Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ferma drobiu woźniak ceny zbóż

Według Eurostatu uboje kurcząt w Polsce w 2q21 zmalały o 8,3% r/r (vs -2,6% r/r w 1q21), co było efektem grypy ptaków oraz drożejących pasz, ograniczających opłacalność chowu. W lipcu spadek pogłębił się do -13,4% r/r. Wśród krajów UE na uwagę zasługują wyraźnie mniejsze uboje kurcząt w Holandii (-14,5% r/r w 2q21) oraz w Hiszpanii (-10,8% r/r), które istotnie wpłynęły na spadek produkcji drobiu w UE. Dane GUS o produkcji mięsa drobiowego w firmach o zatr. >49 os. (-6,9% r/r w lipcu i sierpniu) oraz zmniejszone wylęgi piskląt (-0,5% r/r) wskazują na utrzymanie tendencji spadkowej produkcji w 3q21.

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

EKSPORT DROBIU OGRANICZANY MALEJĄCĄ PRODUKCJĄ

Wolumen krajowego eksportu mięsa i podrobów drobiowych zmalał w 2q21 (-6,6% r/r) w mniejszym zakresie niż produkcja, wspierając wzrosty cen drobiu w kraju. Wysoki poziom cen sprawił, że wysyłki do niektórych krajów afrykańskich (Ghana, Sierra Leone) oraz na Ukrainę wyraźnie zmniejszyły się. Niemniej, wartość sprzedaży zagranicznej mięsa i podrobów z drobiu w 2q21 była wyższa o 18,8% r/r.

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Choć 2q21 przyniósł odbicie sprzedaży do Wlk. Brytanii (+3,9% r/r), to brexit wciąż ciążył na wynikach w handlu z tym krajem. W lipcu wysyłki do tego kraju zmalały o 9% r/r. W kolejnych miesiącach eksport polskiego drobiu będzie hamowany niską dynamiką produkcji, choć z uwagi na wzrost cen jego wartość wzrośnie. Mniejsze restrykcje w funkcjonowaniu gastronomii w połączeniu z mniejszą produkcją drobiu w Hiszpanii i Holandii mogą sprawić, że zapotrzebowanie na polski drób w UE ulegnie zwiększeniu. Eksportowi sprzyjać będzie uzyskanie przez Polskę statusu kraju wolnego od grypy ptaków, niemniej ryzykiem jest możliwość wystąpienia kolejnych ognisk w sezonie zimowym.

 

ROSNĄ CENY KURCZĄT, INDYKI WCIĄŻ RELATYWNIE TANIE

Ceny skupu kurcząt, według MRiRW, w sierpniu ukształtowały się na poziomie 4,00 zł/kg, co oznaczało wzrost o 23,9% r/r. Skala podwyżek była wynikiem nie tylko zmian produkcyjnych, ale też niskiej bazy cenowej sprzed roku. Ceny indorów średnio we wrześniu, były wyższe o 15% r/r, choć przeciętne ceny zmalały o 24,3% w por. do wysokich poziomów w czerwcu i kształtują się na poziomie niższym niż średnia wieloletnia.

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Utrzymanie wysokiego tempa wzrostów cen pasz dla drobiu może negatywnie oddziaływać na produkcję kurcząt i wspierać wzrosty cen w relacji rocznej. Dodatnia dynamika wylęgów piskląt indyczych nie daje podstaw do oczekiwań znaczących wzrostów cen indyków (w relacji rocznej) co najmniej do końca 2021. Niska opłacalność chowu może doprowadzić jednak do spadku wstawień w 4q21 i do redukcji ubojów indyków na przełomie 1q22 i 2q22. Wyższy niż przed rokiem, z uwagi na mniejsze restrykcje, będzie popyt w HoReCa, choć niepewnością są konsekwencje kolejnej fali zachorowań na COVID-19. Barierą dla cen indyków są niskie ceny wieprzowiny. Oczekujemy, że przeciętna cena skupu drobiu w Polsce w 1h22 będzie wyższa o 3-5% r/r wobec wzrostu o 23% r/r w 2h21.

Czytaj więcej