porównywalne dane. Do tak wysokiego odczytu przyczyniły się przede wszystkim wysokie wzrosty cen energii 66,7% r/r, w tym gazu (wraz z dystrybucją) o 119,0% r/r i elektryczności o 66,7% r/r. Bazowa inflacja PPI (pomijająca ceny energii) wyniosła 12,0% r/r i jest napędzana głównie przez podwyżki cen dóbr pośrednich (przede wszystkim wyrobów metalowych, papieru, nawozów i drewna). Niemiecki urząd statystyczny zwraca też uwagę na wzrost o ponad 40% r/r cen papieru falistego i tektury – produktów niezbędnych przy pakowaniu większości innych towarów. O 5,3% r/r wzrosły ceny dóbr kapitałowych. Pomimo relatywnie niskiej dynamiki, to najwyższa wartość od 1982. W ramach tej kategorii największy wpływ na wzrosty mają maszyny (6,0% r/r) oraz pojazdy (3,8% r/r).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Mocna gospodarka na tle geopolityki. Cena ropy vs rosyjska giełda, miesięczne wskaźniki aktywności gospodarczej w Polsce - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Mocna gospodarka na tle geopolityki. Cena ropy vs rosyjska giełda, miesięczne wskaźniki aktywności gospodarczej w Polsce - 3

EUR:

Indeks PMI w sektorze przemysłowym strefy euro spadł w lutym do 58,4 pkt. z 58,7 pkt. w styczniu. Niewielkie pogorszenie ocen koniunktury w przetwórstwie było zapewne związane ze skróceniem czasu dostaw w związku ze złagodzeniem ograniczeń podażowych (najmniej opóźnień od ponad roku). Kluczowe z punktu widzenia prognoz dla sektora miary produkcji i nowych zamówień pokazały przyspieszenie wzrostu. Produkcja nie nadąża za zamówieniami, w rezultacie zaobserwowano spiętrzenie zaległości produkcyjnych. PMI, określający aktywność w sektorze usług gwałtownie wzrósł w lutym do 55,8 pkt. z 51,1 pkt. w styczniu, odzwierciedlając silny wzrost popytu w gospodarce po zniesieniu ograniczeń pandemicznych. Wskaźnik PMI composite wzrósł do 55,8 pkt. z 52,3 pkt. w styczniu i był najwyższy od 5 miesięcy. Złagodzenie ograniczeń podażowych stłumiło inflację kosztową w przetwórstwie - ceny materiałów rosły w najwolniejszym tempie od marca 2021 (chociaż było to nadal tempo solidne). W sektorze usługowym inflacja kosztowa osiągnęła jednak rekordowy poziom, ze względu na rosnące ceny gazu oraz koszty pracy. Ogólna presja kosztowa w gospodarce pozostawała więc bardzo wysoka (drugi najwyższy odczyt w historii badania), a ceny uzyskiwane przez firmy rosły w najszybszym tempie w 24-letniej historii badania - niezwykle silny popyt ułatwiał przerzucanie kosztów na odbiorów (przy rekordowym odczycie w usługach i niemal rekordowym w przetwórstwie). W ujęciu geograficznym najbardziej solidne ożywienie widoczne było we Francji i Niemczech.

GER:

PMI dla przetwórstwa spadł w lutym do 58,5 pkt. z 59,8 pkt. w styczniu. PMI usługowy wzrósł natomiast do 56,6 pkt. z 52,2 pkt., a PMI composite zwiększył się do 56,2 pkt., wobec 53,8 pkt. miesiąc wcześniej i był najwyższy od 6 miesięcy. W odróżnieniu od wskaźnika dla całej strefy euro, w niemieckim sektorze przemysłowym odnotowano spadek subindeksu opisującego produkcję, która była ograniczana przez nieobecności pracowników powiązane z COVID-19. W lutym wyraźnie rosły nowe zamówienia, zarówno w sektorze przemysłowym, jak i usługach.

GER:

Reklama

Bundesbank ocenia, że niemiecka gospodarka prawdopodobnie znalazła się w drugiej recesji od początku trwania pandemii. Po tym, jak PKB w 4q21 obniżył się o 0,7% q/q, w 1q22 prawdopodobnie odnotowano kolejny kwartalny spadek. W odróżnieniu od poprzednich fal pandemii na początku 2022 rozprzestrzenianie się wariantu Omikron spowodowało nie tylko zaburzenia w funkcjonowaniu sektora usługowego, lecz również wywołane przez absencje pracowników problemy w innych obszarach gospodarki. Zdaniem Bundesbanku, wiosną, dzięki silnemu popytowi, największa europejska gospodarka powinna szybko odbudować straty, czemu będzie sprzyjać dalsze łagodzenie ograniczeń podażowych i normalizacja sytuacji pandemicznej.

POL:

Agencja Moody’s oceniła, że wyrok TSUE ws. mechanizmu praworządności, otwierający drogę do zawieszenia wypłaty funduszy z budżetu UE dla państw członkowskich w przypadku naruszeń praworządności, jest negatywny dla profilu kredytowego Polski i Węgier.

Czytaj więcej