Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

euro stoxx 600 index

Za tydzień w Europie oraz za dwa tygodnie w Stanach Zjednoczonych zaczniemy poznawać wyniki spółek po drugim kwartale tego roku. Jest to moment również o tyle ważny, że wśród europejskich graczy raportować będą też spółki o półrocznych interwałach publikowania wyników, zatem w ich przypadku dowiemy się o wyniku wygenerowanym za całą pierwszą połowę roku.

 

Dla wielu inwestorów zbliżający się sezon wynikowy jest szczególnie ważny

Będzie on uwzględniał w całości dotychczasowe efekty gospodarcze wojny na Ukrainie, wszelkie efekty podnoszenia stóp procentowych, przedłużanych lockdown’ów w Chinach oraz globalnej obawy o recesję na świecie.

Poza wynikami, wiele przedsiębiorstw będzie dzielić się również spostrzeżeniami odnośnie stanu biznesu oraz poda oczekiwany zysk wobec III kwartału. Część spółek poda też już oczekiwany zysk za cały 2022 rok. Aktualne oczekiwania wobec zagregowanego wzrostu zysków spółek z indeksu S&P 500 w II kwartale spadły do poziomu +4,3% r/r z ok. +5,3% w stosunku do oczekiwań z 31.03 br. Stało się to przede wszystkim za sprawą samych spółek, które pomimo pokazania zdecydowanie lepszego pierwszego kwartału w stosunku do oczekiwań rynku, zaczęły schładzać nastroje inwestorów wobec II kwartału. Ponad połowa spółek z sektorów guide’ujących kwartalne wyniki obniżyła oczekiwania na ten sezon. Uważamy, że częściowo z czystego konserwatyzmu w tak niepewnym środowisku.

Oczy skupione na wynikach za II kwartał.  - 1Oczy skupione na wynikach za II kwartał.  - 1

Reklama

Źródło: FactSet Earnings Insight June 24, 2022

 

Globalne rynki akcji już od początku roku zaczęły dyskontować pogarszające się otoczenie makro

Dotychczas kursami „prawie” (zdecydowanie gorszą sytuacją finansową już podzieliły się spółki konsumenckie takie jak Walmart lub Target) nie ruszały fundamenty spółek, a informacje o kolejnym odczycie inflacyjnym, stopy procentowe i minutki FED’u. W tym samym czasie, nawet świetne wyniki spółek były i są ignorowane. Poza skrajnie cyklicznymi sektorami o ekspozycjach na np. ropę naftową lub defensywnymi, jak np. duże spółki farmaceutyczne, praktycznie wszystkie pozostałe sektory były dotychczas wyprzedawane zgodnie ze skalą wrażliwości na stopę dyskontową. Dlatego małe i średnie spółki biotechnologiczne są już 58% poniżej swojego All-Time-High z lutego 2021 oraz 37% poniżej poziomów z początku roku, a spółki przemysłowe „tylko” 20% niżej niż na początku roku. Po części tłumaczy to nie tylko różnicę w stopie zwrotu pomiędzy indeksem NASDAQ (-29% YTD) a S&P 500 (-20% YTD), ale również relatywnie lepszy wynik STOXX 600 Europe (-15% YTD).

Na tym tle faktyczne wyniki spółek są testem weryfikującym czy skala przecen i sentyment inwestorów odpowiadają realiom gospodarczym. Odpowiedź przyjdzie w najbliższych dwóch miesiącach.

 

Autor: Michał Ficenes, Zarządzający Funduszami, IPOPEMA TFI

Czytaj więcej