Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gdzie warto założyć lokate

Banki zaczynają się przygotowywać do obniżki stóp procentowych przez RPP. Jednakże samo oprocentowanie pogarsza się od końca 2022 r. 

 

  • Z danych HREIT wynika, że średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych w sierpniu 2023 r. wyniosło 6,73%. 
  • Gdy RPP zacznie obniżać stopy, najprawdopodobniej spadnie również oprocentowanie lokat.
  • Banki przedstawiają atrakcyjniejsze oferty, gdy chcą sprzedać dodatkowe produkty oraz wymusić podpisanie zgód marketingowych. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Lokaty w polskich bankach - spadek od 2022 r. 

Jeszcze w grudniu 2022 r. średnie oprocentowanie wynosiło 7,5%. Wobec tego w analizowanym okresie spadło o 0,8 pkt. proc. Na oprocentowanie wpływ miały zapowiedzi końca podwyżek, a obecnie - zapowiedzi obniżek. Wobec tego banki dostosowują swoją ofertę, która z perspektywy konsumenta staje się coraz mniej opłacalna. 

"Obniżka stóp procentowych na jesieni byłaby błędem, a właściwa dla RPP jest postawa wait&see. Coraz niższa różnica między stopami procentowymi w Polsce i na rynkach bazowych niesie ryzyko osłabienia złotego" - skomentował doniesienia o pierwszych obniżkach członek RPP Przemysław Litwiniuk w wypowiedzi dla portalu wp.pl. 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: HREIT

Reklama

 

"Takie są namacalne efekty najpierw kresu podwyżek stóp procentowych, a teraz spodziewanych rychłych cięć kosztu pieniądza w Polsce" - komentuje Bartosz Turek, analityk HREIT. 

Promocyjne depozyty pozwalają obecnie oczekiwać odsetek do 7,5-8% w skali roku. W tym przypadku pojawiają się jednak istotne ogrniczenia, a więc kwoty maksymalne, jakie możemy wpłacić na konto. 

Zobacz również: Cena złota - szokująca prognoza! Kraje BRICS złamią dolara, jesteśmy blisko powrotu do standardu złota

 

Ranking lokat HREIT - sierpień 2023 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: HREIT 

Reklama

 

Lokaty to sposób banków na sprzedawanie dodatkowych produktów? 

Bartosz Turek zwraca uwagę, że banki coraz częściej starają się sprzedawać dodatkowe produkty w zamian za wyższe oprocentowanie. Jeśli chcemy liczyć na 8%, musimy zgodzić się m.in. na zakup karty.  

"Założenie depozytu z oprocentowaniem na poziomie 8,25% jest możliwe przy jednoczesnym zakupie jednostek funduszy inwestycyjnych albo dostaniemy nawet 9,5%, ale jeśli założymy konto i kartę kredytową i aktywnie z niej będziemy korzystali" - komentuje ekspert.  

Problemem stają się również uciążliwe próby kontaktu. W większości przypadków, aby skorzystać z promocyjnej lokaty, wymagane będzie podpisanie zgód marketingowych. Te wiążą się z telefonami sprzedażowymi od konsultantów. 

Zobacz również: Kurs dolara kontynuuje spadki - PKB USA nie daje szans na dalsze podwyżki stóp

 

W co inwestują Polacy? Lokaty i nieruchomości 

Co do zasady, Polacy chętnie wybierają lokaty bankowe. Większe nadwyżki finansowe i oszczędności przeznaczane są natomiast na zakup mieszkania. Na podstawie raportu Metrohouse, Credipass i portalu RynekPierwotny.pl w I kwartale br. 44% zakupów mieszkaniowych na rynku wtórnym było inwestycjami. 

Reklama

Badanie "Finansowy Klimat Polski" wykonane przez Tavex pokazuje, że Polacy uważają nieruchomości za atrakcyjny sposób lokowania oszczędności. W IV kwartale 2021 r. zadano pytanie dotyczące najlepszych sposobów na lokowanie pieniędzy. Aż 53,2% ankietowanych wybrało mieszkania lub domy. W przypadku pytania "W co najczęściej inwestujesz zaoszczędzone pieniądze?" na lokaty bankowe wskazało 37,8% rodaków. 

Zobacz również: Ceny mieszkań w Polsce - gdzie najłatwiej kupić mieszkanie w 2023 roku? 

Czytaj więcej

Artykuły związane z gdzie warto założyć lokate