Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

finlandia szwecja nato

Na początku bieżącego tygodnia na rynkach panują mieszane nastroje. Poznaliśmy już słabe odczyty z chińskiej gospodarki – sprzedaż detaliczna spadła o 11,1% r/r, wobec szacowanego przez analityków spadku o około 6,6%, produkcja przemysłowa spadła o 2,9% r/r, podczas gdy konsensus spodziewał się wzrostu o 0,5%.

Pomimo słabszych danych i stosowania obciążającej gospodarkę polityki „zero-covid” bank centralny Chin nie zdecydował się na obniżkę stóp procentowych, choć cześć analityków tego oczekiwała. W Europie na tapecie jest temat dołączenia Finlandii i Szwecji do NATO, co z pewnością nie jest mile widziane w Rosji, która w wyniku podjętej agresji na Ukrainę może osiągnąć skutek odwrotny do planowanego – sojusz NATO się wzmocnił i może się rozszerzyć. Dziś odbędzie się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli – rozmowy będą dotyczyć przede wszystkim embarga na ropę z Rosji i eksportu zboża z Ukrainy.

W kalendarium makro:

dziś o godz. 14:00 poznamy krajową inflację bez cen żywności i energii, o godz. 14:30 zostanie opublikowany wskaźnik koniunktury NY Empire State. We wtorek poznamy krajowy szacunkowy odczyt PKB za I kw. oraz PKB strefy euro, a w drugiej części dnia kluczowe dane z USA o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Tego dnia wystąpi również prezes Fed Jerome Powell i prezes EBC Christine Lagarde. W środę dane o produkcji przemysłowej i PKB opublikuje Japonia, z USA napłyną dane z sektora nieruchomości. W czwartek standardowo publikacja liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, a także publikacja indeksu Fed z Filadelfii. Również w czwartek EBC opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia. W piątek poznamy odczyt niemieckiej inflacji PPI, a także dane z krajowego rynku o produkcji przemysłowej, a także dane z rynku pracy o zatrudnieniu i wynagrodzeniach.

W tym tygodniu na krajowej giełdzie wyniki opublikują m.in.:

we wtorek Mercator, Astarta, Dębica, Develia, Forte, R22 i Wirtualna Polska, w środę Answear, Polenergia, Ryvu i VRG, w czwartek JSW, PGNiG, PKO BP, PZU, Krka, GTC, Atal, Ciech, Inter Cars, Neuca i Apator, w piątek Comarch, Newag i Torpol.

GPW tygodniowy: początek tygodnia w słabych nastrojach - 1GPW tygodniowy: początek tygodnia w słabych nastrojach - 1

Reklama

GPW tygodniowy: początek tygodnia w słabych nastrojach - 2GPW tygodniowy: początek tygodnia w słabych nastrojach - 2

GPW tygodniowy: początek tygodnia w słabych nastrojach - 3GPW tygodniowy: początek tygodnia w słabych nastrojach - 3

Czytaj więcej