Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

fundusze obligacji prognozy

Przez wiele lat porównywanie stóp zwrotu funduszy inwestycyjnych akcyjnych i obligacji skarbowych działających na rynku polskim rodziło niemałą konfuzję. Z wyjątkiem krótkotrwałych epizodów, w różnego rodzaju porównaniach wyników historycznych zwykle to fundusze obligacji okazywały się znacznie bardziej atrakcyjne – zwłaszcza jeśli uwzględniliśmy relację średniorocznego zysku do ryzyka.

 

Jeden z najdłużej działających fundusz obligacji na naszym rynku miał na przestrzeni ponad dwóch dekad średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 6,61% przy średniorocznej zmienności 3,29%. W tym samym okresie indeks WIG (czyli uwzględniający również dochody z dywidend) oferował średnioroczny zysk 5,83% ale przy zmienności 21,62%! Ta relacja sprawiała, że wyjątkowo trudno było mówić o długoterminowych korzyściach płynących z premii za ryzyko przy inwestowaniu w akcje, jeśli stopy zwrotu z nich osiągane były niemal identyczne jak funduszy obligacji.

 

Reklama

Jak pisałem wcześniej – od czasu do czasu, gdzieś na szczytach hossy na rynku akcji te statystyki ulegały poprawie, choć nie jakoś specjalnie radykalnej. Pod koniec 2017 relacja średniorocznego zysku funduszu obligacji i WIGu to było 7%/7,47% zaś ryzyka 3,36%/21,5% W najlepszym możliwym okresie, pod koniec 2007 było to 8,90%/15,28% (średnioroczny zysk) przy ryzyku 3,19%/23,24%. Wszystkie wyniki są od 1999 roku, czyli w ostatnim momencie, gdy wysokie stopy procentowe w Polsce determinowały wysokie (dwucyfrowe) stopy zwrotu z funduszy obligacji. Przez wiele lat właśnie te wyniki (w 2000-2002 roku) determinowały wszystkie statystyki.

 

Nagle jednak w ostatnich kilkunastu miesiącach fundusze obligacji zaczęły łapać zadyszkę. Wyniki za ostatnie dwanaście miesięcy również są dwucyfrowe, tylko z przeciwnym znakiem. Kilkunastoprocentowe straty z funduszy dłużnych inwestujących w papiery skarbowe sugerują jakbyśmy mieli do czynienia z funduszami obligacji korporacyjnych. Ta niespodzianka jest wynikiem wzrostu rentowności długoterminowych papierów, które dominują w portfelach funduszy, wynikającej z ogólnej koniunktury rynkowej. Jeśli w posiadanych portfelach uwzględnilibyśmy jeszcze utratę wartości aktywów w wyniku dziesięcioprocentowej inflacji, to stopy zwrotu z pozornie „bezpiecznych” inwestycji okażą się na miarę niezłych obsunięć w najgorszych okresach na rynku akcji. Średnioroczna stopa zwrotu z ostatnich dwunastu miesięcy w tej kategorii funduszy wynosi -16,5%! Rozpiętość wyników dwudziestu sześciu funduszy to -9,8% a -25,99%!

 

Dla posiadaczy jednostek obligacji może to być szok. Chyba, że jeszcze nie zaglądali do swoich portfeli przyzwyczajeni, że w „”długim terminie, blebleble…”. Tym razem jednak jest nieco inaczej. Kolejne stratne miesiące. Kolejne miesiące, w których strata przekracza zwyczajowe maksymalnie i wyjątkowo 2 procent, sięgając nawet 5-6 procent. Taki układ wyników to prawdopodobnie również spore wyzwanie sprzedażowe. Trzeba będzie mocno podsycać narrację „to naprawdę okazja, bo tyle spadło” i zmierzyć się ze zwykłym lękiem potencjalnych inwestorów, którzy raczej lubią kupować podczas długotrwałych wzrostów, niż podczas przedłużających się spadków. Comiesięczne umorzenia w segmencie funduszy dłużnych pokazują, że inwestorzy próbują chronić swoje aktywa przed utratą wartości. Ciekawe co się stanie z tymi aktywami. Przy tak wysokiej inflacji (i wciąż niskich stopach) raczej nie wrócą na lokaty czy do funduszy pieniężnych. Czy znajdą ujście na rynku akcji? Do tego potrzebna byłaby wyraźna i stabilna hossa. Tymczasem spadki na rynku akcji rozpoczęte w październiku ubiegłego roku na razie nie zachęcają do wejścia, do tego dochodzi ogólna niepewność geopolityczna. Zapowiada się wyjątkowo ciekawy czas.

Reklama

 

 

Oryginalny artykuł znajdziesz pod tym linkiem. Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj blogi bossa


Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Czytaj więcej