Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

giełda cena węgla

Październik upłynął pod dyktando kontynuacji wzrostu cen surowców energetycznych, co sprzyjało dalszej debacie na temat potencjalnego widma stagflacji. Publikowane dane makro z kilku europejskich gospodarek mogą wskazywać na takie ryzyko. Miniony miesiąc przyniósł jednocześnie rozczarowujące dane z Chin, które to zdają się skupiać bardziej na zwiększeniu stabilności gospodarczej aniżeli na krótkoterminowym wspieraniu wzrostu. Wreszcie, coraz ciekawej zaczyna wyglądać regionalna scena polityczna, co może mieć również wpływ na krajową politykę.

Debata stagflacyjna w ostatnim czasie nabrała rumieńców. Pomimo cofnięcia cen gazu na przestrzeni minionego miesiąca, ceny ropy naftowej kontynuowały wzrosty. Jednocześnie wiele gospodarek wciąż boryka się z niedostatecznym poziomem zapasów gazu czy węgla.

W obliczu kryzysu energetycznego, ale również za sprawą solidnego popytu w wielu regionach,

kolejne miesiące przynoszą odczyty inflacji zdecydowanie powyżej oczekiwań rynku. Jednocześnie wstępne dane o dynamice PKB w trzecim kwartale rozczarowały w takich krajach jak Hiszpania czy Czechy. To sprawia, że uczestnicy rynku mogą stawać się sceptyczni, jeśli chodzi o słuszność agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej, które trwa aktualnie w Czechach i innych gospodarkach.

Podsumowanie makro - październik upłynął znakiem kontynuacji wzrostu cen surowców energetycznych - 1Podsumowanie makro - październik upłynął znakiem kontynuacji wzrostu cen surowców energetycznych - 1

Interesująco wyglądają również zmiany na regionalnej scenie politycznej

Reklama

W Rumunii w dalszym ciągu nie udało się skonstruować nowego rządu, po tym jak dotychczas rządząca koalicja rozpadła się w związku z oskarżeniami korupcyjnymi kierowanymi pod adresem premiera. W Czechach nastąpiło z kolei oddanie władzy przez premiera Babisa po przegranych wyborach, a nowa koalicja rządząca zapowiada konsolidację fiskalną oraz bardziej pojednawcze stanowisko wobec UE.

Z polskiego punktu widzenia wydaje się, że największy wpływ może nadejść ze strony Węgier, gdzie w pierwszej połowie 2022 r. odbędą się wybory parlamentarne. Sondaże wskazują na wyrównane szanse obecnie rządzącego ugrupowania Fidesz oraz Zjednoczonej Opozycji. Brak pewności zwycięstwa skutkowało ogłoszeniem przez premiera Orbana kolejnej stymulacji fiskalnej, która oddziałuje w kierunku dalszego pogorszenia sytuacji budżetowej.

Ewentualna porażka Fidesz mogłaby osłabić siłę przetargową całej Grupy Wyszehradzkiej w negocjacjach z Brukselą, a być może i prowadzić do spadku poparcia dla PiS. Taki przebieg zdarzeń mógłby implikować szybsze tempo konsolidacji fiskalnej, a przez to mniejszy impuls dla wysokiej w regionie inflacji. Jednocześnie mogłoby to także oznaczać mniej tarć na linii Warszawa Bruksela, co sugerowałoby mniejsze ryzyka dla transferu funduszy unijnych w przyszłości.

Polska PMI 53,8 (+0,4pp) | Polska CPI 6,8% r/r (+0,9pp) | USA CPI 5,4% r/r (+0,1pp) | USA PMI 57,3 (+2,3pp) | Strefa euro PMI 54,3 (-1,9pp)

Czytaj więcej

Artykuły związane z giełda cena węgla