Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

eurplb

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Oczekujemy, że RPP nie zmieni stóp procentowych

i nie zmodyfikuje działania niestandardowych narzędzi w polityce pieniężnej (patrz poniżej). Jednocześnie poznamy wyniki najnowszej projekcji inflacji. Oczekujemy, że ścieżki inflacji i tempa wzrostu gospodarczego zostaną zrewidowane w górę względem scenariusza przedstawionego w marcowej projekcji. Uważamy, że posiedzenie RPP będzie lekko negatywne dla kursu złotego i rentowności obligacji. W środę opublikowane zostaną Minutes z ostatniego posiedzenia FOMC. W dokumencie powtórzona zostanie deklaracja, iż FED traktuje swój cel inflacyjny (2%) jako średni poziom inflacji w długim okresie.

Innymi słowy, po okresie inflacji kształtującej się poniżej celu inflacyjnego,

Rezerwa Federalna dopuszcza przejściowe odchylanie się inflacji powyżej poziomu 2%. Jednocześnie podkreślone zostanie, że łagodna polityka FED będzie kontynuowana jeszcze przez dłuższy czas. Ciekawym elementem Minutes będą informacje dotyczące oczekiwań poszczególnych członków FED dotyczących tempa zacieśniania polityki pieniężnej. W czerwcu, mediana dla oczekiwań członków FOMC dotyczących poziomu stóp procentowych na koniec 2023 r. zwiększyła się do 0,50%, podczas gdy w marcu wskazywała ona na stabilizację stóp procentowych na obecnym poziomie przynajmniej do końca 2023 r. (por. MAKROmapa z 21.06.2021).

W dokumencie mogą się również pojawić fragmenty dotyczące terminu rozpoczęcia wygaszania programu luzowania ilościowego (tzw. tapering)

Na konferencji po czerwcowym posiedzeniu prezes FED, J. Powell stwierdził, że było to posiedzenie, na którym zaczęła się „dyskusja nt. dyskusji o taperingu” wspomnianego programu. Uważamy, że publikacja Minutes nie spotka się z reakcją rynkową. We wtorek opublikowany zostanie indeks ZEW, obrazujący nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Zgodnie z konsensusem jego wartość zmniejszy się do 75,4 pkt. w lipcu wobec 79,8 pkt. w czerwcu. Naszym zdaniem publikacja indeksu będzie neutralna dla rynków finansowych.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Czytaj więcej

Artykuły związane z eurplb