Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

euroland kłodzko cennik

PL: Dziś o godz. 09:00 poznamy wyliczenie za kwiecień indeksu PMI obrazującego koniunkturę w krajowym przemyśle przetwórczym. Spodziewamy się odczytu na poziomie 55,4 pkt wobec 52,7 pkt w marcu i medianie prognoz w ankiecie Parkietu wynoszącej 52,4 pkt. Za wzrostem wskaźnika przemawia przede wszystkim wzrost cen produkcji, zwiększenie się opóźnień dostaw, a także odreagowanie po obawach o wpływ wojny na ocenę bieżącej produkcji i nowych zamówień.

 

PL: Według szybkiego szacunku inflacja CPI wzrosła w kwietniu do 12,3% r/r z 11,0% r/r w marcu. To kolejny miesiąc wyraźnie wyższego odczytu inflacji względem oczekiwań. Głównym źródłem niespodzianki były ceny żywności, które w skali miesiąca wzrosły aż o 4,2% m/m. To najsilniejszy miesięczny wzrost cen żywności co najmniej od 1999 r. Natomiast ich roczny wzrost przyspieszyła do 12,7% r/r.

 

Reklama

W skali miesiąca obniżyły się nieco ceny paliw, choć ich roczna dynamika utrzymuje się na wysokim poziomie 27,8%. Przyspieszenie zwyżek cen żywności oraz surowców energetycznych to niewątpliwie skutki wybuchu wojny na Ukrainie i wzrostu cen na rynkach międzynarodowych. Wysoka inflacja to jednak nie tylko efekt czynników podażowych. Wskazują na to rosnące miary inflacji bazowej, a główny z nich, tj. wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności i paliw wzrósł w kwietniu, według naszych szacunków, do ok. 7,5% r/r z 6,9% r/r w marcu.

 

W skali miesiąca inflacja bazowa wzrosła o ok. 1,1% i nie wykazuje sygnałów hamowania. Odczyty inflacji publikowane w ostatnich miesiącach wskazują, że inflacja wymknęła się spod kontroli i jej opanowanie będzie wymagało kontynuacji agresywnych podwyżek stóp procentowych. W takich okolicznościach Rada Polityki Pieniężnej zapewne podniesie stopy procentowe w maju o kolejne 100 pkt. baz., a docelowy poziom stopy referencyjnej w tym cyklu zacieśniania może przekroczyć 7%.

 

 

Reklama

 EZ: PKB w strefie euro wzrósł w 1Q 2022 o 0,2% kw/kw po wzroście o 0,3% kw/kw kwartał wcześniej. Dane okazały się zbliżone do oczekiwań. Wzrost gospodarczy w strefie euro jest dobrą informacją zważywszy na trwającą pandemię COVID-19 na początku roku i wybuch wojny na Ukrainie. W całym 2022 r. strefa euro powinna odnotować wzrost, dzięki poprawie kondycji usług, zaś przemysł będzie hamował ze względu na wysokie ceny, słabszy popyt i pogłębienie problemów zaopatrzeniowych. 

 

 

EZ: Według wstępnych danych inflacja HICP w strefie euro wzrosła w kwietniu do 7,5% r/r z 7,4% r/r, tj. zgodnie z oczekiwaniami. Jest to najwyższy odczyt w historii Eurolandu. Dynamika miesięczna wyniosła natomiast 0,6% m/m wobec 2,4% m/m w marcu. Roczny wzrost cen najsilniej napędzały ceny energii, aczkolwiek silnie wzrosła także inflacja bazowa – do 3,5% r/r z 2,9% r/r przed miesiącem. Jest to także nowy rekord wskazujący, że rosnące ceny energii i usług przekładają się w warunkach relatywnie niskiego bezrobocia na ceny usług i innych towarów. Stanowi to argument, obok uniknięcia recesji, wspierający oczekiwania rynkowe rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny już w 3Q 2022.

Reklama

 

Krótszy dla krajowych inwestorów – ze względu na jutrzejszy dzień wolny - tydzień pracy obfitować będzie w emocje. Przed nami bowiem szereg decyzji banków centralnych podnoszących stopy procentowe. Globalnie najistotniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie Fed, który prawdopodobnie przyspieszy – do 50 pkt. baz. – tempo zacieśniania polityki pieniężnej w nadziei na powstrzymanie inflacji. Decyzję o wzroście kosztu pieniądza podejmie ponadto Bank Anglii. Lokalnie natomiast wydarzeniem tygodnia będzie wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, która po marcowych solidnych danych z polskiej gospodarki i kolejnej wyższej od konsensusu inflacji CPI naszym zdaniem – wzorem marca – ponownie podwyższy stopy procentowe o 100 pkt.baz. W piątek zaś odbędzie się konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego, która być może przybliży perspektywy krajowej polityki monetarnej. Dziś – po tym jak dane PMI z Chin rozczarowały swoją wymową – poznamy jeszcze analogiczne publikacje dla gospodarki polskiej, europejskiej i amerykańskiej. Kurs EUR/PLN walczy obecnie o spadek poniżej poziomu 4,6630 i powrót do kwietniowego trendu bocznego.

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z euroland kłodzko cennik