Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gdzie najnizsza inflacja w Europie?

Opublikowano dane dotyczące inflacji w krajach Europy. Największym zaskoczeniem okazał się odczyt szwedzki, co ponownie pobudziło oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych.

 

  • Szwedzki Riksbank może dążyć do kolejnej podwyżki stóp procentowych. 
  • We Francji i Hiszpania odczyty finalne nie były zaskoczeniem.
  • Para EUR/USD w umiarkowany sposób zareagowała na dane z Europy. Ważne mogą być kolejne piątkowe wydarzenia. 

 

Inflacja w Europie - te kraje zaskoczyły 

Inflacja w Szwecji wyniosła 6,5% r/r, nieco powyżej prognozy na poziomie 6,3%. Poprzedni odczyt to 7,5%. Mniejszy spadek ponownie podsyca oczekiwania na kolejną podwyżkę ze strony Riksbanku. 

Reklama

 

 

Podwyżka może wzmocnić walutę. Korona szwedzka nie ma za sobą dobrej passy. Decydenci wielokrotnie powtarzali, że dołożą wszelkich starań, aby umocnić SEK. 

Reklama

"Dynamicznie postępująca deprecjacja korony szwedzkiej, doprowadzająca kurs EUR/SEK do najwyższego w historii poziomu, została w ostatnich tygodniach ukrócona przez Riksbank, który zdecydował się na wyczekiwaną agresywną interwencję na rynku walutowym (...) Trzeci kwartał był dla SEK najlepszym od blisko trzech lat, wiceprezes Riksbanku, Martin Floden, zapowiedział jednak, że waluta „wciąż pozostaje widocznie niedowartościowana" - skomentował dla FXMAG Michał Jóźwiak, analityk Ebury Polska. 

 

Zobacz również: Korona szwedzka – prognozy. Czy waluta zaliczy w końcu odbicie? Czy praca w Szwecji wciąż jest opłacalna?

 

We Francji i Hiszpanii odczyty zgodne z szacunkami 

Pojawił się również finalny odczyt z Francji. Tam inflacja CPI wyniosła 4,9% w ujęciu rocznym, zgodnie z prognozami. Co istotne, inflacja bazowa w zeszłym miesiącu utrzymała się na poziomie 4,6%, a więc można oczekiwać powrotu do celu na poziomie 2%. 

Brakiem zaskoczenia był również finalny odczyt inflacji w Hiszpanii. Wskaźnik CPI wyniósł 3,5% wobec wcześniejszych 2,6%.  

Inflacja na Słowacji wyniosła natomiast 8,2% r/r, wobec 8,9% r/r poprzednio. Prognoza zakładała 8,1%. Kraj na kilka miesięcy wprowadził kontrowersyjną politykę zamrażania cen w sklepach. Programem tym objęto podstawowe artykuły spożywcze, choć wielokrotnie wskazywano, że pomysł ten jest po prostu nieskuteczny. 

Reklama

 

Zobacz również: Inflacja w USA znów zrobiła niemiłą niespodziankę! Dolar dostaje wiatru w żagle

 

Para EUR/USD pozostawała pod presją wczorajszych danych o inflacji w USA. Odczyt był nieco powyżej oczekiwań, co umocniło dolara i zwiększyło oczekiwania rynku co do kolejnych podwyżek lub dłuższego podtrzymania stóp procentowych na wysokim poziomie. Po danych z europejskich gospodarek euro nieco zyskuje. Z perspektywy rynku ważna może być publikacja Raportu Michigan oraz wystąpienie publiczne prezeski ECB Christine Lagarde, które zapowiedziano w kolejnych godzinach. 

 

Zobacz również: To już oficjalne! Spółka składa wniosek do KNF i wycofuje się z giełdy

 

Notowania EUR/USD - YTD

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Gdzie najnizsza inflacja w Europie?