Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

fundusze dłużne opierają się głównie na

Fundusze dłużne:

Rynki dłużne kontynuowały w kwietniu obrany wcześniej kierunek. Wyprzedaż była szczególnie dotkliwa w przypadku polskich obligacji skarbowych, które zachowywały się gorzej niż papiery innych państw. Propozycje dalszego luzowania fiskalnego przedstawione przez rząd doprowadziły do wzrostu oczekiwań co do docelowej wysokości stopy referencyjnej w Polsce do poziomu 7,5%. W związku z tym szczególnie obciążony zostały wynik Noble Fund Obligacji. Mniejszą stratę zanotował Noble Fund Konserwatywny, ale również on posiadał pewną ekspozycję na polskie obligacje stałokuponowe. Dodatkowo, po pewnym odreagowaniu w drugiej połowie marca, ponownie zaczęły rozszerzać się spready kredytowe. W takim otoczeniu również fundusz Noble Fund Strategii Dłużnych zaliczył straty.

Fundusze akcyjne:

Po marcowym oddechu, kwiecień przyniósł kontynuację obaw o koniunkturę gospodarczą, inflację oraz podwyżki stóp procentowych, w związku z czym rynki akcji zachowywały się słabo. Nasze fundusze zachowywały się lepiej bądź podobnie do benchmarków, natomiast nie uchroniły się przed nominalnymi stratami. Noble Fund Akcji Polskich stracił 7,2% na tle 11,5% straty indeksu benchmarkowego oraz 11,0% straty WIG, głównie dzięki przeważeniu takich sektorów jak surowce, energetyka oraz rafinerie. Niedoważone przez nas spółki finansowe oraz konsumenckie, po istotnym odbiciu, powróciły do relatywnej słabości. Noble Fund Małych i Średnich Spółek stracił 7,0%, co jednak okazało się wynikiem nieznacznie lepszym niż uzyskany przez benchmark. Najsłabiej zachowywały się amerykańskie „misie” – indeks Russell 2000 stracił niemal 10%. Relatywnie dobrze zachowywały się nasze spółki z sektora energetycznego, a słabiej tez z sektora finansowego. Performance spółek przemysłowych był mieszany. Noble Fund Akcji Europejskich oraz Noble Fund Akcji Amerykańskich osiągnęły odpowiednio -0,86% oraz - 8,8% - wyniki zbliżone od indeksów benchmarkowych. W przypadku USA negatywnie kontrybuowało niedoważenie sektora użyteczności publicznej, co zostało skompensowane przez niedoważenie sektora surowcowego oraz nieruchomości, natomiast w Europie nie odnotowaliśmy większych odchyleń wyników na poziomie sektorów.

Fundusze mieszane:

Noble Fund Strategii Mieszanych, Noble Fund Emerytalny i Noble Fund Stabilny straciły w kwietniu odpowiednio 7,4%, 8,3% i 9,0%. Zarówno część akcyjna jak i obligacyjna kontrybuowały istotnie negatywnie. Co przed nami? Rynki weszły w kolejny miesiąc w pesymistycznym nastroju. Sam ten fakt może być przyczynkiem do kolejnej korekty w górę, podobnie jak to miało miejsce w marcu. Niemniej jednak nadal uważamy, że koniunktura gospodarcza może wkrótce zacząć mocniej rozczarowywać, dlatego utrzymujemy bardzo selektywne podejście do aktywnego ryzyka (vs. benchmarki).

Wyniki funduszy dłużnych, funduszy akcyjnych oraz funduszy mieszanych. Które segmenty rynku poradziły sobie najlepiej? - 1Wyniki funduszy dłużnych, funduszy akcyjnych oraz funduszy mieszanych. Które segmenty rynku poradziły sobie najlepiej? - 1

Reklama

Pobierz raport

Czytaj więcej

Artykuły związane z fundusze dłużne opierają się głównie na