Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

gdzie do bułgarii

8 czerwca utworzony w grudniu ubiegłego roku gabinet Kiriła Petkowa stracił większość parlamentarną. Koalicję rządową – złożoną z jego partii (Kontynuujemy Zmiany), Bułgarskiej Partii Socjalistycznej i liberalnej Demokratycznej Bułgarii – opuściło ugrupowanie Jest Taki Naród (ITN), posiadające 25 posłów w 240-osobowym Zgromadzeniu Narodowym. Lider ITN, piosenkarz Sławi Trifonow, zapowiedział wycofanie z rządu ministrów nominowanych przez jego partię: wicepremiera i ministra rozwoju regionalnego i robót publicznych Grozdana Karadżowa oraz szefów resortów – spraw zagranicznych Teodory Genczowskiej, energetyki Aleksandra Nikołowa oraz młodzieży i sportu Radostina Wasilewa. Wszyscy złożyli już dymisje, ale będą pełnić swoje funkcje do czasu powołania następców.

 

Po kilku dniach Wasilew ogłosił jednak, że odchodzi z ITN i nadal będzie wspierać rząd. Dodał przy tym, że partię „opanowała mafia i ludzie zmierzający do zahamowania procesu reform rozpoczętych przez gabinet Petkowa”.

 

Lider ITN uzasadnił wyjście z koalicji „zdradziecką polityką” rządu – według niego premier miał obiecać UE szybkie zniesienie blokady negocjacji akcesyjnych Macedonii Płn., bez spełnienia bułgarskich postulatów (tj. wpisania do macedońskiej konstytucji Bułgarów jako jednego z narodów konstytutywnych oraz wypełnienia postanowień traktatu o przyjaźni, dobrym sąsiedztwie i współpracy z 2017 r.). Trifonow skrytykował też wypłacanie rekompensat za wzrost cen energii, które uznał za przejaw braku dyscypliny budżetowej. Premier Petkow odrzucił te sugestie jako populistyczne i stwierdził, że nie realizuje zakulisowej strategii w kwestii macedońskiej.

Reklama

 

Podkreślił, że rząd nie podnosi znacząco wydatków i że to kontrolowany przez ITN resort rozwoju regionalnego sam naciskał na zwiększenie budżetu na inwestycje drogowe o ponad 3,5 mld lewów (ok. 1,7 mld euro). Pozostałe partie koalicji (Kontynuujemy Zmiany, Bułgarska Partia Socjalistyczna i Demokratyczna Bułgaria) sprzeciwiają się wcześniejszym wyborom. Podobnego zdania jest prezydent Rumen Radew, który twierdzi, że w obecnej sytuacji międzynarodowej przyspieszone wybory wywołałyby w kraju chaos.

 

Największy klub opozycyjny – GERB–SDS – 14 czerwca złożył wniosek o wotum nieufności wobec rządu. Uzasadniał go tym, że Petkow „prowadzi niekompetentną i błędną politykę gospodarczą i finansową” (parlament ma głosować w tej sprawie 21 czerwca). Tego samego dnia minister spraw zagranicznych ujawniła w parlamencie – jako potwierdzenie zarzutów kierowanych pod adresem premiera o „uległość” i „zdradę narodową” – fragmenty tajnych depesz z kontaktów między Sofią a Skopje.

 

Przewodniczący parlamentu Nikoła Minczew (z koalicyjnej partii Kontynuujemy Zmiany) odrzucił wniosek opozycji o utajnienie dalszych obrad. W reakcji na to 16 czerwca kluby opozycyjne GERB–SDS, Ruch Praw i Wolności (DPS) oraz Odrodzenie, wsparte przez 20 posłów ITN, odwołały go ze stanowiska...czytaj więcej

Reklama

 

Czytaj więcej

 

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z gdzie do bułgarii